Սերբիայի և Կոսովոյի սահմանին հակամարտության մեղավորը Վաշինգտոնն է. Վոլոդին
Սերբիայի եւ Կոսովոյի ինքնահռչակ հանրապետության միջեւ հակամարտության սրումը հրահրել են ԱՄՆ-ն ՝ տարածաշրջանի անկախությունը թուլացնելու նպատակով, օգոստոսի 1-ին լրագրողներին հայտարարել Է Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը:
«Սերբիայի և Կոսովոյի սահմանին հակամարտության մեղավորը Վաշինգտոնն է։ Նպատակն ակնհայտ է՝ թուլացնել առանձին երկրները, որոնք իրենց թույլ են տալիս անկախ դիրքորոշում հայտնել: Մեթոդները նույնն են. ոչ մի նոր բան. նախ՝ ԱՄՆ-ն աջակցում է ազգայնական տրամադրություններին, կերակրում է նրանց, իսկ հետո մղում ռազմական հակամարտությունների», - հայտարարել է քաղաքական գործիչը։ Նա ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ն ու ԵԱՀԿ-ն, որոնք պետք է ապահովեն անվտանգությունը Եվրոպայում, անգործության են մատնված։ Նրանք նաև լռում էին, երբ գնդակոծում էին Դոնբասը կամ ռմբակոծում Հարավսլավիան։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 1-ից Կոսովոյում սկսեց գործել սերբական համարներով և փաստաթղթերով մեքենաների տարածք մուտքի արգելքը։ Կոսովոյի հյուսիսում, որտեղ ապրում են սերբերը,անկարգություններ սկսեցին տեղի ունենալ:

Обострение между Сербией и Косово спровоцировали США - Володин
Обострение конфликта между Сербией и самопровозглашенной республикой Косово спровоцировали США с целью ослабления независимости региона, заявил спикер Госдумы Вячеслав Володин 1 августа журналистам, пишет Красная Весна.
''В конфликте на границе Сербии и Косово виноват Вашингтон. Цель очевидна - ослабление отдельных стран, которые позволяют себе высказывать независимую позицию. Методы прежние. Ничего нового. Сначала США поддерживают националистические настроения, подкармливают их, а затем подталкивают к военным конфликтам'', - заявил политик.
Он подчеркнул, что ООН и ОБСЕ, которые должны обеспечивать безопасности в Европе, бездействуют. Они также молчали, когда обстреливали республики Донбасса или бомбили Югославию.
Напомним, 1 августа в Косово начал действовать запрет на въезд в регион машин с сербскими номерами и документами. На севере Косово, где прошивают сербы, прошли волнения.