Ադրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ. Արմեն Գրիգորյանը՝ Լաչինի միջանցքն այլ երթուղով փոխարինելու Ադրբեջանի պահանջի մասին
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը շեշտում է, որ Արցախը Հայաստանի հետ կապող երթևեկությունը Լաչինի միջանցքի փոխարեն այլ երթուղով կազմակերպելու Ադրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արմեն Գրիգորյանն այս մասին ասել է «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում:
- Պարոն Գրիգորյան, ԼՂ նախագահը երեկ Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստում հայտարարել է, թե Ադրբեջանը ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության միջոցով իրենց պահանջ է ներկայացրել Հայաստանի հետ կապող երթևեկությունը կազմակերպել այլ երթուղով: Ինչպես կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը:
- ՀՀ վարչապետի, ՌԴ նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի՝ 2020թ. եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետում, որտեղ սահմանված են Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի ստեղծման և գործունեության հետ կապված հարցեր՝ սահմանված է հետևյալը. «Կողմերի (այսինքն՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի) համաձայնեցմամբ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում կորոշվի Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման պլանը, ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետագա վերատեղաբաշխմամբ՝ այդ երթուղու պահպանության համար»: Այս ընթացքում, իհարկե, այս ուղղությամբ որոշակի աշխատանք կատարվել է, բայց այս պահի դրությամբ համաձայնեցված պլան գոյություն չունի: Համենայնդեպս՝ Հայաստանը որևէ պլանի համաձայնություն չի տվել, հետևաբար Ադրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ:
- Բայց դուք հայտարարել էիք, որ Հայաստանը սկսում է Կոռնիձոր-Տեղ-Մ12 ավտոճանապարհի վերակառուցման աշխատանքները, որը ենթադրվում է, պիտի միանա Լաչինի միջանցքի նոր երթուղուն:
- Այո, այդ շինարարությունն արդեն իսկ սկսվել է, բայց ուշադրություն դարձրեք, որ եռակողմ հայտարարության մեջ նշվում է նոր երթուղու կառուցման պլանի մասին: Նման համաձայնեցված պլան գոյություն չունի: Հայաստանի Հանրապետությունը արդեն իսկ առաջարկել է եռակողմ ձևաչափով համաձայնեցնել և ստորագրել պլանը և համաձայնեցված ժամանակացույցով ու ճանապարհային քարտեզով գնալ առաջ: Դա այն է, ինչ նախատեսված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ:

Azerbaijan’s Demand to Replace Lachin Corridor with Another Route is not Legitimate – Armenia Security Council Secretary
Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan states that Azerbaijan’s demand to organize the traffic connecting Artsakh with Armenia through a different route instead of the Lachin corridor is not legitimate.
ARMENPRESSMr. Grigoryan, yesterday, during the extended session of the Security Council, the President of Nagorno Karabakh said that Azerbaijan, through the commanding staff of the Russian peacekeeping contingent, has presented a demand to them to organize the traffic connecting with Armenia by another route. How would you comment on this statement?
Grigoryan: Point 6th of the 2020 trilateral statement of the Armenian Prime Minister, the Russian President and the President of Azerbaijan, which defines issues relating to the creation and activity of the Lachin corridor connecting Nagorno Karabakh with Armenia, says the following: “The Parties (Armenia, Russia and Azerbaijan) have agreed that a plan for the construction of a new route along the Lachin corridor shall be determined within the next three years, providing communication between Nagorno Karabakh and Armenia, with the subsequent redeployment of Russian peacekeeping troops to protect this route”. During this period, of course, some work has been done on this direction, but as of this moment there is no agreed plan. In any case, Armenia has not approved any plan, therefore, Azerbaijan’s demand is not legitimate.
ARMENPRESS: But you have stated that Armenia is starting the reconstruction of the Kornidzor-Tegh-M12 road which is supposed to join the new route of the Lachin corridor.
GRIGORYAN: Yes, that construction has already started, but notice that the trilateral statement mentions about the plan for the construction of a new route. No such agreed upon plan exists. The Republic of Armenia has already proposed to agree over and sign the plan in a trilateral format and move forward with an agreed schedule and roadmap. This is what is envisaged by the 2020 November 9 trilateral statement.