Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ 3 առանցքային իրողություն է արձանագրվել. Փաշինյան
Մինչ օրակարգի քննարկումը, վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակին, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կատարմանը և դրանով ԼՂ անվտանգության ինստիտուտների ամրագրվածությանը, ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի մանդատին վերաբերող և մի շարք այլ հարցերի։
«Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցներ, սիրելի հայրենակիցներ.
Ինչպես տեղյակ եք, վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ իրավիճակը ծայրահեղ սրվել է: Տեղի ունեցած մարտերի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի 19 զինծառայող վիրավորվել է, 2 զինծառայող զոհվել: Խնդրում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել զոհված զինծառայողների հիշատակը (Կառավարությունը մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգանքի տուրք է մատուցում զոհված զինծառայողների հիշատակին):
Շնորհակալություն: Վիրավոր զինծառայողներին մաղթում ենք շուտափույթ ապաքինում:
Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցներ, սիրելի հայրենակիցներ.
Այս օրերին տեղի ունեցող և սրանից առաջ տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ համակարգային բնույթի հարցեր են ի հայտ բերում: Բազմիցս եմ ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ներկայությունն ու գործունեությունն առանցքային գործոն են արցախահայության անվտանգության ապահովման համար, և մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերը մեր տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման հարցում:
2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ, այդ թվում՝ վերջին օրերի իրադարձությունները հայ հանրության շրջանում առաջ են բերում Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ օպերացիայի բովանդակության և էության հետ կապված հարցեր: 2020 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի կողմից Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի գրավումը և հայ զինծառայողների գերեվարումը Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների ներկայությամբ և թողտվությամբ, 2022 թվականի մարտի 24-ին Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղի գրավումը՝ կրկին Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների ներկայությամբ, շփման գծի երկայնքով հրադադարի ռեժիմի շարունակական և ահագնացող խախտումները, Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը խաղաղապահների ներկայությամբ ֆիզիկապես և հոգեբանորեն ահաբեկելու դեպքերը պարզապես անընդունելի են: Այս համատեքստում խիստ անհրաժեշտ է դառնում Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ օպերացիայի մանրամասների ճշգրտումը:
Սա անհրաժեշտ է եղել ի սկզբանե՝ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի տեղակայմանը զուգընթաց: Բայց պիտի խոստովանել, որ այս գործընթացին խոչընդոտել է Ադրբեջանը՝ հրաժարվելով ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ զորախմբի գործունեության մանդատը, մինչդեռ Հայաստանի Հանրապետությունը դա արել է հենց 2020 թվականի նոյեմբերին, և մենք ակնկալում ենք, որ երկկողմ ֆորմատով ստորագրված այդ մանդատը գործի իր ամբողջ ծավալով:
Բացի այդ, գոյություն ունեն թեմային առնչվող մի շարք ինստիտուցիոնալ հարցեր: Մասնավորապես՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության երրորդ կետում հստակ նշված է, որ Լեռնային Ղարաբաղում կա շփման գիծ, որի երկայնքով էլ տեղակայվում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերը: Հենց այս տարածքն է կոչվում Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի: և մենք ակնկալում ենք, որ շփման գծի հատման ցանկացած փորձ կասեցվի Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի կողմից, իսկ շփման գծից ներս գտնվող ադրբեջանական ստորաբաժանումները դուրս բերվեն:
Վերադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի մանդատի թեմային՝ պիտի կրկնեմ, որ մեր կարծիքով՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի ստորագրությունը բավարար են այդ մանդատն ամբողջությամբ իրագործելու համար: Իսկ եթե ոչ, ուրեմն անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել այդ մանդատը միջազգայնորեն հաստատելու, կամ խաղաղապահներին ավելի լայն միջազգային մանդատով օժտելու ուղղությամբ: Ես հիմա չեմ ուզում շատ աշխատանքային մանրամասներ բացել, բայց այս հարցերը մեզ հուզել են հենց 2020 թվականի նոյեմբերից, մենք ջանքեր ենք գործադրել կոնկրետ լուծումների հասնելու համար, և հիմա այդ ջանքերը պետք է կրկնապատկել և եռապատկել:
Որքան էլ քննադատվի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, դրանում Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության կարևոր ինստիտուտներ են ամրագրված: Նախ՝ Լեռնային Ղարաբաղ միավորի արձանագրումն է տեղի ունեցել, ինչը մինչև հիմա փորձում է ժխտել Ադրբեջանը՝ ասելով, թե Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի: Ադրբեջանից հնչող նմանատիպ հայտարարությունները, ի դեպ, եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում են:
Երկրորդը՝ արձանագրվել է, ինչպես ասացի, որ գոյություն ունի շփման գիծ և երրորդը՝ Լաչինի միջանցք, որը ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ: Ըստ էության, այս երեք ինստիտուտների դեմ է Ադրբեջանի այսօրվա պայքարը, և մեր ակնկալիքն է, որ ինչպես և նախատեսված է եռակողմ հայտարարությամբ, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը Ադրբեջանին հնարավորություն չտա խաթարելու եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված այս հիմնարար ինստիտուտները:
Ադրբեջանն այսօր անընդհատ խոսում է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի մասին, թե ինչու են նրանք տեղակայված շփման գծի երկայնքով: Եթե Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը, Ադրբեջանը երաշխավորի շփման գծի անձեռնմխելիությունը, Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը, կարծում եմ, մարտական հերթապահություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չի ունենա:
Նման անհրաժեշտություն առաջացել է միայն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել խաղաղապահների մանդատը և շարունակաբար խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ այդ թվում բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին, որը վերը նշված փաստաթղթի բուն էությունն է: Ադրբեջանը շարունակաբար շահարկում է նաև Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի զինված ուժերի ներկայությունը: Պիտի արձանագրեմ պաշտոնապես, որ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետության զինծառայող չկա:
Հարգելի ներկաներ, սիրելի հայրենակիցներ.
Ընթացիկ էսկալացիայի համար Ադրբեջանը որպես պատրվակ օգտագործում է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու հարցը, իբր ինքը ավարտել է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու կառուցման աշխատանքները, և, հետևաբար, գործող միջանցքի մի շարք հատվածներ պետք է հանձնվեն իր հսկողությանը: Ադրբեջանի նման ձևակերպումը և հայտարարությունները նույնպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում են և ահա թե ինչու:
Նշված հայտարարության 6-րդ կետում ասվում է (մեջբերում եմ). «Կողմերի (այսինքն՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի) համաձայնեցմամբ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում, այսինքն՝ մինչև 2023 թվականի նոյեմբերի 9-ը, կորոշվի Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման պլանը, ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետագա վերատեղաբաշխմամբ՝ այդ երթուղու պահպանության համար» (մեջբերման ավարտ):
Պիտի արձանագրեմ, որ այս պահի դրությամբ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից եռակողմ ֆորմատով հաստատված որևէ պլան գոյություն չունի, և մենք մի քանի անգամ առաջարկել ենք և հիմա էլ առաջարկում ենք դա անել: Այսինքն՝ հաստատել եռակողմ ֆորմատով պլան: Ուշադրություն դարձրեք, որ հայտարարության մեջ խոսքը ոչ թե պարզապես նոր ճանապարհի կառուցման մասին է, այլ կառուցման պլանի և խաղաղապահ զորքերի վերատեղաբաշխման մասին, որը շատ բարդ և եռակողմ գործընթաց է: Այս պահի դրությամբ մենք ոչ մի պլանի համաձայնություն չենք տվել, որովհետև մեզ նման պլանի նախագիծ չի էլ առաջարկվել: Չնայած՝ պիտի ընդգծեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը սկսել է Կոռնիձոր-Տեղ-Մ12 մայրուղու ավտոճանապարհի վերակառուցումը, որը ենթադրաբար պիտի միանա Լաչինի միջանցքի նոր երթուղուն:
Բայց, կրկնում եմ, խոսքը այստեղ, այսինքն՝ եռակողմ հայտարարության մեջ միայն ճանապարհի կառուցման մասին չէ: Պլանի շրջանակում պետք է պարզաբանվեն մի շարք կարևորագույն հարցեր, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղին էլեկտրական էներգիայի, գազի մատակարարման հարցեր, անվտանգության հետ կապված խնդիրներ:
Պիտի ընդգծեմ, որ Ադրբեջանն այս օրերին շահարկում է, թե Հայաստանի Հանրապետությունը փորձում է խուսափել այս հարցերի քննարկումներից: Սա աբսուրդ հայտարարություն է այն պայմաններում, երբ ես վերը նշված ծրագրի մասին հայտարարել եմ հրապարակային՝ դեռևս ս.թ. հունիսի 27-ին իմ ունեցած առցանց ասուլիսի ընթացքում: և ավելին՝ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության սրման գնաց այն օրերին, երբ Կոռնիձոր-Տեղ-Մ12 ավտոճանապարհի բուն շինարարությունը մեկնարկեց, իսկ դրանից առաջ հրապարակային մրցութային ընթացակարգ էր տեղի ունենում շինարարական կազմակերպության ընտրության նպատակով:
Այս պայմաններում Ադրբեջանի կողմից սրացման գնալը մի նպատակ ունի. 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ սահմանված կառուցակարգերի վերացումը: Ադրբեջանը, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն իր հաղթանակն է համարում, այսօր մի խնդիր ունի՝ վերացնել այդ հայտարարությունը և խուսափել այդ հայտարարությամբ արձանագրված իրողությունների ամրագրումից:
Կրկին ընդգծում եմ՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ 3 առանցքային իրողություն է արձանագրվել. Լեռնային Ղարաբաղի միավորի գոյությունը, Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի առկայությունը և Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապը երաշխավորող Լաչինի միջանցքի գոյությունը: Այս ընթացքում մենք այս իրողությունները, որոնք թղթի վրա գրված են, մենք, այսպես ասած, շատ չենք ընդգծել, շատ չենք ցանկացել ընդգծել, բայց սրանք իրողություններ են, և սրանք Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն են:
Ադրբեջանն այսօր շատ է թմբկահարում, որ Հայաստանը նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնել է պարտավորություններ: Այո, մենք ստանձնել ենք պարտավորություններ և մեր ստանձնած բոլոր պարտավորությունները կատարել ենք: Ադրբեջանը պիտի կատարի իր երեք պարտավորությունները. առաջին՝ ընդունի Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությամբ արձանագրված Լեռնային Ղարաբաղ միավորի գոյությունը, պիտի հարգի Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի առկայությունը և պիտի հարգի Լաչինի միջանցքի գոյությունը, որը Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող կարևորագույն ինստիտուտն է: Ինքն ասում է, որ եռակողմ հայտարարությամբ Հայաստանը պարտավորություններ է ստանձնել: Այո, ստանձնել ենք և կատարել ենք: Ադրբեջանը պարտավոր է իր ստորագրությամբ արձանագրված այս իրողությունները հարգել: Եթե ոչ, ուրեմն մենք պետք է մեր օրակարգում ներառենք սեփական ստորագրությամբ ստանձնած պարտավորությունները հարգելուն ուղղված միջազգային մեխանիզմների գործարկումը, որպեսզի միջազգային մեխանիզմների գործարկումով Ադրբեջանը հարգի իր ստորագրությամբ ստանձնած պարտավորությունները: Կրկնում եմ՝ 3 առանցքային իրողություն. Լեռնային Ղարաբաղ, շփման գիծ, Լաչինի միջանցք:
Ես այսօր այսքանն եմ ուզում բարձրաձայնել, չնայած այս թեման շատ ծավալուն է, և առաջիկայում մենք դրան կրկին անդրադառնալու առիթներ կունենանք:
Ավարտելով խոսքս՝ ասեմ, որ չնայած այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով ակտիվ մարտական գործողություններ չկան, իրադրությունը, ըստ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների գնահատականի, շարունակում է մնալ ծայրահեղ լարված:
Մենք պիտի աշխատենք այդ լարվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ: Ընդգծեմ, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների բոլոր կետերով Հայաստանը կառուցողական բանակցությունների վարման քաղաքականություն է իրականացնում՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և ամրապնդման:
Մեկ թեմայի ևս ուզում եմ անդրադառնալ: Հայաստանի պարտավորությունների մասին խոսելիս Ադրբեջանն ասում է, որ Հայաստանը պարտավորվել է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև կապն ապահովել: Այո, մենք այս ընթացքում ամեն օր էլ պատրաստ ենք այդ կապն ապահովել: Այդ Ադրբեջանն է, որ չի օգտվում մեր ընձեռած հնարավորություններից: Մենք այսօր էլ ասում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, ինչպես կարգն է, եկեք, հատեք Հայաստանի սահմանը, գնացեք Նախիջևան: Հենց այսօր: Հենց այսօր պատրաստ ենք ապահովել: Մենք նաև դեռևս նախորդ տարվանից ունենք կետ, որտեղ կա Հայաստանի Հանրապետության մաքսային ծառայության կետ և սահմանապահ ծառայության կետ, և ասել ենք Ադրբեջանին, որ ցանկացած պահի Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով այդ կետերը կարող են հատել և կապ հաստատել Նախիջևանի հետ:
Ընդ որում, ինչ վերաբերում է նոր կառուցվող ճանապարհներին՝ եռակողմ հայտարարության մեջ հստակ ընդգծված է, որ դա պետք է տեղի ունենա կողմերի համաձայնությամբ: Եվ մենք ասում ենք, որ այդ ճանապարհների երթուղին քննարկելը համարում ենք երկրորդ հարցը, առաջին՝ իրավական ընթացակարգերի ամրագրումից և գործարկումից հետո: Ես այսօր պաշտոնապես ասում եմ՝ այսօր Ադրբեջանը հենց մի քանի կետերով կարող է հատել Հայաստանի սահմանը և երթևեկություն իրականացնել դեպի Նախիջևան: Եթե բառացի և տառացի մեկնաբանենք, նշված է, որ մենք պետք է ապահովենք Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների կապը Նախիջևանի հետ: Ադրբեջանի ամենարևմտյան շրջանը Ղազախի շրջանն է, մենք պատրաստ ենք, թող գան, հատեն, գնան Նախիջևան, և մենք երաշխավորում ենք այդ երթևեկության անվտանգությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով: Բայց միայն Ղազախով չէ, Ղազախ-Իջևան հատվածով չէ: Ղազախ-Բերդ, Վարդենիսի հատվածում, Սիսիանի հատվածում, Երասխի հատվածում մենք կարող ենք դա ապահովել: Մենք դա կարող ենք ապահովել Գորիսի հատվածում, որտեղ վաղուցվանից մաքսային ծառայության հսկողություն ունենք: Այս ընթացքում ոչ մի անգամ Ադրբեջանը չի օգտվել, չի էլ փորձել օգտվել: Չկա դեպք, երբ իրենք գան, ասեն՝ ուզում են հատել, այդ կապը հաստատել, և մենք խոչընդոտենք: Այդպիսի դեպք պարզապես գոյություն չունի: Բայց էլի եմ ասում՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքն է, և դա, բնականաբար, պետք է տեղի ունենա Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Ինչ վերաբերում է հայտարարության այն կետին, որտեղ ասվում է, որ ազատ տեղաշարժ պետք է տեղի ունենա. Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությամբ գրված է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն ունեն ազատ տեղաշարժի իրավունք: Դա չի նշանակում, որ այդ ազատ տեղաշարժը պետք է տեղի ունենա Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ շրջանցմամբ: Այս իրողությունները մենք պետք է շատ հստակ արձանագրենք և նաև միջազգայնորեն արձանագրենք: Այս ամենը մենք աշխատանքային պայմաններում արել ենք՝ փորձելով աշխատանքային մակարդակում այս բոլոր խնդիրները լուծել:
Ընդ որում՝ ես խոսում եմ շփման գծի մասին: Դեռևս 2020 թվականի նոյեմբերից մեր աշխատանքի ուղղություններից մեկը եղել է դա՝ ինչպե՞ս ենք ապահովում շփման գծի գոյությունը, շփման գծի անվտանգությունն ինչպե՞ս ենք ապահովում: Սրանք հարցեր են, որ եռակողմ ձևաչափով պետք է լուծում ստանան: Եթե մենք տեսնենք, որ եռակողմ ձևաչափով լուծումները հնարավոր չեն լինում, պիտի մտածենք լրացուցիչ միջազգային մեխանիզմների գործարկման մասին: Կրկին եմ ասում՝ մենք նախկինում, հասկանալով ընդհանուր վիճակը և ցանկություն չունենալով դա քարոզչական ինչ-որ նպատակներով օգտագործել, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության վերաբերյալ այս մանրամասները չենք էլ բարձրաձայնել՝ համարելով, որ դա մասնագիտական աշխատանքային թեմա է և թույլ տալով, որ թեկուզ շատ քննադատվի այդ հայտարարությունը:
Բայց մենք ասում ենք, որ կան երեք հստակ արձանագրված իրողություններ, որի տակ ստորագրել է Ադրբեջանի նախագահը. Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն ունի, շփման գիծ գոյություն ունի, և Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև պետք է լինի երաշխավորված կապ Լաչինի միջանցքով, որը պետք է գտնվի ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո: Եվ այս երեք իրողությունները պետք է պաշտպանվեն: Էսկալացիան ի՞նչ նպատակ ունի: Այս երեք իրողությունները վերացնել: Բայց այդ երեք իրողությունները հնարավոր չէ վերացնել, որովհետև Ադրբեջանի նախագահի, այդ թվում՝ Ռուսաստանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի ստորագրությամբ է դա արձանագրված: Սա, ըստ էության, միջազգային պարտավորություն է՝ ստանձնված Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի կողմից: Եվ այս իրողություններով մենք պետք է առաջնորդվենք, և նաև մեր համապատասխան ինստիտուտները՝ Արտաքին գործերի նախարարությունը, մեր դիվանագիտական ծառայությունը: Իհարկե, այս աշխատանքը մենք արել ենք, և նաև միջազգային ատյանների հետ աշխատող մեր կառույցները պետք է այս իրողություններն արձանագրեն: Այս իրողությունների նկատմամբ ընկալումը, միջազգային ըմբռնումը պետք է մեծանա: Եվ, ըստ էության, այս անկյունաքարն է, որ պիտի դառնա տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հիմքը:
Մնացած ուղղություններով էլ, կոմունիկացիաների բացման նաև՝ կրկին, պարոն Աբազյան, պարոն Բադասյան, ես ձեզ հանձնարարում եմ ևս մեկ անգամ, այս հրապարակային հայտարարությունն անում եմ՝ ապահովեք նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության այդ հնարավորությունը՝ նաև Իջևանի հատվածում, Նոյեմբերյանի հատվածում: Թող ադրբեջանցիներն ասեն՝ որտեղով են ուզում հատեն, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով անձնագրային հսկողություն, մաքսային հսկողություն, և, իհարկե, անվտանգության ապահովում, որը մենք երթևեկության անվտանգության ապահովում, որտեղ նաև ռուսաստանցի մեր գործընկերների աջակցությամբ մենք այդ ամեն ինչը կարող ենք և պատրաստ ենք և կապահովենք: Որևէ կասկած դրանում չունենք:
Կրկին՝ ավարտելու համար, ընդգծեմ, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների բոլոր կետերով Հայաստանը կառուցողական բանակցությունների վարման քաղաքականություն է իրականացնում՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և ամրապնդման:
Հիմա նաև ես ենթադրում եմ, որ պիտի խոսք գնա խաղաղության օրակարգի մասին, թե ինչու է լարվածություն և այլն, և այդպես շարունակ: Որովհետև այս բոլոր գործողությունները հենց խաղաղության օրակարգի դեմ են ուղղված: Բայց մենք այդ օրակարգից չենք հրաժարվելու և չենք շեղվելու: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը շատ կարևոր ինստիտուցիոնալ հիմք է այդ օրակարգի իրականացման համար, կրկնում եմ, հենված երեք հիմնական հենասյուների վրա՝ Լեռնային Ղարաբաղ միավորի արձանագրումը՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի ստորագրմամբ, երկրորդը՝ Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի առկայությունը և խաղաղապահների պարտավորությունը՝ ապահովել շփման գծի անձեռնմխելիությունը և երրորդը՝ Լաչինի միջանցքի գոյությունը, որը գտնվում է ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, և որի նպատակն է ապահովել անխափան կապը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև:
Էլի եմ ասում՝ այս թեման շատ ծավալուն է, շատ մանրամասներ և ասելիքներ կան, բայց այսօր այսքանով ամփոփենք:

Заявлением от 9 ноября 2020 года зафиксированы 3 ключевые реалии: Пашинян
До начала обсуждения вопросов повестки дня, премьер-министр Пашинян коснулся сложившейся в последние дни в Нагорном Карабахе и вокруг него ситуации, выполнения трехстороннего Заявления от 9 ноября и закрепленных этим документом институтов безопасности Нагорного Карабаха, мандата миротворческих сил РФ и ряда других вопросов.
“Уважаемые участники заседания правительства, дорогие соотечественники,
Как вы знаете, в последние дни ситуация в Нагорном Карабахе и вокруг него крайне обострилась. В результате произошедших боевых действий 19 военнослужащих Армии обороны Нагорного Карабаха получили ранения, двое военнослужащих погибли. Прошу почтить память павших военнослужащих минутой молчания.
Спасибо. Желаем раненым военнослужащим скорейшего выздоровления.
Уважаемые участники заседания правительства, дорогие соотечественники,
Ряд событий, происходящих в эти дни и до этого, выявляет вопросы системного характера. Я неоднократно говорил, что присутствие и деятельность миротворческих сил Российской Федерации в Нагорном Карабахе являются ключевым фактором обеспечения безопасности армян Арцаха, и мы высоко ценим усилия Российской Федерации по обеспечению безопасности и стабильности в нашем регионе.
Ряд событий, произошедших в Нагорном Карабахе с ноября 2020 года, в том числе события последних дней, вызывают у армянской общественности вопросы относительно содержания и характера миротворческой операции в Нагорном Карабахе. Захват Азербайджаном сел Хцаберд и Старый Тахер 11 декабря 2020 года и взятие в плен армянских военнослужащих в присутствии и с попустительства миротворцев РФ, осуществленный 24 марта 2022 года захват села Парух в Нагорном Карабахе, опять же в присутствии миротворцев РФ, непрекращающиеся и усиливающиеся нарушения режима прекращения огня вдоль линии соприкосновения, случаи физического и психологического запугивания армян Нагорного Карабаха в присутствии миротворцев просто недопустимы. В этом контексте становится крайне необходимым уточнение деталей миротворческой операции в Нагорном Карабахе.
Это было необходимо с самого начала, параллельно дислокации миротворческих войск Российской Федерации в Нагорном Карабахе. Однако надо признать, что этому процессу помешал Азербайджан, отказавшись подписать мандат миротворческих сил в Нагорном Карабахе, в то время как Республика Армения сделала это в ноябре 2020 года, и мы ожидаем, что мандат, подписанный в двустороннем формате , будет действовать в полном объеме.
Кроме того, существует ряд институциональных вопросов, связанных с этой темой. В частности, в третьем пункте трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года четко указано, что в Нагорном Карабахе есть линия соприкосновения, вдоль которой дислоцируются российские миротворческие силы. Именно эта территория называется зоной ответственности российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе. И мы ожидаем, что любая попытка пересечь линию соприкосновения будет пресечена российскими миротворческими войсками, а находящиеся внутри линии соприкосновения азербайджанские подразделения будут выведены.
Возвращаясь к теме мандата миротворческих войск Российской Федерации в Нагорном Карабахе, должен повторить: мы считаем, что подписей Армении и России достаточно для выполнения этого мандата в полном объеме. А если нет, то необходимо принять меры по утверждению этого мандата на международном уровне или наделению миротворцев более широким международным мандатом. Не хочу сейчас раскрывать много рабочих деталей, но эти вопросы волнуют нас с ноября 2020 года, мы приложили усилия для достижения конкретных решений, и теперь эти усилия должны быть удвоены и утроены.
Как бы ни критиковали трехстороннее Заявление от 9 ноября 2020 года, в нем зафиксированы важные институты безопасности Нагорного Карабаха. Во-первых, в нем Нагорный Карабах зафиксирован как субъект, что Азербайджан до сих пор пытается отрицать, говоря, что Нагорного Карабаха не существует. Кстати, подобные заявления Азербайджана являются грубым нарушением трехстороннего Заявления.
Во-вторых, зафиксировано наличие линии соприкосновения и, в-третьих, зафиксирован Лачинский коридор, обеспечивающий связь Нагорного Карабаха с Арменией. По сути, сегодняшняя борьба Азербайджана ведется против этих трех институтов, и мы ожидаем, что, как и предусмотрено трехсторонним Заявлением, миротворческие силы РФ не дадут Азербайджану возможности подорвать три эти института, зафиксированные в трехстороннем Заявлении.
Сегодня Азербайджан постоянно говорит об Армии обороны Нагорного Карабаха, о том, почему они дислоцированы вдоль линии соприкосновения. Если миротворческие силы РФ, Азербайджан будут гарантировать неприкосновенность линии соприкосновения, думаю, у Армии обороны Нагорного Карабаха не будет необходимости нести боевое дежурство.
Такая необходимость возникла только после того, как Азербайджан отказался подписать мандат миротворцев и постоянно нарушает положения трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года, в том числе о прекращении всех боевых действий, что и является сутью вышеупомянутого документа. Азербайджан также постоянно спекулирует присутствием Вооруженных сил Армении в Нагорном Карабахе. Должен официально констатировать, что в Нагорном Карабахе нет военнослужащих Республики Армения.
Уважаемые присутствующие, дорогие соотечественники,
В нынешней эскалации Азербайджан в качестве предлога использует вопрос нового маршрута Лачинского коридора, якобы он завершил строительство нового маршрута Лачинского коридора и поэтому ряд участков существующего коридора должен быть передан под его контроль. Подобная формулировка Азербайджана также является грубым нарушением трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года, и вот почему.
В 6-м пункте указанного Заявления говорится, цитирую: “По согласованию сторон (т.е. Российской Федерации, Республики Армения и Азербайджанской Республики) в ближайшие три года будет определен план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору, обеспечивающий связь между Нагорным Карабахом и Арменией, с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута” (конец цитаты).
Должен констатировать, что на данный момент нет никакого плана, утвержденного Российской Федерацией, Арменией и Азербайджаном в трехстороннем формате, и мы несколько раз предлагали и сейчас предлагаем сделать это, т.е. утвердить план в трехстороннем формате. Обратите внимание, что в Заявлении речь идет не просто о строительстве новой дороги, а о плане строительства и передислокации миротворческих сил, что является очень сложным и трехсторонним процессом. На данный момент мы не давали согласия ни на один план, потому что нам не было предложено никакого проекта плана. Хотя должен подчеркнуть, что Республика Армения начала реконструкцию автодороги Корнидзор-Тех-М12, которая предположительно должна присоединиться к новому маршруту Лачинского коридора.
Но повторяю, здесь, т.е. в трехстороннем Заявлении речь идет не только о строительстве дороги. В рамках плана должен быть прояснен ряд важнейших вопросов, в том числе вопросы, связанные с поставками электроэнергии и газа в Нагорный Карабах, а также проблемы, связанные с безопасностью.
Должен подчеркнуть, что Азербайджан в эти дни спекулирует на тему того, что Республика Армения пытается избежать обсуждения этих вопросов. Это абсурдное заявление в условиях, когда я публично заявил о вышеупомянутой программе еще во время онлайн-пресс-конференции, состоявшейся 27 июня. Более того, Азербайджан пошел на эскалацию в Нагорном Карабахе в те дни, когда началось фактическое строительство автодороги Корнидзор-Тех-М12, а до этого был проведен открытый тендер по выбору строительной организации.
В этих условиях эскалация со стороны Азербайджана имеет одну цель: упразднение установленных Заявлением от 9 ноября 2020 года структур. Азербайджан, который считает Заявление от 9 ноября своей победой, поставил сегодня перед собой одну задачу: упразднить это Заявление и избежать фиксации реалий, закрепленных этим Заявлением.
Подчеркиваю еще раз: в Заявлении от 9 ноября зафиксированы 3 ключевые реалии: существование субъекта Нагорный Карабах, наличие линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и наличие Лачинского коридора, гарантирующего связь между Нагорным Карабахом и Арменией. За это время мы, так сказать, не акцентировали внимание на этих реалиях, которые прописаны на бумаге, мы не хотели их слишком подчеркивать, но это реалии и это международные обязательства Азербайджана.
Сегодня в Азербайджане много и громогласно говорят о том, что Заявлением от 9 ноября Армения взяла на себя обязательства. Да, мы взяли на себя обязательства и выполнили все взятые на себя обязательства. Азербайджан должен выполнить три свои обязательства: во-первых, принять закрепленное подписью президента Азербайджана существование субъекта Нагорный Карабах, должен уважать существование линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и должен уважать существование Лачинского коридора, который является важнейшим институтом, обеспечивающим связь Нагорного Карабаха с Арменией. Он [Азербайджан] говорит, что трехсторонним Заявлением Армения взяла на себя обязательства. Да, мы взяли и выполнили. Азербайджан же обязан уважать реалии, зафиксированные его подписью. Если нет, то мы должны включить в нашу повестку дня запуск международных механизмов, направленных на соблюдение взятых на себя собственной подписью обязательств, чтобы в условиях международных механизмов Азербайджан соблюдал обязательства, взятые на себя собственной подписью. Повторяю: 3 ключевые реалии: Нагорный Карабах, линия соприкосновения, Лачинский коридор.
Я хотел сегодня сказать только это, хотя тема эта очень объемная и в ближайшее время у нас будут поводы затронуть ее снова.
В завершение скажу, что хотя активных боевых действий вдоль линии соприкосновения Нагорного Карабаха в настоящее время нет, однако, по оценке властей Нагорного Карабаха, ситуация остается крайне напряженной.
Мы должны работать над разрядкой этой напряженности. Подчеркну, что по всем пунктам договоренностей от 9 ноября 2020 года Армения осуществляет политику ведения конструктивных переговоров на благо установления и укрепления мира в регионе.
Хочу затронуть еще одну тему. Говоря об обязательствах Армении, Азербайджан отмечает, что Армения обязалась обеспечить связь между западными районами Азербайджана и Нахичеваном. Да, мы в течение этого времени и каждый день готовы обеспечить эту связь. Это Азербайджан не использует предоставленные нами возможности. Мы и сегодня говорим, что в установленном законодательством Республики Армения порядке приезжайте, пересекайте границу Армении, поезжайте в Нахичевань. Прямо сегодня. Мы готовы обеспечить это сегодня. Еще с прошлого года у нас есть КПП, где есть пункт таможенной службы Республики Армения и пункт пограничной службы, и мы сказали Азербайджану, что в любое время в соответствии с законодательством Республики Армения они могут пересечь эти пункты и установить связь с Нахичеваном.
Причем, что касается вновь строящихся дорог, то в трехстороннем Заявлении четко подчеркивается, что это должно происходить по согласованию сторон. И мы говорим, что считаем обсуждение маршрута этих дорог второстепенным вопросом, который должен быть решен после закрепления и запуска правовых процедур. Сегодня я официально заявляю, что Азербайджан уже сегодня может пересечь границу Армении в нескольких пунктах и осуществить проезд в Нахичевань. Если говорить буквально, отмечается, что мы должны обеспечить связь западных районов Азербайджана с Нахичеваном. Самый западный регион Азербайджана – это Газахский район, мы готовы: в установленном законодательством Республики Армения порядке пусть идут, пересекают, едут в Нахичевань, и мы гарантируем безопасность этого движения. И не только по участку Газаха, участку Газах-Иджеван. Можем обеспечить движение по участку Газах-Берд, участку Вардениса, участку Сисиана, участку Ерасха. Мы можем обеспечить по участку Гориса, где давно уже действует пункт таможенной службы. За это время Азербайджан ни разу этим не воспользовался и даже не попытался воспользоваться. Нет такого случая, чтобы они пришли и сказали, что хотят пересечь, установить эту связь, а мы бы препятствовали. Такого случая просто не существует. Но еще раз говорю, это территория Республики Армения, и, естественно, все должно происходить в установленном законодательством Республики Армения порядке.
Что касается пункта в Заявлении, где говорится, что должно иметь место свободное передвижение. В Конституции Республики Армения прописано, что граждане Республики Армения имеют право на свободное передвижение. Это же не означает, что это свободное передвижение должно осуществляться в обход законодательства Республики Армения. Мы должны четко зафиксировать эти реалии, в том числе зафиксировать их на международном уровне. Все это мы делали в рабочих условиях, пытаясь решить все эти проблемы на рабочем уровне.
Относительно линии соприкосновения, с ноября 2020 года одним из направлений нашей работы было следующее: как мы обеспечиваем наличие линии соприкосновения, как мы обеспечиваем безопасность линии соприкосновения? Это вопросы, которые должны решаться в трехстороннем формате. Если мы увидим, что решения в трехстороннем формате невозможны, то должны подумать о запуске дополнительных международных механизмов. Еще раз говорю, ранее мы, понимая общую ситуацию и не имея желания использовать ее в каких-либо пропагандистских целях, даже не поднимали эти подробности относительно Заявления от 9 ноября, считая это профессиональной рабочей темой.
Но мы говорим, что есть три четко зафиксированные реалии, под которыми подписался президент Азербайджана: Нагорный Карабах существует, существует линия соприкосновения, и между Арменией и Нагорным Карабахом должна быть гарантированная связь через Лачинский коридор, который должен находиться под контролем российских миротворцев. И эти три реалии должны быть защищены. Какова цель эскалации? Устранить эти три реалии. Но эти три реалии невозможно устранить, потому что они закреплены подписями президента Азербайджана, а также президента России и премьер-министра Армении.
Это, по сути, международное обязательство, взятое на себя Российской Федерацией, Республикой Армения и Азербайджаном. И мы должны руководствоваться этими реалиями, наши соответствующие институты тоже: министерство иностранных дел, наша дипломатическая служба. Конечно, мы проводили эту работу, и наши структуры, работающие с международными инстанциями, тоже должны зафиксировать эти реалии. Восприятие и международное понимание этих реалий должны расти. И, по сути, именно этот краеугольный камень должен стать основой мира и стабильности в регионе.
И по другим направлениям, также в плане открытия региональных коммуникаций, г-н Абазян, г-н Бадасян, еще раз поручаю вам, делаю публичное заявление: обеспечьте зафиксированную в трехстороннем Заявлении от 9 ноября эту возможность, также на участке Иджевана и на участке Ноемберяна. Пусть азербайджанцы говорят, в какой части они хотят пересечь границу, в установленном законодательством Республики Армения порядке проходят паспортный контроль, таможенный контроль и, конечно же, обеспечение безопасности… мы обеспечим безопасность движения, где также при поддержке наших российских партнеров мы можем, готовы и обеспечим все это. Мы не сомневаемся в этом.
Еще раз, чтобы завершить, подчеркну, что по всем пунктам договоренностей от 9 ноября 2020 года Армения осуществляет политику ведения конструктивных переговоров на благо установления и укрепления мира в регионе.
Теперь я также предполагаю, что будет дискуссия о повестке мира, о том, почему возникает напряжение и т.д., и т.п. Потому что все эти действия направлены именно против повестки мира. Но мы не откажемся от этой повестки и не отклонимся от нее. Заявление от 9 ноября является очень важной институциональной основой для реализации этой повестки, повторяю, зиждущейся на трех основных опорах: фиксация закрепленного подписями президента РФ, президента Азербайджана и премьер-министра Армении субъекта Нагорный Карабах, второе - наличие линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и обязательство миротворцев обеспечивать неприкосновенность линии соприкосновения, и, третье - наличие Лачинского коридора, который находится под контролем российских миротворцев и целью которого является обеспечение бесперебойной связи между Нагорным Карабахом и Арменией.