Վերջին շրջանում հայ-իրանական պետական սահմանի հատվածում ստեղծվել է լարված օպերատիվ իրավիճակ, որը պայմանավորված է Իրանից Հայաստան թմրամիջոցների և հոգեներգործուն նյութերի (հաշիշ, մեթամֆետամին, հերոին) ապօրինի տեղափոխման փորձերի ավելացմամբ:
Այս մասին 1lurer.am-ին հայտնել են Հայաստանում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչությունից։
Նշվում է, որ բացի այդ՝ արձանագրվում են ծայրահեղական և ահաբեկչական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների կողմից Հայաստանի պետական սահմանի խախտման դեպքեր։ 2021 թ․ Մեղրիի սահմանապահ ջոկատի հատվածում ռուս սահմանապահները ձերբակալել են երկու զինյալների՝ զենքով, նռնականետներով և մեծ քանակությամբ զինամթերքով, որոնք ապօրինի կերպով մուտք էին գործել Իրանից:
«Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման նպատակով, «Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության, Ազգային անվտանգության ծառայության և այլ իրավասու մարմինների հետ համաձայնեցմամբ՝ ընթացիկ տարվա սկզբից կազմավորվել են սահմանային հսկողության ծառայության իրականացման մի շարք կահավորված դիրքեր՝ ընտրողական (իսկ սահմանախախտների որոնման և հետապնդման դեպքում՝ առանց բացառության) միջոցառումներ իրականացնելու անձանց և տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ՝ մաքսանենգության, անօրինական միգրացիայի և այլ իրավախախտումների փաստերի հայտնաբերման, կանխման և խափանման նպատակով: Սահմանային գոտում տեղաշարժ իրականացնող քաղաքացիներին խնդրում ենք ըմբռնումով մոտենալ իրավապահ մարմինների օրինական պահանջներին»,- նշել են Հայաստանում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ վարչությունից։
Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ վարչությունը Թուրքիայի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ Հայաստանի պետական ​​սահմանի պաշտպանությունն իրականացնում է «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի և դրանց գործունեության պայմանների մասին» միջպետական պայմանագրի հիման վրա, որը ստորագրվել է երկու երկրների միջև 1992 թվականին:

Tense Operational Situation Created in Armenian-Iranian State Border: Border Guard Department of FSS of Russia
In the recent period a tense tactical situation is created at the Armenian-Iranian state border section due to the increased attempts of drug trafficking (hashish, methamphetamine, heroin) from Iran to Armenia, the Border Guards of the Russian Federal Security Service told ‘Lurer’.
In addition, the FSS said that they’ve recorded cases of trespassing into Armenia by representatives of extremist and terrorist organizations. In 2021, Russian border guards at the Meghri border detachment section arrested two militants armed with firearms, grenade launchers and large quantity of ammunition who had illegally trespassed into the country from Iran.
“With the purpose of ensuring the security of the Republic of Armenia, in accordance with the Armenian Law on State Border and as agreed with the Government of the Republic of Armenia, the National Security Service and other authorized bodies, a number of equipped positions for border surveillance service were formed since the beginning of this year for implementing selective (and in case of border trespasser search or pursue without exception) actions against persons and transport vehicles with the purpose of revealing, preventing and thwarting smuggling, illegal migration and other crimes. We ask citizens traveling in the border zone to display understanding towards the lawful demands of law enforcement agencies,” the Russian Border Guards stationed in Armenia said in a statement.
The Russian Border Guards are patrolling Armenia’s border with Turkey and Iran in accordance with a treaty signed between Yerevan and Moscow in 1992.