Օգոստոսի 8-ի լույս 9-ի գիշերը և այսօր՝ժամը 12:00-ի դրությամբ օպերատիվ իրադրությունը շփման գծում, չնայած պահպանվող լարվածությանը, հարաբերականորեն կայուն է եղել։ Որոշ հատվածներում ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումները կրկին խախտել են հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ միասին շարունակում են քայլեր ձեռնարկվել իրավիճակի հետագա կայունացման ուղղությամբ։
Այդ մասին հայտնում են Արցախի ՊՆ-ից՝ տեղեկացնելով նաև, որ օգոստոսի 8-ին, զենքի (պայթուցիչի) օգտագործման կանոնները խախտելու և անվտանգության կանոնները չպահպանելու հետևանքով վիրավորում են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Գուրգեն Ալյոշայի Դանիելյանը և Արթուր Յուրիկի Առուշանյանը։ Վիրավորների վիճակը գնահատվում է ծանր։ Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն։

Оперативная обстановка на линии соприкосновения в ночь с 8 на 9 августа и сегодня по состоянию на 12:00, несмотря на некоторую напряженность, была относительно стабильной.
Как сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу министерства обороны Республики Арцах, на некоторых участках линии соприкосновения ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня, стрелковое оружие различного калибра.
"При посредничестве российского миротворческого контингента продолжают предприниматься шаги по стабилизации ситуации", – говорится в сообщении.
отмечается также, что 8 августа, вследствие нарушения правил обращения с оружием (взрывное устройство), и несоблюдения правил безопасности ранения получили двое военнослужащих контрактной службы Армии обороны Арцаха Гурген Алешевич Даниелян и Артур Юрикович Арушанян.