2022թ. օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Բելառուսի Հանրապետության դեսպանության պաշտպանության հարցերով նորանշանակ կցորդ, գնդապետ Ալեքսեյ Բաբկովը, ինչպես նաև իր առաքելությունն ավարտած՝ պաշտպանության հարցերով կցորդ, գնդապետ Եվգենի Արտյոմենկոն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է գնդապետ Բաբկովին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և նորանոր հաջողություններ մաղթել պատասխանատու առաքելության մեջ, իսկ առաքելությունն ավարտած գնդապետ Արտյոմենկոյին շնորհակալություն հայտնել՝ ՀՀ-ում ռազմադիվանագիտական ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքի համար:
Հանդիպման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է տարածաշրջանում տիրող իրադրության մասին և ներկայացրել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում և Արցախում վերջին օրերին արձանագրվող զարգացումները:
Քննարկվել են նաև պաշտպանական ոլորտում հայ-բելառուսական փոխգործակցության հետագա խորացման ուղիները, ինչպես նաև բազմակողմ ձևաչափերով ծրագրված միջոցառումների ընթացքը:

9 августа 2022 года Министр обороны РА Сурен Папикян принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Беларусь в Республике Армения Александра Конюка.
На встрече также присутствовали новоназначенный атташе по вопросам обороны посольства Республики Беларусь полковник Алексей Бобков, а также завершивший миссию атташе посольства полковник Евгений Артеменко.
Министр обороны Республики Армения поздравил полковника Бабкова со вступлением в должность, пожелал ему успехов в его ответственной миссии и поблагодарил полковника Артеменко за его активную и эффективную военно-дипломатическую работу в Республике Армения.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам международной и региональной безопасности. Министр обороны РА проинформировал о ситуации в регионе и представил последние события в приграничных районах Армении и в Арцахе.
Стороны также обсудили пути дальнейшего углубления армяно-белорусского сотрудничества в оборонной сфере, а также ход мероприятий, запланированных в многосторонних форматах.