Արցախի ԱԽ գրասենյակը հայտնել է, թե ինչու է Բալասանյանը ՌԴ խաղաղապահների և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ այցելել Բերձոր
Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի գրասենյակը հաստատել է, որ ԱԽ քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ համատեղ այցելել է Բերձոր:
«Առավոտ» օրաթերթի կայքէջում «Վիտալի Բալասանյանը Բերձոր է այցելել ադրբեջանցի պաշտոնյաների եւ ռուս հրամանատարների հետ» վերտառությամբ հոդված էր հրապարակվել, որում Բերձորի բնակիչ Սաթիկ Ասատրյանը հայտնել էր, որ Բալասանյանը Ադրբեջանի պաշտոնյաների և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարների հետ շրջել է Բերձորում: Տեղեկությունը նաև հաստատել էր  Բերձորի քաղաքապետ Նարեկ Ալեքսանյանը:
Պատասխանելով «Արմենպրես» լրատվական գործակալության թղթակցի գրավոր հարցին, թե ո՞րն էր այցելության նպատակը և ի՞նչ հարցեր են քննարկվել, Արցախի ԱԽ գրասենյակից նշեցին.
«Անդրադառնալով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի՝ քաղաք Բերձոր կատարած այցելությանը, այն պայմանավորված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված՝ Արցախը Հայաստանին կապող նոր երթուղու շինարարության ընթացքին ծանոթանալու նպատակով և տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի, ինչպես նաև ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ համատեղ»:
Հարցին, թե արդյոք նմանատիպ այցելություններ եղել են Աղավնո և Ներքին Սուս բնակավայրեր, ԱԽ գրասենյակից բացասական պատասխան են տվել:
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը նաև հետաքրքրվել է, թե ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում Աղավնոյի, Բերձորի, Ներքին Սուսի բնակիչներին պատշաճ և անվտանգ տարհանումը մինչև օգոստոսի 25-ը կազմակերպելու համար:
«Տեղեկացնում ենք, որ մնացյալ հարցերով կարող եք դիմել Արցախի Հանրապետության համապատասխան լիազոր մարմիններ»,- նշել են Արցախի ԱԽ գրասենյակից:

В СБ Арцаха сообщили причину посещения Баласаняна с российскими миротворцами и представителями Азербайджана Бердзора
В Аппарате секретаря Совета безопасности Арцаха подтвердили, что секретарь Совета безопасности Виталий Баласанян посетил Бердзор вместе с представителями российских миротворческих сил и азербайджанской стороны.
На сайте газеты "Аравот" была опубликована статья с заголовком "Виталий Баласанян посетил Бердзор с азербайджанскими официальными лицами и с командирами российских миротвирческих сил", в которой жительница Бердзора Сатик Асатрян сообщала, что Баласанян посетил Бердзор с азербайджанскими официальными лицами и с командирами российских миротворческих сил. Информацию подтвердил и глава Бердзора Нарек Алексанян.
Отвечая на письменный вопрос корреспондента информационного агентства "Арменпресс", соответствует ли приведенная информация действительности, и какова была цель визита, какие вопросы обсуждались, в Аппарате Совета безопасности Арцаха сообщили:
"Что касается визита секретаря Совета безопасности в город Бердзор, он обусловлен целью ознакомления с ходом строительства новой дороги, которая соединит Арцах с Арменией, согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года. Визит был совершен с представителями российских миротворческих сил, дислоцированных в Республике Арцах, и с представителями азербайджанской стороны".
На вопрос, были ли подобные посещения населенных пунктов Агавно и Неркин Сус, в Аппарате Совбеза ответили, что посещений населенных пунктов Агавно и Неркин Сус не было.
Корреспондент "Арменпресс" также задал вопрос, какие шаги предпринимаются для организации надлежащей и безопасной эвакуации жителей Агавно, Бердзора и Неркин Суса до 25 августа.
"Сообщаем вам, что по остальным вопросам вы можете обращаться в соответствующие уполномоченные органы Республики Арцах", - ответили в Аппарате Совета безопасности Арцаха.