Լատվիայի խորհրդարանը հայտարարություն է ընդունել, որում կոչ է արել ԵՄ երկրներին դադարեցնել վիզաների տրամադրումը Ռուսաստանի և Բելառուսի քաղաքացիներին, հայտնում է Սեյմի մամուլի ծառայությունը։
«Հայտարարության մեջ Սեյմը կոչ է անում ԵՄ երկրներին անհապաղ դադարեցնել զբոսաշրջային և մուտքի վիզաների տրամադրումը Ռուսաստանի և Բելառուսի քաղաքացիներին», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Սեյմը նաև այդ հայտարարության մեջ Ռուսաստանին հայտարարել է «ահաբեկչությանն աջակցող երկիր»:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ-ում այժմ քննարկվում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 7-րդ փաթեթի բովանդակությունը, ներառյալ շենգենյան վիզաների տրամադրման դադարեցման հարցը:

The Parliament of Latvia (the Saeima) has declared Russia a state sponsor of terrorism, TASS reported citing a statement published on the Saeima’s official website on Thursday.
On August 11, the Saeima adopted a statement, which recognizes activities of Russian troops in Ukraine as terrorism and declares "Russia as a state sponsor of terrorism."
"The Saeima's statement calls on EU countries to immediately suspend the issuance of tourist and entry visas to Russian and Belarusian citizens," the statement reads.
Members of the Latvian Parliament state that Russia allegedly "has for many years supported and financed terrorist regimes and organizations in various ways — directly and indirectly."