Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում Իրանի գլխավոր հյուպատոս է նշանակվել Աբեդին Վարամինը: Այս տեղեկությունը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատեցին ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանությունից՝ նշելով, որ հետագայում կներկայացվեն նաև լրացուցիչ տեղեկություններ այդ մասին:
Իրանի կառավարությունը 2021 թ. դեկտեմբերի վերջին որոշում էր ընդունել ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու մասին՝ հավանություն տալով Իրանի ԱԳՆ-ի առաջարկին, սակայն հյուպատոսությունը դեռ պաշտոնապես չի բացվել: Տեղեկություններ կան այն մասին, որ հյուպատոսությունը ամենան հավանականությամբ բացվելու է այս տարի՝ 2022 թվականին:

Iran Appoints Consul General in Kapan
Abedin Varamin has been appointed the Consul general of Iran in Kapan city of Armenia’s Syunik region, the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Armenia confirmed the information in a conversation with ARMENPRESS, noting that additional information about this will be presented later.
At the end of December, 2021, the Government of Iran made a decision to open a consulate general in the city of Kapan, Syunik region of Armenia, approving the proposal of the Iranian Foreign Ministry, but the consulate has not yet been officially opened. There are reports that the consulate will most likely open this year, in 2022.