Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը պետք է լուծվի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով․ ՌԴ դեսպանատուն
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը տեղեկացնում է, որ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունն արձագանքել է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասով իր գրություններին։
«Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը պետք է լուծվի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի հիման վրա․ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունն արձագանքել է իմ գրություններին
Ադրբեջանի հանցավոր վարքագծի շարունակական դրսևորումների վերաբերյալ հետևողականորեն ծանուցում եմ միջազգային գործընկերներիս, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին։ Հերթական նամակով ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի ուշադրությունն էի հրավիրել Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակման փաստի վրա, որը տեղի ունեցավ օգոստոսի 1-ին, երբ ադրբեջանական կողմը փորձեց հատել շփման գիծը՝ հաջորդող օրերին բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կիրառելով նաև ականանետեր, նռնականետեր և հարվածային ԱԹՍ-ներ։ Քանի որ Ադրբեջանը հերթական անգամ խախտեց 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը, որի արդյունքում ունեցանք զոհեր և վիրավորներ, ռուս գործընկերոջս խնդրել էի դատապարտել Ադրբեջանի այս հանցավոր վարքագիծը, քայլեր ձեռնարկել տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ։
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատնից ստացել եմ գրություն, համաձայն որի՝ իրավիճակը ռուսական խաղաղապահ զորակազմը պատասխանատվության գոտում և հայ-ադրբեջանական սահմանին Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության համար կարևոր հարց է։ «Կցանկանայինք Ձեր ուշադրությունը հրավիրել Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի՝ օգոստոսի 4-ի հայտարարությանը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում սրման կապակցությամբ։ Նախարարությունը կոչ արեց 2 կողմերին դրսևորել զսպվածություն, պահպանել կրակի դադարեցման ռեժիմը և հաստատեց կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ համապատասխան Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների՝ 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների։ (…) Ռուս խաղաղապահները ձեռնարկում են բոլոր հնարավոր ջանքերը «ցամաքում» իրավիճակի կայունացման նպատակով։ Ե՛վ Բաքվում և՛ Երևանում բազմիցս ընդգծվել է ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի կարևոր դերը: Համոզված են, որ այդ վստահությանը լիարժեքորեն արժանի են։ Պատրաստ ենք հետայսու ևս ցուցաբերել ցանկացած անհրաժեշտ աջակցություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կապերի կարգավորմանը»,- նշվում է դեսպանատան արձագանքում։
Մեկ այլ գրությամբ Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերներիս ուշադրությունն էի հրավիրել Բերձոր, Աղավնո և Ներքին Սուս բնակավայրերի հանձնման գործընթացի վրա։ Հաշված օրեր են մնացել, որ հայկական բնակավայրերը հանձնվեն Ադրբեջանին։ Եվ որքան մոտենում ենք Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության կողմից համայն հայությանը պարտադրված այս ամոթալի իրականությանը, ապագայի տեսլականն էլ ավելի անորոշ է դառնում։ Իմ նամակով ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին ներկայացրել էի առկա դժվարությունները, ինչպես նաև Արցախի ԱԺ պատգամավոր գործընկերներիս մտահոգությունները, որ մարդկային, տեխնիկական և տրանսպորտային ռեսուրսները բավարար չեն տարհանման գործընթացի՝ ժամանակին իրականացման համար։ Խնդրել էի օժանդակել նշված բնակավայրերի հանձնման ժամկետի երկարաձգման հարցում։
ՌԴ դեսպանատունը պատասխան գրությամբ հայտնում է, որ Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը պիտի լուծվի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի հիման վրա։ Հիշեցնեմ՝ ՌԴ դեսպանատան մատնանշած 6-րդ կետի համաձայն՝ Կողմերի համաձայնությամբ, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապն ապահովելու համար առաջիկա երեք տարիների ընթացքում պիտի հաստատվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որից հետո ռուսական խաղաղապահ զորակազմը կվերատեղակայվի՝ այդ երթուղին պաշտպանելու համար։ Դատելով նաև օրերս Երևանում Ռուսաստանի դեսպանության խորհրդական- դեսպանորդ Մաքսիմ Սելեզնյովի հայտարարությունից, որ «Ռուս խաղաղապահները ոչ մի սանտիմետր չեն տեղաշարժվի Լաչինի գործող միջանցքից, քանի դեռ նոր ճանապարհը չի շահագործվել, կարելի է ենթադրել, որ այս մասով ևս դեռ ամեն ինչ հստակ չէ․ ի վերջո նշված 3 տարվա ժամկետի ավարտին դեռ ավելի քան 1 տարի էլ մնացել է։
ՌԴ դեսպանատնից հավելում են, որ իրենց գրությամբ նշված բոլոր թեմաների շուրջ անցկացվում են շահագրգիռ կողմերի քննարկումներ։ Դրանց նպատակն է հասնել բոլորին բավարարող համաձայնության, որպեսզի կյանքի կոչել Եռակողմ հայտարարությունը։ «Այդ նպատակով մենք մշտական երկխոսության մեջ ենք հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ ինչպես ամենաբարձր, այնպես էլ՝ Ռուսաստանի ՊՆ, ԱԳՆ և այլ գերատեսչությունների մակարդակով։ Օգոստոսի 2-ին և 8-ին կայացել են ՌԴ նախագահ Վ․ Վ․ Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Ն․ Վ․ Փաշինյանի հեռախոսազրույցները։ Հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ շփումներ են անցկացրել Ս․Վ․ Լավրովը և Ս․Կ․ Շոյգուն։ Պրոբլեմատիկայի զգայունությունը հաշվի առնելով՝ քննարկումների մանրամասները վեր չհանվեցին, այդուհանդերձ նման զրույցները համարվում են կարգավորման կարևոր և գործուն գործիք»»:

Ситуация вокруг Лачинского коридора должна быть урегулирована в соответствии с пунктом 6 трехстороннего заявления: посольство РФ
Председатель постоянной комиссии Национального Собрания по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян сообщает, что посольство РФ в Армении ответило на ее письма в связи с ситуацией вокруг Лачинского коридора.
"Ситуация вокруг Лачинского коридора должна быть урегулирована в соответствии с пунктом 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года: посольство России в Армении отреагировало на мои письма.
Я последовательно информирую международных коллег, аккредитованных в Армении послов о продолжающихся проявлениях преступного поведения Азербайджана. Очередным письмом обратила внимание посла РФ в Армении Сергея Копыркина на факт нападения Азербайджана на Арцах, который произошел 1 августа, когда азербайджанская сторона попыталась пересечь линию соприкосновения, применив в последующие дни кроме стрелкового оружия различного калибра также минометы, гранатометы и ударные БПЛА. Поскольку Азербайджан в очередной раз нарушил трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, в результате чего у нас были погибшие и раненые, я попросила российского коллегу осудить это преступное поведение, предпринять шаги по стабилизации ситуации в регионе.
Получила от посла РФ в Армении письмо, согласно которому, ситуации в зоне ответственности российского миротворческого контингента и на армяно-азербайджанской границе – важнейший вопрос внешней политики России.
"Хотел бы обратить Ваше внимание на заявление МИД РФ от 4 августа в связи с обострением ситуации в зоне карабахского конфликта. Министерство призвало две стороны проявить сдержанность, соблюдать режим прекращения огня и подтвердило необходимость урегулирования в соответствии с заявлениями лидеров России, Азербайджана и Армении от 10 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года. (…) Российские миротворцы предпринимают все возможные усилия для стабилизации обстановки "на земле". И в Баку, и в Ереване неоднократно подчеркивалась важная роль российского миротворческого контингента. Уверены, что полноценно достойны этого доверия. Готовы и впредь оказывать всяческое содействие нормализации связей между Арменией и Азербайджаном", - отмечается в ответе посольства.
В другом письме я обратила внимание коллег из Российской Федерации на процесс сдачи  населенных пунктов Бердзор, Ахавно и Неркин Сус. Остались считанные дни до сдачи армянских населенных пунктов Азербайджану. И чем ближе принужденная властью Никола Пашиняна всему армянству эта постыдная действительность, тем неопределеннее становится видение будущего. В своем письме я представила послу РФ в Армении Сергею Копыркину возникшие трудности,  а также обеспокоенность коллег Национального Собрания Арцаха в связи с тем, что людские, технические и транспортные ресурсы недостаточны для своевременной организации процесса эвакуации. Попросила посодействовать в вопросе продления срока передачи населенных пунктов.
В ответном письме посольство РФ сообщает, что ситуация вокруг Лачинского коридора должна быть решена на основании пункта 6 Трехстороннего заявления. Напомню, что согласно отмеченному посольством РФ пункту 6, по согласованию Сторон в ближайшие три года будет определён план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору, обеспечивающий связь между Нагорным Карабахом и Арменией, с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута. Судя по заявлению советника-посланника посольства России в Армении Максима Селезнева на днях, что "российские миротворцы не сдвинутся ни на сантиметр от действующего Лачинского коридора, пока не будет задействована новая дорога", по этой части тоже не все четко: в конце концов, до окончания указанного срока 3 года остается больше 1 год.
В посольстве добавили, что по всем этим темам проводятся обсуждения с заинтересованными сторонами. Цель этих обсуждений – достичь согласия, чтобы воплотить в жизнь Трехстороннее заявление. "С этой целью мы находимся в постоянном диалоге с армянской и азербайджанской сторонами как на высшем, так и на уровне минобороны, МИД и других ведомств. 2 и 8 августа состоялись телефонные разговоры президента РФ В.В. Путина и премьер-министра Армении Н.В. Пашиняна. С.В. Лавтов и С.К. Шойгу провели беседы с армянскими и азербайджанскими коллегами. Учитывая чувствительность проблематики, детали обсуждения не были оглашены, вместе с тем подобные беседы считаются важнейшим и действенным фактором урегулирования", - написала Тагуи Товмасян.