Հայաստանը և Ադրբեջանը ԵՄ գագաթաժողովին մասնակցության հրավեր կստանան. The Guardian
Եվրամիությունը Հայաստանին և Ադրբեջանին հրավիրել է հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայանալիք ոչ պաշտոնական գագաթաժողովին։ Հանդիպման մասնակիցները կքննարկեն նոր եվրոպական քաղաքական համայնքի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որը կոչված է ապահովելու մայրցամաքի անվտանգությունը։ Այս մասին հայտնում է բրիտանական The Guardian թերթը։
«Նորվեգիան և Շվեյցարիան, ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրները, որոնք խորապես ինտեգրված են միասնական շուկայում, ինչպես նաև ԵՄ-ին միանալու հույս ունեցող ինը երկրներ, ներառյալ Ուկրաինան, Մոլդովան, Վրաստանը և արևմտյան վեց երկրներ, կհրավիրվեն գագաթաժողովին, Բալկանյան երկրները, ինչպես նաև Հայաստանն ու Ադրբեջանը»,- ասվում է հոդվածում։
Բացի այդ, ըստ հրապարակման, գագաթաժողովին կհրավիրվի Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը, «ով, ինչպես շատերն են ակնկալում, կլինի Լիզ Թրասը»։ Սակայն այժմ եվրոպացի դիվանագետները վիճում են հանդիպմանը Թուրքիայի մասնակցության անհրաժեշտության մասին։ «Հունաստանն ու Կիպրոսը, որոնք Անկարայի հետ երկարամյա վեճերի մեջ են, դեմ են Թուրքիայի հրավերին, որը մնում է ԵՄ անդամակցության պաշտոնական թեկնածու»,- բացատրում են թերթի հեղինակները։

Армения и Азербайджан получат приглашение принять участие в неформальном саммите ЕС: The Guardian
Евросоюз пригласил Армению и Азербайджан на неформальный саммит в Праге 6 октября. Участники встречи буду обсуждать вопрос необходимости создания нового Европейское политического сообщества, призванного обеспечивать безопасность континента. как пишет URA.NEWS, об этом сообщила британская газета The Guardian.
''В числе прочих [на саммит] будут приглашены Норвегия и Швейцария, страны, не входящие в ЕС, глубоко интегрированные в единый рынок, а также девять стран, надеющихся вступить в ЕС, включая Украину, Молдову, Грузию и шесть западных стран. Балканские государства, а также Армения и Азербайджан'', - сообщается в статье.
Помимо этого, по информации издания, на саммит будет приглашен премьер-министр Великобритании, ''которым, как многие ожидают, станет Лиз Трасс''. Однако сейчас европейские дипломаты ведут споры о необходимости присутствия на встрече Турции. ''Греция и Кипр, вовлеченные в давние споры с Анкарой, выступают против приглашения Турции, которая остается официальным кандидатом на вступление в ЕС'', - поясняют авторы газеты.