ՀՀ նախագահը Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ ընտրվելու առթիվ շնորհավորել է Արամ Ա կաթողիկոսին
Վահագն Խաչատուրյանը Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ ընտրվելու առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսին։ Այս մասին տեղեկացնում են Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունից։
Ընդունեք խնդրեմ, իմ անկեղծ եւ ջերմ շնորհավորանքը Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ։
Բարձր եմ գնահատում Ձեր բազմամյա անձնվեր գործունեությունը Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդում՝ ի նպաստ միջեկեղեցական համերաշխության։ Դուք մեծ հեղինակություն եք վայելում Ձեր էկումենիկ ծառայության շնորհիվ՝ հանդիսանալով մի շարք աստվածաբանական եւ միջեկեղեցական կազմակերպությունների ու հանձնախմբերի անդամ։
Առանձնահատուկ արժեւորում եմ Ձեր հետեւողական ջանքերը՝ ուղղված հոգեւոր արժեքների, ազգային ավանդույթների, լեզվի եւ մշակույթի պահպանման սուրբ գործին։ Ձեր ընտրությունը պայմանավորված է նաեւ Հայ եկեղեցու միջազգային ճանաչելիությանը միտված Ձեր տեսլականով։ Հետաքրքրությամբ ընթերցեցի ինձ ուղարկված Ձեր գրքերը, որտեղ ամփոփված են անձնական հուշեր եւ կարեւոր ուղերձներ։ Լիովին համակարծիք եմ Ձեզ հետ, որ եկեղեցին հայ մշակույթի ծննդավայրն է՝ առանցքային դերակատարումով հայ մշակույթի բոլոր դրսեւորումները խթանելու, հարստացնելու եւ պաշտպանելու գործում։
Մաղթում եմ Ձեզ, Վեհափառ Տեր, քաջառողջություն եւ արեւշատություն Ձեր նվիրական առաքելության իրականացման ճանապարհին»,- ասվում է ուղերձում։

Президент Армении поздравил Католикоса Арама I с избранием на пост председателя Всемирного совета церквей
Президент Армении Ваагн Хачатурян направил поздравительное послание Католикосу Великого дома Киликийского Араму Первому по случаю его избрания на пост председателя Всемирного совета церквей.
''Ваше Святейшество!
Прошу Вас принять мои искренние и теплые поздравления в связи с избранием председателем Всемирного совета церквей.
Высоко ценю Вашу многолетнюю самоотверженную деятельность во Всемирном совете церквей на благо межцерковной солидарности. Вы пользуетесь большим авторитетом благодаря своему экуменическому служению, членству в ряде богословских и межцерковных организаций и комиссий.
Особо ценю Ваши последовательные усилия, направленные на священное дело сохранения духовных ценностей, национальных традиций, языка и культуры. Ваш выбор также определяется вашим видением международной информированности об Армянской церкви. Я с интересом прочитал книги, которые вы мне прислали, где собраны личные воспоминания и важные сообщения. Я полностью согласен с Вами в том, что церковь является родиной армянской культуры, играя ключевую роль в популяризации, обогащении и защите всех проявлений армянской культуры.
Желаю Вам, Ваше Святейшество, крепкого здоровья и солнечного света на пути к осуществлению Вашей священной миссии'', - отмечается в поздравительном послании президента Армении, передает News.am