Հակառակորդը չի դադարեցնում առաջխաղացման փորձերը. ՊՆ
Սեպտեմբերի 13-ի ժամը 08։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին էական փոփոխություններ չի կրել։ Հակառակորդը շարունակում է Վարդենիսի, Սոթքի, Արտանիշի, Իշխանասարի, Գորիսի և Կապանի ուղղություններով կիրառել հրետանային միջոցներ, ականանետեր, ԱԹՍ-ներ և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ՝ թիրախավորելով թե՛ ռազմական, և թե՛ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։
Սահմանի որոշ հատվածներում դիրքային մարտերը նույնպես շարունակվում են, հակառակորդը չի դադարեցնում առաջխաղացման փորձերը։
Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը ներկայացվել է Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպանությունների ռազմական կցորդներին և նշվել, որ տեղի ունեցածի և դրա հետագա զարգացումների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերաբար հանդես գալ իրադրության վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններով։

Противник не прекращает попыток продвижения: МО РА
По состоянию на 08:00 13 сентября ситуация на армяно-азербайджанской границе существенно не изменилась. Противник продолжает использовать артиллерию, минометы, БПЛА и крупнокалиберные орудия в направлениях Вардениса, Сотка, Артаниша, Ишханасара, Гориса и Капана, нанося удары как по военной, так и по гражданской инфраструктуре.
На некоторых участках границы также продолжаются позиционные бои, противник не прекращает попыток продвижения.
Ситуация, сложившаяся в результате широкомасштабной агрессии, осуществленной Азербайджаном, была представлена военным атташе аккредитованных посольств в Республике Армения, и было отмечено, что военно-политическое руководство Азербайджана несет полную ответственность за произошедшее и его дальнейшее развитие.
Министерство обороны будет продолжать периодически делать официальные заявления по поводу сложившейся ситуации.