Ակնկալում ենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության և համանախագահ երկրների ակտիվ ներգրավումը. Արարատ Միրզոյանը՝ Իգոր Խովաևին
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևին։
Արարատ Միրզոյանն Իգոր Խովաևին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի  նկատմամբ  սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ շեշտելով Ադրբեջանի գործողություններին հասցեական և համարժեք արձագանքելու անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանն իր առավելապաշտական նպատակներին ուժի միջոցով հասնելու փորձերով տորպեդահարում է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու հայկական կողմի ջանքերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև հանդիպման նախնական օրակարգին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցերին։ ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ հատկապես ստեղծված իրավիճակում հայկական կողմն ակնկալում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահ երկրների ակտիվ ներգրավումը։

Armenian Expects the Active Involvement of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and the Co-Chair Countries: Ararat Mirzoyan to Igor Khovaev
On September 13, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received  Igor Khovaev, the Russian Co-Chair of the OSCE Minsk Group, the Special Representative of Foreign Minister of Russia on the issues of supporting the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
Ararat Mirzoyan presented to Igor Khovaev the situation resulting from the aggression unleashed by the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of Armenia at midnight on September 13, underlining the need for a targeted and adequate response to Azerbaijan's actions. At the same time, Minister Mirzoyan stressed that Azerbaijan is grossly torpedoing the efforts of the Armenian side to establish peace in the region with its attempts to achieve its expansionist goals by the use of force.
The interlocutors touched upon the initial agenda of the meeting, i.e. the issues related to the relations between Armenia and Azerbaijan and the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. The Foreign Minister of Armenia emphasized that, especially in the current situation, the Armenian side expects the active involvement of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and the Co-Chair countries.