Հայաստանի ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հետ
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ մեկնարկած հերթական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության անվերապահ պահպանումը և հրադադարի ռեժիմի խիստ հարգումը:
Նախարար Միրզոյանն անընդունելի է համարել խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ ուղեկցվող Ադրբեջանի ռազմական գործողություններն ու առավելապաշտական նկրտումները։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առանձնահատուկ ընդգծել է միջազգային հանրության՝ այդ թվում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի դերը, ադրբեջանական ագրեսիայի դատապարտման և հետևանքների վերացման համատեքստում։

Foreign Minister of Armenia Had a Phone Conversation with the Foreign Minister of France
On September 13, Foreign Minister of  Armenia Ararat Mirzoyan had a phone conversation with Foreign Minister of France Catherine Colonna.
Ararat Mirzoyan briefed his colleague on the situation resulting from the aggression unleashed towards the sovereign territory of the Republic of Armenia by the Azerbaijani armed forces starting from midnight, September 13.
Unconditional preservation of the territorial integrity of Armenia and strict observance of the ceasefire regime were underlined on both sides.
Minister Mirzoyan deemed unacceptable the military operations accompanied by the targeting of the civilian population and civil infrastructure and expansionist ambitions of Azerbaijan.
Foreign Minister of Armenia particularly emphasized the role of the international community, including the UN Security Council, with regards to condemning the Azerbaijani aggression and eliminating its consequences.