Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական աշխատանքները չեն դադարել. Զախարովա
© Sputnik / пресс-служба МИД РФ
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական  աշխատանքները չեն դադարել՝ չնայած ներկա էսկալացիային և լարվածությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա հիշեցրել է, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը սեպտեմբերի 8-9-ը այցելել է Բաքու, իսկ սեպտեմբերի 13-14-ը` Երևան:
«Բանակցությունների հիմնական թեման եղել է  խաղաղության պայմանագրի նախագծի քննարկումը:  Մենք վստահեցնում ենք, որ համապատասխան ջանքերը կշարունակվեն»,-ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով` հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած վերջին լարվածության հետ կապված  Ռուսաստանի դիրքորոշումը ներկայացված է ԱԳՆ սեպտեմբերի 13-ի հայտարարության մեջ: «Մենք կոչ ենք անում կողմերին զսպվածություն դրսևորել և խնդիրները լուծել քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով` այդ թվում հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման եռակողմ հանձնաժողովի շրջանակներում»,-նշել է նա՝ հնարավոր համարելով, որ  տարածաշրջանում իրավիճակի սրման հարցն ուշադրության կենտրոնում կլինի նաև ՇՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում, որի ընթացքում  նախատեսվում է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը:
«Մեր զինվորականները սերտ կապի մեջ են երկու կողմերի հետ՝ կայուն հրադադարի հասնելու և ադրբեջանական ու հայկական զորքերին իրենց սկզբնական դիրքերը վերադարձնելու ուղղությամբ»,-ասել է Զախարովան։

Работа по подготовке мирного договора между Арменией и Азербайджаном не остановилась: Захарова
Работа по подготовке мирного договора между Арменией и Азербайджаном не остановилась, несмотря на текущую эскалацию и напряженность. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Она напомнила, что спецпредставитель МИД РФ по урегулированию армяно-азербайджанских отношений Игорь Ховаев посетил Баку 8-9 сентября и  Ереван 13-14 сентября.
"Основной темой состоявшихся переговоров было как раз обсуждение проекта мирного договора", - сказала Захарова, заверив, что соответствующая работа будет продолжена.
По ее словам, позиция России относительно недавней напряженности на армяно-азербайджанской границе представлена в заявлении МИД от 13 сентября.
“Призываем стороны проявлять сдержанность, решать все возникающие вопросы политико-дипломатическим путем, в том числе в рамках трехсторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы при консультативном содействии России”, - сообщила представитель МИД.
Захарова отметила, что вопрос эскалации ситуации будет в центре внимания также в ходе встречи президентов России и Азербайджана, запланированной в рамках саммита ШОС.
"Наши военные находятся в тесном контакте с обеими сторонами с целью достижения устойчивого прекращения огня и возвращения азербайджанских и армянских военнослужащих на исходные позиции", - отметила Захарова.