Այսօր կրկին հայը կանգնած է նոր լրջագույն մարտահրավերների առջև. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 21-ին ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա կապակցությամբ:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրն է, 31-րդ տարեդարձը: Այն խորհրդանշում է համամարդկային ու ազգային արժեքներին հայ ժողովրդի հավատարմությունը, այդ արժեքների համար պայքարելու նրա անսասան կամքն ու ազատատենչ ոգին:
Հզոր, ծաղկող ու զարգացած Հայրենիքը բոլոր հայերի նվիրական երազանքն է՝ Մայր Հայաստանում, Արցախում թե Սփյուռքում: Եվ այդ երազանքի շուրջ համախմբումը օրվա հրամայական է ու միակ ճիշտ ուղին այն իրականություն դարձնելու համար. մենք այլ ճանապարհ չունենք:
Այսօր կրկին հայը կանգնած է նոր լրջագույն մարտահրավերների առջև, որոնք սպառնալիք են հայոց պետականությանը, ազգային ինքնությանն ու ապագային: Պահը վճռորոշ է բազմադարյա պատմություն ու քաղաքակրթություն ունեցող մեր ժողովրդի և հայոց աշխարհի համար:
Ուրեմն, եկեք բոլորս միասին, միակամ ու հաստատակամորեն, լցված հավատով ու իմաստնությամբ տեր կանգնենք հայոց անկախ պետականությանը, այն պահենք ամուր ու աներեր՝ հանուն մեր բոլոր նահատակների սուրբ հիշատակի և ապագա սերունդների:

The Moment is Crucial for Our People and the Armenian World Having Centuries-Long History and Civilization: Arayik Harutyunyan
On September 21 Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan sent an address on the occasion of the Independence Day of the Republic of Armenia.
The address reads:
Today is the 31st anniversary of the Independence of the Republic of Armenia. It symbolizes the loyalty of the Armenian people to the universal and national values, their freedom-loving spirit and unwavering will to fight for these values.
A strong, flourishing and developed Motherland is the cherished dream of all Armenians in Mother Armenia, Artsakh and the Diaspora. And uniting around that dream is the imperative of the day and the only right way to translate it to life: we have no alternative.
Today, Armenians are once again facing new serious challenges, which are a threat to the Armenian statehood, national identity and the future. The moment is crucial for our people and the Armenian world having centuries-long history and civilization.
So, let's all together, single-mindedly and steadfastly, full of faith and wisdom, stand up for the independent Armenian statehood, keep it strong and inviolable, for the sake of the sacred memory of all our martyrs and generations to come.