Այսօր կրկին հայը կանգնած է նոր լրջագույն մարտահրավերների առջև. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 21-ին ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա կապակցությամբ:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրն է, 31-րդ տարեդարձը: Այն խորհրդանշում է համամարդկային ու ազգային արժեքներին հայ ժողովրդի հավատարմությունը, այդ արժեքների համար պայքարելու նրա անսասան կամքն ու ազատատենչ ոգին:
Հզոր, ծաղկող ու զարգացած Հայրենիքը բոլոր հայերի նվիրական երազանքն է՝ Մայր Հայաստանում, Արցախում թե Սփյուռքում: Եվ այդ երազանքի շուրջ համախմբումը օրվա հրամայական է ու միակ ճիշտ ուղին այն իրականություն դարձնելու համար. մենք այլ ճանապարհ չունենք:
Այսօր կրկին հայը կանգնած է նոր լրջագույն մարտահրավերների առջև, որոնք սպառնալիք են հայոց պետականությանը, ազգային ինքնությանն ու ապագային: Պահը վճռորոշ է բազմադարյա պատմություն ու քաղաքակրթություն ունեցող մեր ժողովրդի և հայոց աշխարհի համար:
Ուրեմն, եկեք բոլորս միասին, միակամ ու հաստատակամորեն, լցված հավատով ու իմաստնությամբ տեր կանգնենք հայոց անկախ պետականությանը, այն պահենք ամուր ու աներեր՝ հանուն մեր բոլոր նահատակների սուրբ հիշատակի և ապագա սերունդների:

Это решающий момент для нашего народа и армянского мира: президент Арцаха
21 сентября президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание по случаю дня независимости Республики Армения.
Сегодня День независимости Республики Армения, 31-я годовщина. Он символизирует верность армянского народа общечеловеческим и национальным ценностям, его несгибаемую волю к борьбе за эти ценности и свободолюбивый дух.
Мощная, процветающая и развитая Родина - заветная мечта всех армян Матери-Армении, Арцаха и Диаспоры. И консолидация вокруг этой мечты сегодня является императивом и единственно верным путем ее претворения в жизнь. Иного пути у нас нет.
Сегодня армяне вновь стоят перед серьезнейшими вызовами, которые угрожают армянской государственности, национальной идентичности и будущему. Это решающий момент для нашего народа и армянского мира, имеющих многовековую историю и цивилизацию.
Так давайте же все вместе, единодушно и с непоколебимой волей, наполненные верой и мудростью, станем хозяевами армянской независимой государственности и будем твердо и непреклонно защищать ее во имя священной памяти всех наших погибших и во имя будущих поколений.