Զորքերը պետք է վերադառնան սկզբնական դիրքեր. Մեծ Բրիտանիայի դիրքորոշումն Ադրբեջանի ագրեսիայի վերաբերյալ
economictimes
«Միացյալ Թագավորության կառավարությունը, այդ թվում՝ Վիեննայում ԵԱՀԿ-ում մեր միջնորդության ժամանակ, հստակ հասկացրել է, որ զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն այն դիրքերը, որտեղ նրանք գտնվում էին մինչև ռազմական գործողությունները սկսվելը: Հակամարտությունը լուծելու միակ ճանապարհը դիվանագիտությունն է»,- նշված է Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի վերաբերյալ «Լուրերի» հարցմանն ի պատասխան ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:
«Մենք միշտ դատապարտել ենք քաղաքացիական տարածքների թիրախավորումը բոլոր հակամարտությունների ժամանակ։ Մեր մտքերը վերջին բռնությունների հետևանքով զոհվածների կամ վիրավորների ընտանիքների հետ են։
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը ողջունում է ռազմագերիների և մահացածների աճյունների վերադարձը։ Մենք կոչ ենք անում կողմերին քննարկել մնացած բոլոր ռազմագերիների և մահացածների աճյունների վերադարձի հարցը։ Խոշտանգումների մասին հաղորդումները չափազանց մտահոգիչ են, և պահանջվում է համապատասխան մարմինների մանրակրկիտ հետաքննություն»,- նշված է Երևանում Միացյալ Թագավորության դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:

Войска должны вернуться на исходные позиции: позиция Великобритании в отношении агрессии Азербайджана
economictimes
"Правительство Великобритании ясно дало понять, в том числе во время нашего посредничества в ОБСЕ в Вене, что вооруженные силы должны быть выведены на позиции, на которых они находились до начала боевых действий. Дипломатия - единственный способ решить конфликт", - говорится в сообщении посольства Великобритании в Армении в ответ на запрос "Лурер" относительно последней агрессии Азербайджана.
"Мы всегда осуждали нанесение ударов по гражданским районам во время всех конфликтов. Наши мысли с семьями погибших или раненых в результате недавнего насилия.
Британское правительство приветствует возвращение военнопленных и останков погибших. Призываем стороны обсудить вопрос о возвращении всех оставшихся военнопленных и останков погибших. Сообщения о пытках вызывают крайнюю тревогу и требуют тщательного расследования со стороны соответствующих органов", - говорится в заявлении посольства Соединенного Королевства в Ереване.