Զորքերը պետք է վերադառնան սկզբնական դիրքեր. Մեծ Բրիտանիայի դիրքորոշումն Ադրբեջանի ագրեսիայի վերաբերյալ
economictimes
«Միացյալ Թագավորության կառավարությունը, այդ թվում՝ Վիեննայում ԵԱՀԿ-ում մեր միջնորդության ժամանակ, հստակ հասկացրել է, որ զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն այն դիրքերը, որտեղ նրանք գտնվում էին մինչև ռազմական գործողությունները սկսվելը: Հակամարտությունը լուծելու միակ ճանապարհը դիվանագիտությունն է»,- նշված է Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի վերաբերյալ «Լուրերի» հարցմանն ի պատասխան ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:
«Մենք միշտ դատապարտել ենք քաղաքացիական տարածքների թիրախավորումը բոլոր հակամարտությունների ժամանակ։ Մեր մտքերը վերջին բռնությունների հետևանքով զոհվածների կամ վիրավորների ընտանիքների հետ են։
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը ողջունում է ռազմագերիների և մահացածների աճյունների վերադարձը։ Մենք կոչ ենք անում կողմերին քննարկել մնացած բոլոր ռազմագերիների և մահացածների աճյունների վերադարձի հարցը։ Խոշտանգումների մասին հաղորդումները չափազանց մտահոգիչ են, և պահանջվում է համապատասխան մարմինների մանրակրկիտ հետաքննություն»,- նշված է Երևանում Միացյալ Թագավորության դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:

Armed Forces Should Be Withdrawn to the Positions They Held Prior to This Outbreak of Hostilities: UK’s Position on Azerbaijan's Aggression
economictimes
“The UK Government has been clear, including in our intervention at the OSCE in Vienna, that armed forces should be withdrawn to the positions they held prior to this outbreak of hostilities. Diplomacy is the only way to resolve conflict,” the message of the British Embassy to Armenia in response to the inquiry of ‘Lurer’ regarding the recent aggression of Azerbaijan reads.
“We have always condemned the targeting of civilian areas in all conflicts. Our thoughts are with the families of those who lost their lives or were injured as a result of the recent violence.
The UK Government welcomes the return of prisoners of war and the remains of the deceased. We strongly encourage the parties to undertake discussions to secure the return of all remaining prisoners of war and the remains of the deceased.
Reports of torture are extremely concerning and require thorough investigation by the appropriate authorities,” the statement reads.