Ռուսաստանը Վրաստանի հետ սահմանին զինկոմիսարիատի մոբիլիզացիոն կետ կբացի
Ռուս-վրացական սահմանին գտնվող Վերին Լարս գյուղում սեպտեմբերի 27-ին, ամենայն հավանականությամբ, արտակարգ դրություն կմտցվի, Սոլովյով LIVE-ի եթերում ասել է Հյուսիսային Օսիայի ղեկավար Սերգեյ Մենյայլոն։ Նրա խոսքով՝ անցուղին արդեն փակ է Հյուսիսային Կովկասի բնակիչների համար, գրում է news.ru-ն։
«Ամենայն հավանականությամբ, ես կորոշեմ մասնակի արտակարգ դրություն մտցնել, այնտեղ տեղակայել ժամանակավոր կացարան, քանի որ կան և՛ կանայք, և՛ երեխաներ, հիմնականում արական սեռի ներկայացուցիչներ են՝ գրեթե բոլոր շրջաններից», - ասել է Մենյայլոն։
Հանրապետության ղեկավարը նշել է, որ երեկվանից Վերին Լարսի անցակետում տեղակայվել է ուժեղացված օպերատիվ խումբ։ Մենյայլոն նշել է, որ սահմանին աշխատում են Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները և շտապօգնության մեքենան։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ «Վերին Լարս» անցակետում մոտ 3500 ավտոմեքենա է սպասում դեպի Վրաստան անցմանը։ Մենյայլոն նշել է, որ ընդամենը մեկ օրում ավելի քան 10 000 մարդ հատել է Վրաստանի հետ սահմանը։
Աղբյուրը հավելում է, որ «Վերին Լարս» անցակետում շուտով կտեղակայվի զինկոմիսարիատի մոբիլիզացիոն կետը, հաղորդել է տարածաշրջանի ՆԳՆ-ն։ Գերատեսչությունը պարզաբանել է, որ անցակետում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 21-ին ՌԴ-ում մասնակի մոբիլիզացիայի հայտարարումից հետո կտրուկ աճել է ՌԴ-ից Վրաստանի սահմանը հատողների թիվը:

В Верхнем Ларсе введут режим ЧС
27 сентября в селе Верхний Ларс на границе с Грузией, скорее всего, введут режим ЧС, сообщил в эфире "Соловьев LIVE" глава Северной Осетии Сергей Меняйло. По его словам, для жителей Северного Кавказа проезд уже закрыт, передает news.ru.
Скорее всего, мной будет принято решение ввести частично положение чрезвычайной ситуации, развернуть там пункт временного размещения, потому что там и женщины, и дети, основа — это мужское население, практически со всех регионов, — сказал Меняйло.
Глава республики отметил, что со вчерашнего дня на контрольно-пропускном пункте "Верхний Ларс" была развернута оперативная группа усиления. Меняйло отметил, что на границе работают сотрудники МЧС и скорая помощь.
Ранее пресс-служба главы и правительства региона сообщала, что около 3,5 тысячи легковых автомобилей ожидают проезда на пункте пропуска "Верхний Ларс". Меняйло отметил, что всего за сутки границу с Грузией пересекли более 10 тысяч человек.
В региональном МВД ранее заявили, что на пункте "Верхний Ларс" развернут мобилизационный пункт военкомата.
В соцсетях ранее сообщалось, что на КПП "Верхний Ларс" появился пост ДПС. По данным различных Telegram-каналов, там сверяют документы со списками военкомата, из-за чего машины не могут проехать.