Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
Սեպտեմբերի 27-ին, Ֆրանսիայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեբաստիեն Լըքորնյուի հանդիպումը։
Ֆրանսիացի գործընկերոջ խնդրանքով Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը։ Սեբաստիեն Լըքորնյուն վերահաստատել է խնդրի առնչությամբ Ֆրանսիայի պետական դիրքորոշումը, այն է՝ ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքից։
Հանդիպման արդյունքներով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ իրավիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով Ֆրանսիայի պաշտպանական գերատեսչությունը հատուկ պատվիրակություն կուղարկի Հայաստան։

Состоялась встреча министров обороны Армении и Франции
27 сентября в рамках рабочего визита во Французскую Республику состоялась встреча министра обороны Республики Армения Сурена Папикяна и министра обороны Французской Республики Себастьяна Лекорну. Об этом сообщает пресс-служба минобороны РА.
По просьбе своего французского коллеги Сурен Папикян представил ситуацию, создавшуюся в результате военной агрессии Азербайджана 13 сентября. Себастьян Лекорну подтвердил государственную позицию Франции по этому вопросу, которая заключается в том, что азербайджанские войска должны быть выведены с территории РА.
По итогам встречи была достигнута договоренность о том, что Министерство обороны Франции направит в Армению специальную делегацию чтобы на месте ознакомиться с ситуацией.