Հորդորում ենք միջազգային հանրությանը գործուն քայլերի իրականացմամբ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտման վերաբերյալ: Հայտարարությունում ասվում է.
«Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ապօրինաբար գտնվող Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, ականանետերի և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով հրադադարի ռեժիմը՝ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի երեք զոհ։
Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված հերթական սադրանքը, որը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ սեպտեմբերի 13-ի մեկնարկած լայնածավալ ագրեսիայի շարունակությունն է, բացահայտ արհամարհանք է միջազգային հանրության և ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամ պետությունների կողմից հնչեցված կոչերին՝ պահպանելու ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմը։ Սա վերահաստատում է հայկական կողմի ահազանգերն առ այն, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է շարունակել ուժի կիրառման ու առավելապաշտական իր քաղաքականությունը։
Ավելին, Ադրբեջանի նմանօրինակ սադրանքը նպատակ ունի ձախողելու երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, որի կազմակերպման շուրջ քննարկումներ են ընթանում։
Ստեղծված իրավիճակում հորդորում ենք միջազգային հանրությանը գործուն քայլերի իրականացմամբ ու համապատասխան մեխանիզմների գործարկմամբ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա՝ հրադադարի ռեժիմը խստագույնս պահպանելու, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը լքելու ու նոր ագրեսիաները կանխելու համար։
Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԱԿ կանոնադրությամբ սահմանված բոլոր միջոցներով շարունակելու է պաշտպանել իր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը»:

Provocation of Azerbaijan is aimed at disrupting the meeting of the Foreign Ministers of the two countries: MFA
The Armenian Ministry of Foreign Affairs released a statement on the violation of the ceasefire regime by Azerbaijan.
"On September 28, the units of the Azerbaijani armed forces, which unlawfully invaded the sovereign territory of the Republic of Armenia, once again grossly violated the ceasefire regime with the use of mortars and weapons of large calibre, and shelled in the eastern direction of the Armenian-Azerbaijani border, as a result of which the Armenian side suffered three casualties.
The recent provocation carried out by Azerbaijan, in continuation of its large-scale aggression against the territorial integrity of Armenia, launched on September 13, is a clear disrespect towards the calls of the international community and the member states of the UN Security Council to maintain the ceasefire. This is a reaffirmation of the alarms of the Armenian side that Azerbaijan is attempting to continue its policy of use of force and maximalism.
Moreover, such provocation of Azerbaijan is aimed at disrupting the meeting of the Foreign Ministers of the two countries, the arrangement of which is under discussion.
In the current situation, we urge the international community to undertake effective steps and implement relevant mechanisms in order to suppress the military-political leadership of Azerbaijan for the strict observance of the ceasefire regime, the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the prevention of new aggressions.
The Republic of Armenia will continue to protect its sovereignty and territorial integrity by all means prescribed by the UN Charter," the MFA said.