The Economic Times. Հնդկաստանն առաջիկա ամիսներին զենք կմատակարարի Հայաստանին. Գործարքը կնքված է
«Հնդկաստանը ստորագրել է պայմանագիր Հայաստանին մեծաքանակ հրթիռներ, զինամթերք տրամադրելու վերաբերյալ, քանի որ ասիական այս երկիրը տևական սահմանային հակամարտության մեջ է Ադրբեջանի հետ»,-այս մասին գրում է The Economic Times-ը՝  ավելացնելով, որ կառավարությունների միջև պայմանագիրը կնքվել է այս ամսվա սկզբին, փոխանցում է Panorama.am:
Թեև պայմանագրերի արժեքը չի բացահայտվել, աղբյուրը ենթադրում է, որ գործարքը կազմում է  2000 միլիոն ռուպի կամ  մոտ 245  մլն դոլար, զինամթերքը կմատակարարվի առաջիկա ամիսներին։
Հնդկաստանը զգալի ջանքեր է գործադրել ավելացնելու զենքի արտահանումը՝ բարեփոխումների քաղաքականության ու և կառավարության ակտիվ աջակցությամբ՝ արտասահմանյան պատվերներ ապահովելու համար:
Ըստ պարբերականի աղբյուրների, Հնդկաստանն առաջին անգամ Հայաստան արտահանելու է համազարկային կրակի «Պինակա» բազմափող կայաններ, որոնք արդեն ծառայում են հնդկական բանակին։ Այս հզոր զենքը նախագծվել է Պաշտպանական հետազոտությունների և զարգացման կազմակերպության (DRDO) կողմից և արտադրվել է Հնդկաստանի մասնավոր ընկերությունների կողմից: Բանակը վերջերս պատվիրել է ևս վեց «Պինակա»-ի գնդեր՝ փորձարկելու համար։
Հնդկաստանը Հայաստանին կմատակարարի նաև հակատանկային հրթիռներ, ինչպես նաև այլ  զինամթերք՝ կնքված գործարքի շրջանակներում:
Ըստ աղբյուրի, սա առաջին անգամը չէ, որ սպառազինություն է արտահանվում Հայաստան։ 2020 թվականին Հնդկաստանը հաղթեց տարածաշրջանի մրցակիցներին՝ այդ երկրին մատակարարելով չորս Swathi ռադարներ, որոնք օգտագործվում են հրետանային արկերին, ականանետներին և հրթիռներին հետևելու և թշնամու արձակման կայանների և դիրքերի ճշգրիտ տեղորոշման համար: Ռադարները հաջողությամբ կիրառվել են ինչպես Պակիստանի, այնպես էլ Չինաստանի սահմաններում:
Նշենք, որ Հայաստանին զենք մատակարարելու վերաբերյալ այս հրապարակումը տարածվել է նաև ռուսական ԶԼՄ-ներում։

India to supply arms and ammunition to Armenia
India has signed a significant export order for missiles, rockets and ammunition to Armenia "as the Asian nation is engaged in a prolonged border conflict with neighbour Azerbaijan", The Economic Times reports.
The government to government route was used to sign a number of contracts for the supply of arms and ammunition to Armenia earlier this month.
While the value of the contracts has not been revealed, it is estimated that weapons worth over Rs 2,000 crore will be supplied to the country over the coming months. India has been making significant efforts to increase weapons exports, with policy reforms and active support of the government to secure overseas orders.
Sources told ET that the order includes the first-ever export of the indigenous Pinaka multi-barrel rocket launchers that are already in service with the Indian Army. The potent weapon has been designed by the Defence Research and Development Organisation (DRDO) and is manufactured by private sector companies in India. The Army has recently placed orders for six additional Pinaka regiments and is testing extended range rockets as well.
India will also supply anti-tank rockets as well as a range of ammunition to Armenia under the bundled deal. This is not the first time that weapon systems have been exported to Armenia. In 2020, India beat competitors from the region to supply four Swathi radars to the nation for an estimated Rs 350 crore.
Designed to the specifications of the Indian Army, these radars are used to track incoming artillery shells, mortars and rockets and give a pinpoint location of enemy launchers and positions. The radars have been successfully employed on both Pakistan and China borders.