Ի հեճուկս բոլոր գործոնների, մենք վճռական ենք մեր անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու գործում. վարչապետ
Մինչ նիստի օրակարգի քննարկումը, վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով սեպտեմբերի 28-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հարավ-արևելյան հատվածում իրականացված ագրեսիվ գործողություններին: Ստորև ներկայացվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքի սղագրությունն ամբողջությամբ.
Սկսում ենք Կառավարության՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 29-ի հերթական նիստի աշխատանքները:
Տեղյակ եք, անշուշտ, հարգելի գործընկերներ, երեկ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հարավ-արևելյան հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերը հերթական սադրանքն են իրականացրել և ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող մեր ստորաբաժանման ուղղությամբ հարվածներ են հասցրել: Սա ադրբեջանական ագրեսիայի հերթական դրսևորումն է: Ընդ որում, պիտի արձանագրեմ, որ ինժեներական աշխատանքներն իրականացվելիս են եղել Հայաստանի տարածքում, և ադրբեջանական ստորաբաժանումները, որոնք հարված են հասցրել, նույնպես գտնվել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում: Սա ագրեսիվ գործողությունների և ագրեսիայի շարունակությունն է. Հայաստանի տարածքն օկուպացված է, և մեր դիրքորոշումը միանշանակ է և աներկբա, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքից:
Նաև ուզում եմ այսպիսի մեկ նրբության մասին ընդգծել. տեղյակ եք, որ մենք Զինված ուժերի բարեփոխումների լայնածավալ գործընթաց ենք սկսել, և Ադրբեջանը նման սադրանքներով պարզապես փորձում է այնպես անել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հնարավորություն չունենա իրականացնել Զինված ուժերի բարեփոխումները: Նաև տեղյակ եք, որ բոլոր այն ուղղություններով, բոլոր այն դեպքերում, որտեղ հնարավոր է, ցավոք, նրանք որոշակի հաջողություններ ունեն նաև մեր դաշնակիցների հետ հարաբերությունների իմաստով, որտեղ, հնարավոր է, նրանք փորձում են այնպես անել, որ Հայաստանին զենք և ռազմամթերք չմատակարարվի: Մենք դեպքեր ունենք, երբ հարյուր միլիոնավոր դոլարներ վճարված են, բայց Հայաստանի նկատմամբ մատակարարումների պարտավորությունները չեն կատարվում, այդ թվում՝ դաշնակից երկրների կողմից: Սա, իհարկե, ցավալի իրողություն է, և մենք խորապես պետք է վերլուծենք այս իրադրությունը:
Բայց ամեն դեպքում ուզում եմ ընդգծել նաև, որ մենք պիտի խորապես արձանագրենք և հասկանանք ևս մեկ բան՝ այս ամենը տեղի է ունենում հեռահար կամ գուցե ոչ հեռահար մեկ նպատակով, որ մենք հրաժարվենք մեր պետականությունից, մենք հրաժարվենք մեր ինքնիշխանությունից, մենք մեր տարածքային ամբողջականությունից զիջումներ անենք: Բայց ուզում եմ նաև ընդգծել, որ ի հեճուկս բոլոր գործոնների, մենք վճռական ենք մեր անկախությունը, մեր ինքնիշխանությունը, մեր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու գործում: Եվ փառք բոլոր այն հերոսներին, ովքեր կանգնած են Հայաստանի Հանրապետության անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության դիրքերում:
Պիտի նաև իմանաք, որ մենք շատ ակտիվ աշխատանք ենք իրականացնում միջազգային բոլոր հնարավոր գործընկերների հետ: Իհարկե, որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ՝ մենք ականջալուր ենք, ընդունում ենք և համաձայն ենք բոլոր այն կոչերին և ընդգծումներին, որ հարցերը պետք է լուծել դիվանագիտական, խաղաղ ճանապարհով: Բայց, ինչպես տեսնում ենք նաև, Ադրբեջանը շարունակաբար դիմում է ագրեսիվ գործողությունների, և այս իրավիճակում մենք միջազգային գործընկերներին հետևողականորեն առաջարկում ենք հետևյալ բանաձևը և կարծում ենք, որ լուծում կարող է լինել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին միջազգային դիտորդական առաքելության տեղակայումը՝ կլինի դա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, թե որևէ այլ միջազգային կազմակերպության:
Ամեն դեպքում, ես ուզում եմ ընդգծել նաև Կառավարության նիստում, որ այս ամենի նպատակներից մեկը Հայաստանին բնականոն կյանքի ցիկլից դուրս բերելն է: Իհարկե, հասկանալի է, որ նման պայմաններում կյանքը բնականոն համարել չի կարելի: Հասկանալի է, որ բոլորը՝ սկսած կառավարության անդամներից շարունակած ամբողջ հանրությամբ, լարվածությամբ անընդհատ սպասում են լուրերի, և ամեն մի լուր, ամեն մի այդպիսի ահազանգ բոլորին շեղում է իրենց կյանքի բնականոն ցիկլից, աշխատանքի բնականոն ցիկլից, և սա հասկանալի է: Այլ կերպ լինել չի էլ կարող: Բայց ես ուզում եմ մեր ուշադրությունը հրավիրել հետևյալ հանգամանքի վրա, որ այո, այդ դառնությամբ, այդ կսկիծով մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է գերկենտրոնացած լինի իր ամենօրյա աշխատանքի վրա, որովհետև դա չափազանց կարևոր է: Մեր պաշտպանունակության համար երկրի զարգացումն ընդհանուր առմամբ, տնտեսության բնականոն աշխատանքը, համակարգերի բնականոն աշխատանքը չափազանց կարևոր է և անկյունքարային նշանակություն ունի: Եվ որքան էլ դառն է, ես այդ կոչով և խնդրանքով, հորդորով պիտի դիմեմ բոլորին, որպեսզի մենք այս հանգամանքի մասին չմոռանանք:
Ամեն դեպքում, իհարկե, մեր ուժային կառույցները, հատուկ ծառայությունները, Անվտանգության խորհուրդը, մեր դիվանագիտական ծառայություններն անընդհատ աշխատում են այս թեմայի վրա, և մենք պետք է շարունակենք մեր քաղաքական ասելիքը բարձրաձայնելու, ձևակերպելու և նաև մեր առաջարկած օրակարգն իրագործելու ուղղությամբ: Մենք պետք է հստակ արձանագրենք, մեր հանրությունը պիտի իմանա՝ մեր ռազմավարական մոտեցումն է, որ մենք մեր անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը պետք է հետևողականորեն և սկզբունքայնորեն պաշտպանենք:
Պիտի նաև արձանագրեմ՝ ինձ համար ակնհայտ է, որ մենք 3 հիմնական ռազմավարական ուղղություններով պետք է շարժվենք: Իհարկե, 3 ուղղությունները չեն բացառում մյուսները, բայց 3 ուղղություն ես ուզում եմ շեշտել: Առաջինը՝ մենք պետք է բոլոր ջանքերը գործադրենք Հայաստանի շուրջ տևական խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ուղղությամբ: Երկրորդը՝ մենք հետևողականորեն պետք է շարունակենք կրթության ոլորտում մեր բարեփոխումները, և կրթության ոլորտում մեզ պետք են էական, խոշոր պետական ներդրումներ: Եվ հաջորդը՝ Հայաստանի Զինված ուժերի, բանակի հետևողական բարեփոխումներ: Այս 3 օրակարգային առաջնահերթությունները պիտի դառնան այն լոկոմոտիվը, որով մենք պետք է առաջնորդենք մեր երկիրն այս, թույլ տվեք ասել, համաշխարհային փոթորիկի մեջ, որովհետև, ցավոք, մենք ապրում ենք ժամանակներում, երբ տեսնում եք, թե ինչ է կատարվում աշխարհում:
Ես ուզում եմ հստակ արձանագրել, չնայած դրա մասին խոսել ենք, թե ինչ է կատարվում այսօր աշխարհում: Դետալների մասին, իհարկե, լուրերով բոլորս գիտենք: Լուրերով, աշխատանքային տեղեկատվությամբ: Բայց տեղի է ունենում հետևյալը, և ես չափազանցություն չեմ համարի այն, ինչ հիմա կասեմ. ըստ էության՝ աշխարհակարգը կամ, եթե ժողովրդական լեզվով ասենք, աշխարհը բոլորիս աչքի առաջ փլուզվում է: Սրանում ոչ մի չափազանցություն չկա: Եվ մենք պետք է աշխատենք այս իրողության արձանագրմամբ:
Այսօր, ըստ էության, ես կասեմ, որ գոնե եվրասիական տարածաշրջանում չկա մի երկիր և պետություն, որ այս ցնցումից հարվածի իր բաժինը չի ստանալու: Եվ մենք այս փլուզման գործընթացի մեջ պետք է լինենք կրկնակի ճկուն, կրկնակի ինտելեկտուալ, կրկնակի դիմադրողական, որպեսզի կարողանանք մեր երկիրը, ինչպես նախկինում ասել եմ, այս փոթորկված օվկիանոսի միջով անցկացնելով, հասցնենք խաղաղ նավահանգիստ: Սրա համար մեզ պետք է հատուկ կամք, հատուկ իմաստություն, հատուկ աշխատասիրություն, հատուկ հետևողականություն: Մենք, այնուամենայնիվ, պետք է նորից անդրադառնանք մտածողության այն բանաձևերին, որոնցով առաջնորդվել ենք. ես նկատի ունեմ, որպես պետություն և որպես ժողովուրդ: Մենք պետք է վերստուգենք այդ բանաձևերը և համոզվենք դրանց կենսունակության մեջ: Եթե չհամոզվենք կենսունակության մեջ, ուրեմն պետք է այդ բանաձևերում անել որոշակի սրբագրումներ մեր երկրի կենսունակությունը, դիմադրողականությունը և հարատևությունն ապահովելու համար:
Այսքանը՝ որպես նախաբան: Եթե դիտարկումներ կան թեմայի վերաբերյալ: Համեցեք, պարոն Քերոբյան:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյան – Հարգելի պարոն վարչապետ, հարգելի գործընկերներ, ուզում եմ հիշեցնել, որ արդեն առաջին 8 ամսվա տնտեսական տվյալները հայտնի են, և Հայաստանն ունի բավական բարձր տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ՝ 13.9 տոկոս, իսկ օգոստոս ամսին եղել է 18.4 տոկոս: Մենք տեսնում ենք, որ ընկերությունները, իհարկե, որոշակիորեն ճշգրտում են պլանները, բայց մենք ամեն կերպ փորձում ենք իրենց քաջալերել, որպեսզի չշեղվեն իրենց թե՛ ներդրումային, թե՛ գործառնական պլաններից և ամբողջ ուժով շարունակեն աշխատել, որպեսզի կարողանան իրենց ներդրումը կատարել մեր տնտեսական հզորացման, և հետևաբար, նաև ընդհանուր հզորացման գործում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Համաձայն եմ, պարոն Քերոբյան, ես իրականում մի քիչ այլաբանորեն, բայց նաև հենց դա նկատի ունեի, որ այո, մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր տնտեսության բնականոն գործունեությունն ապահովենք: Դա կարևոր առաջնահերթություն է մեզ համար: Մինչև հիմա դա հաջողվում է, և ես համոզված եմ՝ այսուհետ ևս կհաջողվի, եթե մենք առաջնորդվենք այն բանաձևերով, որոնց մասին ասացի»:

Despite all factors, we are determined to protect our independence, sovereignty, territorial integrity: Prime Minister
Before discussing the issues on the agenda of the session, Prime Minister Pashinyan made a speech, referring to the aggressive actions carried out by the Azerbaijani armed forces on the southeastern part of the Armenia-Azerbaijan border on September 28. Below is the full transcript of Prime Minister Nikol Pashinyan's speech.
"Good morning, dear colleagues.
We are starting the work of the regular Cabinet meeting of September 29, 2022.
You are certainly aware, dear colleagues, that yesterday in the south-eastern part of the Armenia-Azerbaijan border, the armed forces of Azerbaijan carried out another provocation and attacked our unit carrying out engineering works. This is another manifestation of Azerbaijani aggression. Moreover, I have to note that the engineering works were being carried out in the territory of Armenia, and the Azerbaijani units that fired were also located in the territory of the Republic of Armenia. This is the continuation of aggressive actions and aggression. The territory of Armenia is occupied, and our position is unequivocal: the armed forces of Azerbaijan must withdraw from the territory of the Republic of Armenia.
Also, I want to emphasize the following nuance: you are aware that we have started a large-scale process of reforms of the Armed Forces, and with such provocations, Azerbaijan is simply trying to make sure that the Republic of Armenia does not have the opportunity to carry out the reforms of the Armed Forces. You are also aware that in all directions, in all cases, where it is possible, unfortunately, they have some success in the sense of relations with our allies, they try to prevent the supply of arms and ammunition to Armenia wherever it is possible. We have cases where hundreds of millions of dollars have been paid, but commitment to supply arms to Armenia are not fulfilled, including by allied countries. This is, of course, a painful reality, and we must deeply analyze this situation.
But in any case, I also want to emphasize that we have to deeply record and understand one more thing: all this is happening with one long-term or maybe not-long-term goal, that we give up our statehood, we give up our sovereignty, we make concessions on our territorial integrity. But I also want to emphasize that despite all factors, we are determined to defend our independence, our sovereignty, our territorial integrity. And glory to all those heroes who stand for the defense of the independence, sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia.
You should also know that we are working very actively with all possible international partners. Of course, as a responsible member of the international community, we listen, accept and agree to all the calls that issues should be resolved diplomatically and peacefully. But, as we also see, Azerbaijan is continuously resorting to aggressive actions, and in this situation, we consistently offer the following formula to our international partners, and we believe that a solution can be the deployment of an international observation mission on the Armenia-Azerbaijan border, it can be of the UN Security Council, OSCE or any other international organization.
In any case, I want to emphasize also at the Cabinet meeting that one of the goals of all this is to divert Armenia from its normal life cycle. Of course, it is clear that life in such conditions cannot be considered normal. It is clear that everyone, starting from the Cabinet members to the entire public, is constantly waiting for news with tension, and every news, every such alert distracts everyone from the normal cycle of their life, the normal cycle of work, and this is understandable. It cannot be otherwise. But I want to draw our attention to the following fact that yes, with that bitterness, with that bitterness, each of us should be hyper-focused on our daily work, because it is extremely important. The development of the country as a whole, the normal functioning of the economy, the normal functioning of the systems are extremely important and cornerstone for our defense capability. And no matter how bitter it is, I will address everyone with that appeal and request, so that we don't forget about this circumstance.
In any case, of course, our military and law enforcment structures, special services, the Security Council, our diplomatic services are constantly working on this issue, and we must continue to raise our political voice, formulate and also implement our proposed agenda. We must clearly state, our public must know, that it is our strategic approach that we must consistently and firmly protect our independence, sovereignty, and territorial integrity.
I should also note that it is obvious to me that we should move in 3 main strategic directions. Of course, 3 directions do not exclude the others, but I want to emphasize 3 directions. First, we must make every effort to establish lasting peace and stability around Armenia. Second, we need to consistently pursue our education reforms, and we need significant, large public investment in education. And the next, consistent reforms of the Armed Forces, army of Armenia. These 3 priorities must become the locomotive by which we must guide our country through this, let's say, global storm, because unfortunately we live in times when we see what’s going on in the world.
I want to make it clear, although we have talked about it, what is happening in the world today. Of course, we all know about the details from the news. But the following happens, and I will not consider it an exaggeration what I will say now. in fact, the world order, or in the vernacular, the world, is collapsing before our eyes. There is no exaggeration in this. And we have to work, recording this reality.
Today, in fact, I will say that at least in the Eurasian region there is no country and state that will not receive its share from this shock. And we must be double flexible, double intellectual, double resistant in this process of collapse, so that we can bring our country, as I said before, through this stormy ocean to a peaceful harbor. For this we need special will, special wisdom, special diligence, special consistency. We must, however, reconsider the formulas of thinking by which we have been guided; I mean, as a state and as a people. We need to retest those formulas and make sure they are viable. If we are not convinced of the viability, then certain corrections should be made in those formulas to ensure the viability, resistance and durability of our country.
This is for preface. If there are any comments on the topic, plase take the floor, Mr. Kerobyan”.
Minister of Economy Vahan Kerobyan - Honorable Mr. Prime Minister, dear colleagues, I want to remind you that the economic indexes of the first 8 months are already known, and Armenia has a fairly high economic activity index of 13.9 percent, while in August it was 18.4 percent. We see companies adjusting plans to some extent, of course, but we are trying our best to encourage them not to deviate from their investment and operational plans and to continue working with full force so that they can contribute to our economic empowerment, and therefore, to overall empowerment.
Prime Minister Nikol Pashinyan - I agree, Mr. Kerobyan, I actually meant it a bit metaphorically, but that's exactly what I meant, yes, we should do everything to ensure the normal functioning of our economy. That's an important priority for us. So far, we have succeeded, and I am sure it will be successful from now on, if we are guided by the resolutions I mentioned.