Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իրաքի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իրաքի Հանրապետության վարչապետ Մուտաֆա Ալ-Քազեմիին՝ ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Իրաքի Հանրապետության Ազգային տոնի կապակցությամբ:
Լիահույս եմ, որ բարեկամ Իրաքը կհաղթահարի իր առջև ծառացած մարտահրավերները՝ թևակոխելով համերաշխության ու կայուն զարգացման նոր ժամանակաշրջան:
Միևնույն ժամանակ, կարևորում եմ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացումը և վերահաստատում իմ պատրաստակամությունն աջակցելու այդ ուղղությամբ երկուստեք գործադրվող ջանքերին:
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություն, իսկ Իրաքի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն և բարօրություն:

Pashinyan sends congratulatory message to the Prime Minister of Iraq
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the Prime Minister of the Republic of Iraq, Mustafa Al-Kadhimi, on the occasion of the national holiday. The message reads as follows,
On behalf of the people of the Republic of Armenia and myself, I warmly congratulate you on the National Day of the Republic of Iraq.
I sincerely hope that friendly Iraq will overcome the challenges it faces, entering a new era of solidarity and sustainable development.
At the same time, I attach importance to the development of bilateral cooperation in areas of mutual interest and reaffirm my readiness to support the efforts of both sides in this direction.
Taking this opportunity, I wish you good health and success, and lasting peace and prosperity to the friendly people of Iraq.