Միրզոյանը, Բլինքենը և Բայրամովը մտքեր են փոխանակել Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմ ստեղծելու վերաբերյալ
Nnews.am
Հոկտեմբերի 4-ին, ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ, տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը:
Կողմերն իրենց կարծիքներն են ներկայացրել հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում կայացած հանդիպման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների շուտափույթ հայրենադարձման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը: Շեշտվել է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրների կարգավորման անընդունելիությունը:
Նոր ագրեսիաների կանխարգելման համատեքստում ընդգծվել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:
Հեռախոսազանգի ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման ու Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության հաստատմանը:

Phone conversation of the Foreign Minister of Armenia, the U.S. State Secretary and the Foreign Minister of Azerbaijan
On October 4, upon the initiative of the American side, a phone conversation was held between the Foreign Minister of Armenia, the U.S. State Secretary and the Foreign Minister of Azerbaijan.
The sides exchanged opinions on the meeting held on October 2 in Geneva.
The Armenian side reiterated the need for the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia, the immediate repatriation of the Armenian prisoners of war illegally held in Azerbaijan and for the unconditional observance of the ceasefire regime. The inadmissibility of resolving the issues with the use of force or the threat of use of force was stressed.
In the context of preventing new aggressions, the importance of introducing international mechanisms for monitoring and controlling the border situation was emphasized.
During the conversation, the interlocutors exchanged views on the development of the Armenia-Azerbaijan peace treaty and the creation of a discussion mechanism between Stepanakert and Baku.
The sides agreed to continue discussions aimed at establishing stability and security in the South Caucasus.