Հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ առաքելությունը Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիան զսպող գործոն կլինի. ՔՊ-ական պատգամավոր
Հայ-ադրեբեջանական սահմանի երկայնքով Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը կնպաստի կայունացմանը և ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիայի համար ևս մեկ լրացուցիչ զսպող գործոն կլինի: Արմենպրես-ի հաղորդմամբ՝ խորհրդարանական ճեպազրույցում նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը:
«Մեր դիրքորոշումը միանշանակ է և աներկբա՝ Ադրբեջանը պետք է դուրս գա մեր տարածքներից, որովհետև ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը սակարկման ենթակա չէ ոչ մի պայմանով: Այդ առաքելությունը, մեր կարծիքով, միանշանակ կնպաստի կայունացմանը և ևս մեկ լրացուցիչ զսպող գործոն կլինի ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիայի համար»,-ասաց Վահագն Ալեքսանյանը:
Իսկ թե քաղաքացիական առաքելությունը ե՞րբ է տեղակայվելու՝ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանն ասաց, որ այս պահին պարզ չէ, թե կոնկրետ ո՞ր օրը կլինի տեղակայումը, որովհետև քննարկման փուլում է:
«Սակայն, ինչպես նշված էր հաղորդագրության մեջ, պետք է տեղի ունենա հոկտեմբերին: Ակնկալում ենք՝ մինչև ամսվա վերջ»,-նշեց պատգամավորը:

Миссия ЕС на армяно-азербайджанской границе станет фактором сдерживания агрессии Азербайджана: депутат от фракции ''Гражданский договор''
Развертывание гражданской миссии ЕС вдоль армяно-азербайджанской границы будет способствовать стабилизации и станет дополнительным сдерживающим фактором возможной азербайджанской агрессии. Как передает Арменпресс, такую точку зрения на парламентском брифинге высказал депутат от фракции ''Гражданский договор'' НС Ваагн Алексанян.
''Наша позиция однозначна и не подлежит сомнению: Азербайджан должен покинуть наши территории, потому что территориальная целостность Армении не предмет переговоров ни при каких условиях. Эта миссия, на наш взгляд, обязательно будет способствовать стабилизации и станет еще одним дополнительным фактором сдерживания возможной азербайджанской агрессии'', - завил Ваагн Алексанян.
Вопрос срока прибытия миссии пока на обсуждении сообщила депутат Рипсиме Григорян, добавив: ''Однако, как говорится в сообщении, это должно произойти в октябре. Ожидаем до конца месяца'', - сказала депутат.