Հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ առաքելությունը Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիան զսպող գործոն կլինի. ՔՊ-ական պատգամավոր
Հայ-ադրեբեջանական սահմանի երկայնքով Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը կնպաստի կայունացմանը և ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիայի համար ևս մեկ լրացուցիչ զսպող գործոն կլինի: Արմենպրես-ի հաղորդմամբ՝ խորհրդարանական ճեպազրույցում նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը:
«Մեր դիրքորոշումը միանշանակ է և աներկբա՝ Ադրբեջանը պետք է դուրս գա մեր տարածքներից, որովհետև ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը սակարկման ենթակա չէ ոչ մի պայմանով: Այդ առաքելությունը, մեր կարծիքով, միանշանակ կնպաստի կայունացմանը և ևս մեկ լրացուցիչ զսպող գործոն կլինի ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիայի համար»,-ասաց Վահագն Ալեքսանյանը:
Իսկ թե քաղաքացիական առաքելությունը ե՞րբ է տեղակայվելու՝ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանն ասաց, որ այս պահին պարզ չէ, թե կոնկրետ ո՞ր օրը կլինի տեղակայումը, որովհետև քննարկման փուլում է:
«Սակայն, ինչպես նշված էր հաղորդագրության մեջ, պետք է տեղի ունենա հոկտեմբերին: Ակնկալում ենք՝ մինչև ամսվա վերջ»,-նշեց պատգամավորը:

EU civilian mission on border to be additional suppressive factor against possible new Azeri aggression - MP
The EU civilian mission on the Armenian-Azerbaijani border will contribute to stabilization and will be an additional suppressive factor against any possible new Azerbaijani aggression, Member of Parliament from the ruling Civil Contract caucus Vahagn Alexanyan said at a press briefing, Armenpress reports.
''Our position is unequivocal and clear, Azerbaijan must withdraw from our territories because the territorial integrity of the Republic of Armenia is not subject for bargain under any condition. That mission [EU], in our opinion, will definitely contribute to stabilization and will be an additional suppressive factor against a possible Azerbaijani aggression,'' Alexanyan said.
The concrete timeframes of the EU mission’s arrival are still under discussion, Civil Contract MP Hripsime Grigoryan added.