Հայաստանն անվտանգության մասով երկարաժամկետ լուծումների ժամանակ չունի. Ալեն Սիմոնյանը՝ Վյաչեսլավ Վոլոդինին
Եռօրյա պաշտոնական այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 10-ին հյուրընկալվել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին: Սիմոնյան-Վոլոդին մոտ մեկ ժամ տեւած առանձնազրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով ռուս գործընկերներին, շնորհակալություն է հայտնել Վյաչեսլավ Վոլոդինին հրավերի համար՝ նշելով, որ հայ-ռուսական դաշնակցային փոխգործակցությունը հիմնված է մեր երկրների ժողովուրդների միջեւ պատմականորեն ձեւավորված բարեկամության վրա:
Հանդիպմանը երկուստեք արձանագրվել է, որ երկկողմ կապերի շարունակական զարգացման երաշխիքը քաղաքական ակտիվ երկխոսությունն է բոլոր մակարդակներում, մասնավորապես, մեր երկրների ղեկավարների միջեւ, որոնք նախանշում են համագործակցության դինամիկան բոլոր ոլորտներում: Ընդգծվել է երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ սպեկտրում խորհրդարանական փոխգործակցության առանցքային դերը՝ կարեւորելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը: Կողմերն այս համատեքստում շոշափել են առաջիկա նախագծերին առնչվող թեմաներ՝ փաստելով, որ աշխատանքները պետք է շարունակել համակարգային հիմքի վրա՝ ունենալով զարգացման հստակ՝ կոլեգիալության եւ ռազմավարական գործընկերության պահպանման սկզբունքներով նախանշված վեկտոր:
Ռուս գործընկերների հետ հանդիպման առանցքային հարցերից է եղել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիան:
«Մեր այցը Մոսկվա տեղի է ունենում Հայաստանի համար բարդ շրջանում: Ինչպես արդեն հայտնի է, սեպտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի նոր փուլ է սկսել: Ադրբեջանի զինված ուժերը Հայաստանի տարածքի խորքում, մի քանի ուղղություններով ինտենսիվ գնդակոծել են ոչ միայն ՀՀ ԶՈւ դիրքերը, այլեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտները: Ցավալի փաստ է. 207 զոհ ու վիրավորներ ունենք»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակումն անվանելով ԱՊՀ տարածքում Ադրբեջանի կողմից զավթողական նպատակներ ունեցող վտանգավոր միտում: Այս համատեքստում անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այն չի կարողացել իր անդամներից մեկի դեմ ագրեսիային արձագանքել օպերատիվ եւ արդյունավետ: «Հայաստանն անվտանգության մասով երկարաժամկետ լուծումների ժամանակ չունի»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը միեւնույն ժամանակ հույս է հայտնել, որ ՀԱՊԿ աշխատանքների ընթացքում մշակված առաջարկություններն իրենց լուման կներդնեն իրավիճակի ապաէսկալացման եւ մեր տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում: Անդրադարձ է եղել Ռուսաստանի Դաշնությունում հայկական սփյուռքին եւ Հայաստանում բնակություն հաստատած ՌԴ բազմահազար քաղաքացիներին առնչվող հարցերին:

Armenia’s delegation led by Speaker of Parliament Alen Simonyan was hosted today by Russian State Duma Speaker Vyacheslav Volodin, according to Armenpress the Armenian Parliament’s press service said.
The private meeting of Alen Simonyan and Vyacheslav Volodin, which lasted for about an hour, was followed by an extended-format meeting.
Addressing the Russian colleagues, the Armenian Speaker of Parliament thanked Mr. Volodin for the invitation and stated that the Armenian-Russian allied mutual partnership is based on a friendship that has been historically formed between the peoples of the two countries.
During the meeting both sides emphasized that the guarantee to constantly develop the bilateral ties is the active political dialogue at all levels, particularly, between the leaders of the two countries, which outline the dynamics of the cooperation in all areas. The key role of parliamentary partnership in the whole spectrum of the bilateral relations was highlighted, attaching importance to the activity of the inter-parliamentary cooperation commission between Armenia and Russia. In this context the sides touched upon topics relating to upcoming projects, stating that the works should continue on a systematic basis heaving a clear development vector with the principle of preserving the strategic partnership.
The armed aggression of Azerbaijan against Armenia has been one of the key issues that was discussed during the meeting with the Russian partners.
“Our visit to Moscow is taking place at a difficult period for Armenia. As it is already known, starting September 13 Azerbaijan has started a new phase of aggression against Armenia’s sovereign territory. The Azerbaijani armed forces have intensively shelled not only the Armenian military positions in several directions, but also the civilian infrastructure deep in the territory of Armenia. It’s a painful fact: we have 207 casualties and wounded”, the Speaker of Parliament said, calling the Azerbaijani large-scale attack on Armenia’s internationally recognized territory a dangerous trend with occupation goals by Azerbaijan in the CIS space. Commenting on the CSTO activity in this respect, Alen Simonyan said that the organization failed to respond to the aggression against one of its members operationally and effectively. “Armenia does not have time for long-term solutions regarding security”, he said.
Alen Simonyan expressed hope that the proposals made during the CSTO activities will bring their contribution to the de-escalation of the situation and the establishment of stability in the region.
Issues relating to the Armenian Diaspora in Armenia and thousands of Russian citizens who have settled in Armenia were also discussed at the meeting.