Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է Իրանի ԱԳՆ
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է Արմենպրես-ը, հայտնում է թուրքական «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը:
Ադրբեջանի դեսպանին Իրանի ԱԳՆ կանչելու համար պատճառ են հանդիսացել Ադրբեջանի պաշտոնյաների հայտարարությունները և ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում ոչ բարեկամական հակաիրանական հրապարակումները:
«Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ՝ կապված ադրբեջանցի պաշտոնյաների հայտարարությունների և ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում ոչ բարեկամական հակաիրանական հրապարակումների հետ», - ասվում է Իրանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Իրանի ԱԳՆ-ում հույս են հայտնել, որ այս գործընթացը հնարավորինս արագ կդադարեցվի:
«Մենք ակնկալում ենք, որ այս գործընթացը հնարավորինս շուտ կդադարեցվի, և անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկվեն դրա կրկնությունը կանխելու համար», - Իրանի ԱԳՆ-ում ասվել է ադրբեջանցի դիվանագետին։

Посол Азербайджана был вызван в МИД Ирана
Посол Республики Азербайджан в Тегеране Али Ализаде был вызван в МИД Ирана в связи с антииранскими высказываниями официальных лиц. Об этом в четверг сообщило министерство иностранных дел исламской республики.
"Посол Азербайджана в Исламской Республике Иран был вызван в МИД помощником министра иностранных дел в знак протеста против недружественных заявлений со стороны высокопоставленных лиц Азербайджана", - цитирует сообщение МИД агентство ISNA.
В ходе беседы иранская сторона выразила Ализаде решительный протест в связи с "недружественной риторикой официальных лиц Азербайджана", а также созданием не соответствующего действительности образа Ирана в азербайджанских СМИ. Тегеран ожидает, что подобные действия со стороны Баку прекратятся "как можно скорее" и не повторятся в дальнейшем.
Посол Азербайджана в свою очередь проинформировал дипведомство Ирана, что незамедлительно сообщит о проведенном разговоре в Баку.