Լեմկինի ինստիտուտը դատապարտել է Ալիևի ցեղասպանական հռետորաբանությունը
Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը մեծապես մտահոգված է ցեղասպանական հռետորաբանությամբ, որն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օգտագործել է իր վերջին ելույթներում, որտեղ նա կրկնել է Հայաստանի վրա հարձակում գործելու սպառնալիքները:
«Մենք դատապարտում ենք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ադրբեջանի կառավարության կողմից հատուկ ցեղասպանական հռետորաբանության օգտագործումը։ Մեղմասացությունները փորձում են քողարկել ցեղասպանական հռետորաբանությունը և դիտավորությունը: Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը դատապարտել այս հռետորաբանությունը և պաշտպանել հայերին», - նշված է Լեմկինի ինստիտուտի թվիթերյան գրառման մեջ։
Տարածված հաղորդագրության մեջ Լեմկինի ինստիտուտը որպես օրինակ է բերում Ալիևի այն խոսքերը, թե հայերին «ողբերգություն է» սպասվում կամ թե «Ադրբեջանի համբերությունը սպառվում է»: Ինստիտուտը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այս հռետորաբանության վրա՝ հայ ժողովրդի դեմ ևս մեկ ցեղասպանությունից խուսափելու համար:

Институт Лемкина осудил геноцидальную риторику Алиева
Институт Лемкина по предотвращению геноцидов глубоко обеспокоен риторикой геноцида, которую президент Азербайджана Ильхам Алиев использовал в своих недавних выступлениях, в них он неоднократно угрожал напасть на Армению, передает Арменпресс.
''Мы осуждаем использование президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и правительством Азербайджана специальной геноцидальной риторики. Смягчением выражений он пытается замаскировать геноцидальную риторику и намерения. Мы призываем международное сообщество осудить эту риторику и защитить армян'', - говорится в сообщении Института Лемкина.
В распространенном сообщении Институт Лемкина в качестве примера приводит слова Алиева, что армян ''ждет трагедия'' или ''терпение Азербайджана на исходе''. Институт обращает внимание международного сообщества на эту риторику во избежание нового геноцида против армянского народа.