Հայաստանն ու Ֆրանսիան ցանկանում են խորացնել առևտրատնտեսական կապերը
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի արտաքին առևտրի, տնտեսական գրավչության և արտերկրում բնակվող ֆրանսիացիների հարցերով լիազոր նախարար Օլիվիե Բեշտին:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի խորացմանն ու առկա ներուժն առավել արդյունավետ իրացնելու ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերին: Այս համատեքտում երկուստեք կարևորվել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին ստորագրված հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզը, որտեղ ուղենշվում են ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների գյուղատնտեսության, առողջապահության և զբոսաշրջության բնագավառներում փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները:
Քննարկվել է նաև Հայաստանում իրականացվող տարբեր տնտեսական և ներդրումային ծրագրերին ֆրանսիական կողմի հնարավոր մասնակցության հարցերը: Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են հայ-ֆրասիական ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառում հաստատված սերտ կապերը:

Armenia and France want to deepen trade and economic ties
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Paris on a working visit, had a meeting with Olivier Becht, the French Minister-in-charge of Foreign Trade, Attractiveness, and French Nationals Abroad.
The interlocutors touched upon the deepening of the trade-economic ties between the two countries and the steps towards more effective use of the existing potential. In this context both sides highlighted the importance of the Roadmap of the Armenian-French Economic Cooperation signed last December, which outlines the prospects of cooperation in the spheres of infrastructure, energy, high-tech agriculture, healthcare and tourism.
The possible participation of the French side in various economic and investment programs implemented in Armenia was also discussed. The interlocutors commended the close ties established in the sphere of Armenian-French decentralised cooperation.