Իրանցի օրենսդիրները խիստ քննադատել են Ալիևին
Իրանցի օրենսդիրների խումբն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի  մեկնաբանությանը Ադրբեջանի սահմաններից դուրս ապրող հայրենակիցների լեզվական իրավունքների մասին, ինչն Իրանում ընկալվել է որպես բացահայտ ակնարկ Իրանում ապրող մեծաքանակ ադրբեջանցիների մասին, NEWS.am-ի հաղորդմամբ գրել է Tehran Times-ը։
Պատգամավոր Սեյեդ Ալբորզ Հոսեյնին Ալիևին հիշեցրել է այն մասին, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունն ինքը անջատվել է Իրանի կազմից Գյուլեստանի պայմանագրով։
«Ադրբեջանի նախագահը նկատառումներ է հայտնել թյուրքերով բնակեցված տարածքների մասին։ Ես նրան առաջարկում եմ կարդալ Գյուլեստանի պայմանագիրը, որպեսզի հասկանա, թե ինչ տարածք որ տարածքից է բաժանվել։ Այդ նկատառումները հարևան երկրների տարածքային ամբողջականության մասին տեղին չեն»,- ասել է Հոսեյնին։
Նկատառումները հնչել են ի պատասխան Ալիևի ոչ միանշանակ հայտարարության, որն արել է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության 9-րդ գագաթաժողովում։ «Թյուրքական աշխարհը կազմված է ոչ միայն անկախ թյուրքական պետություններից, նրա աշխարհագրական սահմաններն ավելի լայն են։ Կարծում եմ, որ եկել է ժամանակը՝ կազմակերպության շրջանակում ուշադրություն դարձնելու այնպիսի հարցերի, ինչպիսին են ԹՊԿ-ի կազմի մեջ մտնող երկրների սահմաններից դուրս ապրող մեր հայրենակիցների ձուլման կանխումը և իրավունքների, անվտանգության և ազգային ինքնության պաշտպանությունը»,- ասել է Ալիևը։ «Թյուրքական աշխարհի երիտասարդ սերունդը պետք է հնարավորություն ունենա սովորել մայրենի լեզվով այնտեղ, որտեղ ապրում է։ Ցավոք, 40 մլն ադրբեջանցիների մեծ մասը, որոնք ապրում են Ադրբեջանի սահմաններից դուրս, զրկված է այդ հնարավորություններից։ Թյուրքական պետությունների սահմաններից դուրս ապրող մեր հայրենակիցների մայրենիով ուսման հարցը միշտ պետք է լինի կազմակերպության օրակարգում։ Այս ուղղությամբ պետք է անհրաժեշտ քայլեր արվեն... Մենք կշարունակենք  մեր ջանքերը, որպեսզի մեր հայրենակիցները, որոնք ճակատագրիի բերումով բաժանված են ադրբեջանական պետությունից, պահպանեն լեզուն, ավանդույթները և մշակույթը, հավատարիմ մնան ադրբեջականանության գաղափարներին և երբեք չխզեն կապերը պատմական հայրենիքի հետ»։
Հոսեյնին ասել է, որ Ալիևի նկատառումներն անիրատեսական են, և Ադրբեջանը կլիներ Իրանի մի մասը, եթե չլիներ Գյուլեստանի պայմանագիրը։ Նա նաև կոչ է արել Իրանի արտաքին գործերի նախարարությանը և Մեջլիսին՝ արձագանքել այդ արտահայտություններին։
Ալի Նիկզադը նշել է, որ «թոռը չի կարող մերժել պապին», և Ադրբեջանի նախագահի նկատառումներն անհիմն են։
Պատգամավոր Մոհամադ Ռեզա Միրթաջուդինին Նախիջևանը միացնելու կոչ է արել։ Նա ասել է, որ Ալիևը նկատառումներ է հայտնել, որոնք դուրս են գալիս նրա հնարավորությունների շրջանակներից, և նրան մեղադրել է պատմությունը չիմանալու մեջ։ «Ուշադրություն դարձրեք, որ Ադրբեջանն է առանձնացել Իրանից, ոչ թե հակառակը»,- հիշեցրել է նա Ալիևին։
Պատգամավոր Մահմուդ Ահմադի Բիգխաշը քննադատել է Ալիևին՝ հերքելով Ադրբեջանի «համառ նկատառումները» և «շարունակվող լկտիությունը»:

Иранские законодатели резко раскритиковали Алиева
Группа иранских законодателей резко отреагировала на комментарии президента Азербайджана Ильхама Алиева о языковых правах соотечественников, проживающих за пределами Азербайджана, что было воспринято в Иране как явный намек на многочисленное азербайджанское население Ирана, как сообщает NEWS.am пишет Tehran Times
Депутат Сейед Альборз Хоссейни напомнил Алиеву о том, что сама Азербайджанская Республика была исключена из состава Ирана по Гюлистанскому договору.
''Президент Азербайджана сделал замечания по поводу территорий, населенных тюрками. Я предлагаю ему прочитать Гюлестанский договор, чтобы понять, какая территория от какой территории была отделена. Эти замечания о территориальной целостности соседних государств неуместны'', — сказал Хоссейни.
Замечания прозвучали в ответ на неоднозначное заявление Алиева во время 9-го саммита Организации тюркских государств. ''Тюркский мир состоит не только из независимых тюркских государств, его географические границы шире. Считаю, что пришло время  в рамках организации обратить внимание на такие вопросы, как предотвращение ассимиляции и защита прав, безопасности и национальной идентичности наших соотечественников, проживающих за пределами стран, входящих в ОТА'', — сказал Алиев. ''Молодое поколение тюркского мира должно иметь возможность учиться на родном языке в странах своего проживания. К сожалению, большинство из 40 миллионов азербайджанцев, проживающих за пределами Азербайджана, лишены этих возможностей. Обучение наших соотечественников, проживающих за пределами тюркских государств, на родном языке всегда должно быть в повестке дня организации. В этом направлении должны быть предприняты необходимые шаги… Мы продолжим наши усилия, чтобы наши соотечественники, волею судьбы разлученные с азербайджанским государством, сохранили  язык, традиции и культуру, остались верны идеям азербайджанства и никогда не разрывали связи со своей исторической родиной''.
Хоссейни сказал, что замечания Алиева нереалистичны, и Азербайджан был бы частью Ирана, если бы не Гюлестанский договор. Он также призвал министерство иностранных дел Ирана и Меджлис отреагировать на эти замечания.
Али Никзад  заметил, что ''внук не может отказать своему деду'' и замечания президента Азербайджана не обоснованы.
Депутат Мохаммад Реза Миртаджуддини призвал к присоединению Нахиджевана.  Миртаджуддини сказал, что Алиев делал замечания, выходящие за рамки его возможностей, и обвинил его в незнании истории. ''Обратите внимание, что Азербайджан отделился от Ирана, а не наоборот'', - напомнил он Алиеву.
Депутат Махмуд Ахмади Бигхаш резко выступил против Алиева, отвергнув ''назойливые замечания'' Азербайджана и ''продолжающуюся наглость''.