Նիկոլ Փաշինյանն ու Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց են ունեցել
Նոյեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, մասնավորապես, նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և դրան հետևած եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ:
Պետքարտուղար Բլինքենը ԱՄՆ պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակելու աջակցությունը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
Վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ջանքերը և պետքարտուղար Բլինքենի անձնական ներգրավվածությունը:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել քննարկումները տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերի, այդ թվում հումանիտար հարցերի կարգավորման վերաբերյալ:

Armenian Prime Minister holds phone talk with United States Secretary of State
On November 15, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had a telephone conversation with US Secretary of State Antony Blinken. The interlocutors exchanged ideas on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, in particular, the November 7 meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in Washington, and the subsequent trilateral meeting.
Secretary of State Blinken expressed US willingness to continue supporting the settlement of Armenia-Azerbaijan relations, as well as the Nagorno-Karabakh problem.
Prime Minister Pashinyan highly appreciated the US efforts and the personal involvement of Secretary of State Blinken.
The interlocutors agreed to continue discussions on steps aimed at increasing the level of security and stability in the region, including the settlement of humanitarian issues.