Ռուբեն Վարդանյանն ընդունել է ԿԽՄԿ Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության ղեկավարին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը նոյեմբերի 14-ին ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ)՝ Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության պատվիրակությանը՝ ղեկավար Նիկոլյա Ֆլյորիի գլխավորությամբ:
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է Արցախում ԿԽՄԿ առաքելության կարևոր գործունեությունը հատկապես հետպատերազմյան շրջանում՝ ինչպես մարդասիրական աշխատանքների, այնպես էլ բնակչության աջակցության տարբեր ծրագրերի իրականացման առումով: Նիկոլյա Ֆլյորին տեղեկություններ է ներկայացրել այս տարվա ընթացքում կատարված և ընթացիկ աշխատանքների, ինչպես նաև բնակչության խոցելի խմբերին ուղղված սոցիալ-տնտեսական աջակցության ծրագրերի մասին: Քննարկվել են հետագա համագործակցության, ծրագրերի իրականացման շարունակականության ապահովմանը վերաբերող հարցեր: Ռուբեն Վարդանյանը պատվիրակության ուշադրությունն է հրավիրել նաև օրեր առաջ Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպերի վրա, երբ ադրբեջանական մարտական դիրքերից կրակոցներ էին արձակվել դաշտում տրակտորով աշխատող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ: Զրուցակիցներն առաջնային են համարել բնակչության բոլոր խմբերի անվտանգության ապահովումը:
«Արցախում շուրջ 30 հազար երեխա է ապրում, մենք պարտավոր ենք ապահովել նրանց անվտանգությունն ու խաղաղ մանկությունը»,-ասել է պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը:

Рубен Варданян принял главу миссии МККК в Нагорном Карабахе
14 ноября государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян принял делегацию Международного комитета Красного Креста (МККК), миссию в Нагорном Карабахе во главе с Николя Флери.
Рубен Варданян подчеркнул важную деятельность миссии Красного креста в Арцахе, особенно в послевоенный период, как в плане гуманитарной работы, так и реализации различных программ поддержки населения.
Николя Флери представил информацию о работах, проделанных и проводимых в течение этого года, а также о программах социально-экономической поддержки, направленных на уязвимые слои населения. Обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества, обеспечения преемственности реализации программ.
Рубен Варданян также обратил внимание делегации на инциденты, произошедшие несколько дней назад в селе Храморт Аскеранского района, когда с азербайджанских боевых позиций были обстреляны мирные жители, работавшие на тракторах в поле.
Приоритетной задачей собеседники назвали обеспечение безопасности всех групп населения.
«В Арцахе проживает около 30 тысяч детей, мы обязаны обеспечить их безопасность и мирное детство», - сказал госминистр Рубен Варданян.