ԱՄՆ պետքարտուղարն Իլհամ Ալիևին հորդորել է պահպանել հրադադարը և դադարեցնել սադրանքները
ԱՄՆ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն այսօր զրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, փոխանցում է Aysor-ը:
Կողմերը քննարկել են հայ-ադրբեջանական երկկողմ խաղաղ բանակցությունների արդյունքներն ու հետագա քայլերը։
Պետքարտուղարն ընդգծել է ԱՄՆ-ի աջակցությունը խաղաղ գործընթացին և հորդորել է երկու կողմերին պլանավորել հետագա բանակցությունները, ինչպես համաձայնեցվել է Վաշինգտոնում:
Նա հորդորել է Իլհամ Ալիևին պահպանել հրադադարը ևդադարեցնել սադրանքները՝ միաժամանակ ուսումնասիրելով Հայաստանի հետ վստահության ամրապնդման միջոցները՝ խաղաղության հիմք ստեղծելու համար:

Госсекретарь США призвал Алиева соблюдать режим прекращения огня и воздерживаться от провокаций
Госсекретарь США Энтони Блинкен сегодня провел беседу с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, говорится в сообщении Госдепа США, передает Aysor.am.
Стороны обсудили результаты двусторонних армяно-азербайджанских мирных переговоров и дальнейшие шаги.
Госсекретарь подчеркнул, что США поддерживают мирный процесс, и призвал обе стороны запланировать дальнейшие переговоры в соответствии с достигнутыми в Вашингтоне договоренностями.
Он призвал Ильхама Алиева соблюдать режим прекращения огня и воздерживаться от провокаций, одновременно изучая меры укрепления доверия с Арменией, чтобы подготовить почвы для мира.