Քառօրյա պատերազմում զոհված Քյարամ Սլոյանը և Անդրանիկ Զոհրաբյանը հետմահու պարգևատրվեցին «Արցախի հերոս» կոչումով
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ստորագրել է հրամանագրեր, համաձայն որոնց՝ 2016 թվականի ապրիլին հակառակորդի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում Արցախի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած բացառիկ քաջության ու անձնական արիության համար N զորամասի 4-րդ հրաձգային վաշտի 2-րդ հրաձգային դասակի 2-րդ հրաձգային ջոկի գնդացրորդ, շարքային Քյարամ Քալաշի Սլոյանին և 3-րդ հրաձգային ջոկի ՊԿ-գնդացրորդ, շարքային Անդրանիկ Ատոմի Զոհրաբյանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչումը:
Նոյեմբերի 17-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում նախագահ Հարությունյանը հանդիպել է Քյարամ Սլոյանի ու Անդրանիկ Զոհրաբյանի հարազատների հետ ու հանձնել նրանց «Ոսկե արծիվ» շքանշանները:
Արարողությանը ներկա էին հերոսների հարազատները, մարտական ընկերները, Հայաստանում եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները:
Իր խոսքում նախագահ Հարությունյանը Արցախի ժողովրդի անունից շնորհակալություն է հայտնել Քյարամ Սլոյանի ու Անդրանիկ Զոհրաբյանի ծնողներին՝ հայրենասեր ու անձնուրաց որդիներ դաստիարակելու համար՝ նշելով, որ իրենց վստահված դիրքի պաշտպանությունը վճռորոշ է եղել 2016 թվականի ապրիլյան հերոսամարտի ելքի հարցում:
«Արցախը մեր սրբավայրն է, մեզ համար Արցախի հարատևությունն այլընտրանք չունի, քանզի դարեր ի վեր ու մինչ օրս Արցախը եղել ու մնում է հայի արժանապատվությունը»,- իր խոսքում նշել է Անդրանիկ Զոհրաբյանի հայրը՝ Ատոմ Զոհրաբյանը։
«Մալա Էզիդա» եզդիների ազգային շարժման ղեկավար Այսեր Իսայանը մեծ կարևորություն է տվել օրվա իրադարձությանը, նշել, որ Քյարամն ազգությամբ եզդի առաջին մարտիկն է, ով արժանանում է Արցախի Հանրապետության բարձրագույն պետական պարգևին՝ Արցախի հերոսի կոչմանն, ու այս իրադարձությունը հայ և եզդի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության, մարտական եղբայրության հերթական հավաստիացումն է։

Kyaram Sloyan and Andranik Zohrabyan posthumously bestowed "Hero of Artsakh" title
Presidеnt of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan signed decrees according to which for exceptional bravery and personal courage in defending the state border of the Artsakh Republic during the large-scale military hostilities unleashed by the enemy in April 2016, machine gunner of the 2nd rifle detachment of the 2nd rifle platoon of the 4th rifle squad of the N military unit, private Kyaram Sloyan and machine gunner of the 3rd rifle detachment, private Andranik Zohrabyan were posthumously bestowed the highest title of "Hero of Artsakh".
On November 17, in the representation of the Artsakh Republic to the Republic of Armenia, President Harutyunyan met with relatives of Kyaram Sloyan and Andranik Zohrabyan and handed over the "Golden Eagle" orders.
Relatives of the heroes, their comrades-in-arms, representatives of the Yezidi community of Armenia were present at the ceremony.
In his remarks, President Harutyunyan, on behalf of the people of Artsakh, conveyed gratitude to the parents of Kyaram Sloyan and Andranik Zohrabyan for raising such patriotic and selfless sons noting that the defense of the positions entrusted to them had a decisive influence on the outcome of the April 2016 war.
"Artsakh is our sanctuary, the permanence of Artsakh has no alternative for us, because for centuries and to this day Artsakh has been and remains the dignity of Armenians", remarked Atom Zohrabyan, gather of Andranik Zohrabyan.
Ayser Isayan, head of the Yezidi national movement "Mala Ezida", attached great importance to the event, noting that Kyaram is the first Yezidi fighter who received the highest state award of the Artsakh Republic, the title of "Hero of Artsakh", and this event is a symbol of the centuries-old friendship of the Armenian and Yezidi peoples, another assurance of martial brotherhood.