Ստորագրվել են վարկային համաձայնագրեր Հայաստանի Հանրապետության, Զարգացման ֆրանսիական գործակալության և Ասիական զարգացման բանկի միջև
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում երեկ «Հարկաբյուջետային կայունության և ֆինանսական շուկաների զարգացման ծրագիր» քաղաքականության վրա հիմնված բյուջետային աջակցության համատեղ ծրագրի շրջանակներում ստորագրվել են «Հայաստանի Հանրապետության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև վարկային համաձայնագիրը»՝ 100 մլն եվրո արժողությամբ (տրամադրվելու է երկու մասնաբաժիններով) և «Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի միջև վարկային համաձայնագիրը՝  100 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ:
Ինչպես հայտնում են Ֆինանսների նախարարությունից, փաստաթղթերը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության անունից՝ ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Զարգացման Ֆրանսիական գործակալության Արևելյան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Ասիայի բաժնի տնօրեն Սիրիլ Բելիեն և Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լուոն: Ասիական զարգացման բանկի անունից համաձայնագիրը ստորագրել է ԱԶԲ Հայաստանյան գրասենյակի տնօրենի տեղակալ Հուիպինգ Հուանգը:
Բյուջետային ֆինանսավորման հիմնական նպատակներն են.
-ամրապնդել հանրային ֆինանսների կառավարման արդյունավետությունը և փողի ու կապիտալի շուկաների զարգացումը,
-մշակել կանաչ տնտեսության անցման ռազմավարական շրջանակ և ներդնել հանրային ու մասնավոր ֆինանսավորման խթանմանն ուղղված գործիքներ՝ կլիմայական փոփոխությունների մեղմացման և հարմարեցման նպատակներն իրագործելու համար։

Armenia signs two loan agreements, €100mln with French Development Agency and $100mln with Asian Development Bank
As part of a joint budget assistance program based on the Fiscal Stability and Financial Markets Development Program Policy, two loan agreements were signed yesterday at the Finance Ministry of Armenia: a100,000,000 Euro loan agreement between Armenia and the French Development Agency (two-tier) and a 100,000,000 US dollar loan agreement between Armenia and the Asian Development Bank, Armenpress reports.
Finance Minister Tigran Khachatryan, French Development Agency's (DFG) Eastern Europe, Middle East, and Asia Department Director Cyril Belier and the French Ambassador to Armenia Anne Louyot signed the Armenia-FDA document, while the agreement with the ADB was signed by Khachatryan and ADB Armenia Deputy County Director Huiping Huang.
The main goals of the budget financing are:
-to strengthen efficiency of public funds management and development of the monetary and capital markets,
-develop a strategic framework for transitioning to green economy and introduce instruments for promoting public and private funding for implementing the climate change mitigation goals.