Բաքվում կայացել է Միշուստինի և Ալիևի հանդիպումը
Բաքվում կայացել է Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։
Ինչպես հայտնում է ՌԴ կառավարության մամուլի ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում Միշուստինը տեղեկացրել է նախօրեին Բաքվում կայացած միջտարածաշրջանային ֆորումի արդյունքների մասին։
«Առաջնային ուշադրության են արժանացել էներգետիկայի, արդյունաբերության, տրանսպորտի և մշակութա-հումանիտար ոլորտները։ Բանակցությունների արդյունքում տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման վերաբերյալ մի շարք պայմանագրեր ենք ստորագրել։
Տրանսպորտային ոլորտը շատ կարևոր է, առանձնահատուկ։ Համոզված ենք, որ համատեղ ենթակառուցվածքային և լոգիստիկ նախագծերը նոր շարժիչ ուժ կդառնան համագործակցության ամբողջ համալիրի զարգացման համար: Հատկապես ուզում եմ նշել Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի արևմտյան երթուղին։ Մենք ակնկալում ենք մինչև 2030 թվականը դրանով փոխադրումների ծավալը ավելացնել տարեկան մինչև  15 միլիոն տոննայի», - ասել է Միշուստինը։
«Ինչ վերաբերում է տարանցիկ բեռներին, ապա այստեղ, կարծում եմ, մենք ռեկորդային ցուցանիշներ ենք գրանցում՝ մոտ 50-60 տոկոս և աճի մեծ հեռանկար է նկատվում»,- ասել է Ալիևը։
«Տարանցիկ և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների հետ կապված մենք կզարգացնենք փոխադարձ համագործակցության ներուժը՝ առաջին հերթին երկուստեք, և, իհարկե, ներգրավելով հարևան երկրներին, քանի որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը երկար տարիներ ակտիվորեն ներդրումներ են կատարում այս ոլորտում։
Եվ, իհարկե, տրանսպորտային միջանցքների ներուժի հզորացումը, նախ «Հյուսիս-Հարավ»-ի, կբխի այս նախագծում ներգրավված բոլոր երկրների շահերից և լրացուցիչ հեռանկարներ կբացի, այդ թվում՝ բիզնեսի համար»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

В Баку состоялась встреча Мишустина и Алиева
В Баку состоялась встреча премьер-министра России Михаила Мишустина и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Как сообщает пресс-служба правительства РФ, в ходе встречи Мишустин проинформировал об итогах межрегионального форума, который состоялся накануне в Баку. ''Самое приоритетное внимание уделили энергетике, промышленности, транспорту и культурно-гуманитарной сфере. И по итогам переговоров подписали целый ряд соглашений о развитии сотрудничества в самых разных областях.
Транспортная сфера очень важная, особенная. Убеждены, что совместные инфраструктурные и логистические проекты станут новым драйвером для наращивания всего комплекса сотрудничества. Хотел бы отметить особо западный маршрут международного транспортного коридора ''Север – Юг''. Мы рассчитываем к 2030 году увеличить объёмы перевозок по нему до 15 млн тонн в год'', - отметил Мишустин.
Алиев отметил, что визит хорошую динамику в объёме грузоперевозок. ''А что касается транзитных грузов, тут, я думаю, мы выходим на рекордные показатели – порядка 50–60%, и с большой перспективой роста.
В плане транзитно-логистической инфраструктуры мы будем наращивать потенциал взаимного сотрудничества, в первую очередь на двусторонней основе, и с привлечением, конечно, соседних стран, поскольку Россия и Азербайджан на протяжении многих лет активно инвестировали в эту сферу.
И конечно, укрепление потенциала транспортных коридоров, в первую очередь ''Север – Юг'', будет в интересах всех стран, которые задействованы в этом проекте, и откроет дополнительные перспективы, в том числе и для бизнеса'', - сказал он.