Հայկական առաջին արբանյակն ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման
ARMSAT-1 հայկական առաջին արբանյակը թեստավորման արդյունքում դրական արդյունքներ է ցույց տվել, ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման. այժմ աշխատանքներ են տարվում կառավարման կենտրոնի կառուցման ուղղությամբ, որը հնարավորություն կտա արբանյակն ամբողջությամբ կառավարել Հայաստանից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նոյեմբերի 18-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ  այս մասին ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ մայիսի 25-ին ԱՄՆ-ից բաց է թողնվել հայկական առաջին արբանյակը: «Այս 6 ամիսների ընթացքում տեղի են ունեցել արբանյակի թեստավորման և կարգաբերման աշխատանքները, նաև այլ կազմակերպչական աշխատանքներ: Կարող ենք փաստել, որ այդ աշխատանքներն արդեն հաջողությամբ ավարտվել են: Արբանյակի բոլոր ենթահամակարգերը թեստավորվել են, ունենք դրական արդյունքներ: Արբանյակն ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման»,-ասաց նախարարը:
Մոտ ժամանակներս  Հայաստան կայցելի աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի կառավարման կենտրոնի մոնտաժային աշխատանքներով: Սարքավորումների մեծ մասն արդեն ներկրվել է Հայաստան, համապատասխան մասնագետներն անցնում են վերապատրաստման աշխատանքներ:
«Կառավարման կենտրոնը մեզ հնարավորություն կտա արբանյակն ամբողջությամբ կառավարել Հայաստանից՝ մեր մասնագետների միջոցով: Այս ծրագրի հիմնական նպատակը Հայաստանում տիեզերական տեխնոլոգիաներին առնչվող կարողությունների զարգացումն էր: Գործընթացին մասնակցելու առումով բավականին մեծ հետաքրքրություն կա հայաստանյան ընկերությունների կողմից. 10-ից ավելի ընկերություններ մասնակցելու հետաքրքրություն են ցուցաբերել »,-ասաց Խաչատրյանը:
Նախարարը հավելեց՝  ցանկանում են Հայաստանում զարգացնել նաև արբանյակաշինությունը: Դրա զարգացումը Հայաստանի համար շատ նպաստավոր կլինի, զարկ կտա միաժամանակ մի քանի ոլորտի զարգացման: «Հայաստանում արդեն կային գործող ընկերություններ, որոնք ինչ-որ կերպ առնչվում էին տիեզերական տեխնոլոգիաներին, և այս նախագիծը հնարավորություն տվեց մեզ համար բացահայտել այդ ընկերությունների կարողությունները»,-ասաց Խաչատրյանը:
SATLANTIS ընկերության գլխավոր տնօրեն Խուան Թոմաս Հերնանին նշեց, որ Հայաստանը հնարավորություն ունի արբանյակն ամբողջությամբ կառավարել սեփական ուժերով: «Կառավարման կենտրոնը երկու կարևոր գործառույթ է իրականացում: Առաջինն այն է, որ կառավարման կենտրոնում տվյալները ներբեռնվում են, երկրորդն այն է, որ ամբողջ տվյալների բազան ներբեռնվում է, և այդ բազան կարող է գործածվել՝ հետագայում կիրառվելով նաև կառավարության կողմից»,-ասաց նա՝ սա շատ կարևոր առաջընթաց որակելով:

Первый армянский спутник готов к работе: Армения работает над созданием Центра управления
Первый армянский спутник ARMSAT-1 в результате испытаний показал положительные результаты, он полностью готов к работе, сейчас ведутся работы по созданию Центра управления, что позволит полностью управлять спутником из Армении. Как сообщает ''Арменпресс'', об этом на состоявшейся 18 ноября пресс-конференции сообщил министр  высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян.
Министр напомнил, что 25 мая в США был запущен первый армянский спутник. ''В течение этих 6 месяцев проводились работы по тестированию и настройке спутника, также и другие организационные работы. Можно констатировать, что эти работы уже успешно завершены. Все подсистемы спутника протестированы, есть положительные результаты. Спутник полностью готов к работе'', - сказал министр.
В ближайшее время Армению посетит рабочая группа, которая займется монтажными работами Центра управления. Большая часть оборудования уже завезена в Армению, соответствующие специалисты проходят обучение.
''Центр управления позволит, чтобы  наши специалисты управляли спутником из Армении. Основной целью этой программы было развитие возможностей космических технологий в Армении. Что касается участия в процессе, то интерес со стороны армянских компаний достаточно большой. Заинтересованность в участии проявили более 10 компаний'', - отметил Хачатрян.
Министр добавил, что есть намерение развивать в Армении производство спутников. Их разработка будет выгодна Армении, даст толчок развитию сразу нескольких сфер. ''В Армении уже были действующие компании, так или иначе связанные с космическими технологиями, и этот проект дал нам возможность раскрыть возможности этих компаний'', - сказал Хачатрян.
Генеральный директор компании ''SATLANTIS'' Хуан Томас Эрнани отметил, что Армения имеет возможность полностью управлять спутником своими силами. ''Центр управления будет выполнять две важные функции. Во-первых, данные будут загружаться в Центр управления, во-вторых, будет загружена вся база данных, и эта база данных может быть использована, в том числе и правительством'', - сказал он, назвав это очень важным прогрессом.