Իրանը մեկ ամսվա ընթացքում կմիանա ԵԱՏՄ հետ ազատ առևտրին
Իրանը մեկ ամսվա ընթացքում կկարգավորի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) հետ ազատ առևտի գոտու (ԱԱԳ) ստեղծման շուրջ սահմանված ընթացակարգերը: Այս մասին հայտարարել է Իրանի արդյունաբերության, հանքերի եւ առեւտրի փոխնախարար, Իրանի Առեւտրի զարգացման կազմակերպության ղեկավար Ալիրեզա Փեյմանփաքը:
«Հաշվի առնելով, որ մեկ ամսվա ընթացքում կավարտվեն ԵԱՏՄ-ում Իրանի ներկայության շուրջ վերջնական համաձայնությունները՝ դա կարող Է դրական գործոն լինել, որը կազդի համատեղ համագործակցության վրա», - ասել Է նա Սանկտ Պետերբուրգում ընթացող «Ռուսաստանցի արդյունաբերող» միջազգային համաժողովում:
Նրա խոսքով՝ իրանական կողմը շահագրգռված է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմամբ, ինչպես նաև պատրաստ է այդ ազատ գոտուն տրամադրել հարավային նավահանգիստները՝ իրենց բոլոր արտոնություններով։

Иран в течение месяца присоединится к свободной торговле с ЕАЭС
Иран урегулирует формальности по созданию зоны свободной торговли (ЗСТ) с Евразийский экономическим союзом (ЕАЭС) в течение одного месяца. Об этом сообщил в среду замминистра торговли, промышленности и шахт, глава Организации развития торговли Ирана Алиреза Пейманпак, передает ТАСС.
"Учитывая то, что в течение месяца закончатся финальные договоренности и формальности о присутствии Ирана в ЕАЭС, это может быть положительным фактором, который скажется на совместном сотрудничестве", - сказал он на проходящем в Санкт-Петербурге международном форуме "Российский промышленник".
По словам замминистра, Иран также заинтересован в создании свободной экономической зоны в партнерстве с Евразийским экономическим союзом и готов предоставить инфраструктуру своих морских портов для реализации соответствующих проектов.