Իրանը մեկ ամսվա ընթացքում կմիանա ԵԱՏՄ հետ ազատ առևտրին
Իրանը մեկ ամսվա ընթացքում կկարգավորի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) հետ ազատ առևտի գոտու (ԱԱԳ) ստեղծման շուրջ սահմանված ընթացակարգերը: Այս մասին հայտարարել է Իրանի արդյունաբերության, հանքերի եւ առեւտրի փոխնախարար, Իրանի Առեւտրի զարգացման կազմակերպության ղեկավար Ալիրեզա Փեյմանփաքը:
«Հաշվի առնելով, որ մեկ ամսվա ընթացքում կավարտվեն ԵԱՏՄ-ում Իրանի ներկայության շուրջ վերջնական համաձայնությունները՝ դա կարող Է դրական գործոն լինել, որը կազդի համատեղ համագործակցության վրա», - ասել Է նա Սանկտ Պետերբուրգում ընթացող «Ռուսաստանցի արդյունաբերող» միջազգային համաժողովում:
Նրա խոսքով՝ իրանական կողմը շահագրգռված է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմամբ, ինչպես նաև պատրաստ է այդ ազատ գոտուն տրամադրել հարավային նավահանգիստները՝ իրենց բոլոր արտոնություններով։

Iran to join free trade with Eurasian Economic Union within month
The legal formalities for the organization of a free trade zone with the EEU are expected to be settled within a month, Deputy Minister of Industry, Mines and Trade of Iran, the head of the Trade Development Organization of Iran Alireza Peyman Pak, NEWS.am reports.
Peyman Pak and Alexander Shokhin, head of the Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs, signed a memorandum on Wednesday during the Russian Industrialist forum in St. Petersburg to establish a Russia-Iran business cooperation council.
Considering that within a month the final agreements and formalities on Iran's presence in the EAEU will be over, this could be a positive factor that will affect joint cooperation, Peyman Pak said.
According to him, the Iranian side is interested in creating a free economic zone within the Eurasian Economic Union, and is ready to provide the southern ports under this free zone with all preferences.