Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռումինիայի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռումինիայի վարչապետ Նիկոլաե-Իոնել Չուկային՝ ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ընդունեք ջերմ շնորհավորանքներս Ռումինիայի ազգային տոնի՝ Միավորման օրվա կապակցությամբ, որը շրջադարձային նշանակություն ունեցավ Ձեր երկրի համար՝ նոր էջ բացելով Ռումինիայի նորագույն պատմության մեջ:
Մեր երկու ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամությունն ու փոխադարձ հարգանքն ամուր հենք են երկկողմ փոխգործակցության առավել ամրապնդման և խորացման համար ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում, այդ թվում նաև՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ընձեռած հնարավորությունների շրջանակում։ Այդ համատեքստում ակնկալում ենք տնտեսական և մի շարք այլ ոլորտներում համատեղ աշխատանքների ակտիվացում։
Կարևորում եմ նաև ԵՄ շրջանակներում Ռումինիայի գործադրած ջանքերը, որոնք միտված են տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության վերականգնմանը՝ միաժամանակ ակնկալելով դրական արդյունքների արձանագրում։

Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Румынии
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Румынии Николае-Ионелу Чукэ по случаю Национального праздника страны. В послании говорится:
От имени правительства Республики Армения и от себя лично примите теплые поздравления по случаю национального праздника - Дня объединения Румынии, который стал поворотным моментом для Вашей страны, открыв новую страницу в новейшей истории Румынии.
Исторически сложившиеся дружба и взаимоуважение между двумя нашими народами являются прочной основой для еще большего укрепления и углубления двустороннего сотрудничества как в двустороннем, так и в многостороннем форматах, в том числе в рамках возможностей, которые открываются Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. В этом контексте ожидаем активизации совместной работы в экономической и ряде других областей.
Считаю также важным усилия Румынии в рамках ЕС, направленные на восстановление регионального мира и стабильности, ожидая при этом положительных результатов.