Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռումինիայի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռումինիայի վարչապետ Նիկոլաե-Իոնել Չուկային՝ ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ընդունեք ջերմ շնորհավորանքներս Ռումինիայի ազգային տոնի՝ Միավորման օրվա կապակցությամբ, որը շրջադարձային նշանակություն ունեցավ Ձեր երկրի համար՝ նոր էջ բացելով Ռումինիայի նորագույն պատմության մեջ:
Մեր երկու ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամությունն ու փոխադարձ հարգանքն ամուր հենք են երկկողմ փոխգործակցության առավել ամրապնդման և խորացման համար ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում, այդ թվում նաև՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ընձեռած հնարավորությունների շրջանակում։ Այդ համատեքստում ակնկալում ենք տնտեսական և մի շարք այլ ոլորտներում համատեղ աշխատանքների ակտիվացում։
Կարևորում եմ նաև ԵՄ շրջանակներում Ռումինիայի գործադրած ջանքերը, որոնք միտված են տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության վերականգնմանը՝ միաժամանակ ակնկալելով դրական արդյունքների արձանագրում։

Nikol Pashinyan sends congratulatory message to the Prime Minister of Romania
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the Prime Minister of Romania Nicolae-Ionel Chuca on the occasion of the national holiday. The message reads as follows,
On behalf of the Government of the Republic of Armenia and myself, please accept my sincere congratulations on the occasion of the National Day of Romania, Great Union Day, which was a turning point for your country, opening a new page in the modern history of Romania.
Historically formed friendship and mutual respect between our two peoples are a solid foundation for the further strengthening and deepening of bilateral cooperation in both bilateral and multilateral formats, including within the scope of opportunities provided by the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. In that context, we expect activation of joint work in economic and a number of other fields.
I also attach importance to the efforts made by Romania within the framework of the EU, which are aimed at restoring regional peace and stability, expecting recording of positive results.