ՀՀ ԱԳ նախարարը Կանադայի գործընկերոջն է ներկայացրել ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները
Դեկտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում  ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիին:
Հայաստանի և Կանադայի ԱԳ նախարարները քննարկել են հայ-կանադական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները: Այս առումով ընդգծվել է Երևանում դեսպանություն բացելու Կանադայի որոշումը։
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղման հարցում երկու կառավարությունների համագործակցության հետագա ամրապնդումը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ սանձազերծված ագրեսիային՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման կարևորությունը: ՀՀ ԱԳ նախարարը գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները:
Մելանի Ժոլին կարևորել է ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում կայունության պահպանման հարցում և աջակցություն է հայտնել առաքելությանը։

Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with Foreign Minister of Canada Mélanie Joly on the sidelines of the 29th OSCE Ministerial Council in Poland on December 1, the Armenian MFA said.
The two foreign ministers discussed the development opportunities of the Armenian-Canadian relations. In this respect the decision of Canada to open an embassy in Yerevan was highlighted.
The sides highlighted further strengthening the cooperation of the two governments in promoting democratic reforms in Armenia.
Touching upon the aggression unleashed by Azerbaijan against Armenia’s territorial integrity, minister Mirzoyan emphasized the importance of the withdrawal of Azerbaijani troops from Armenia’s sovereign territory. He briefed his Canadian counterpart on the latest developments around the normalizations of the Armenia-Azerbaijan relations, the Nagorno Karabakh conflict.
Mélanie Joly highlighted the role of the EU monitoring mission in Armenia in preserving stability in the region and expressed support to the mission.