Հայաստանում մեկնարկել է երկօրյա համաժողով ԵԱՏՄ-ի և Չինաստանի միջև համագործակցությունը խորացնելու տեսլականով
Մեկնարկել է Ժամանակակից Չինաստանի և Եվրասիայի եվրասիական հետազոտությունների չորրորդ երկօրյա համաժողովը։ Արմենպրես-ի հաղորդմամբ՝ համաժողովն անցկացվում է «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ» հիմնադրամի կողմից և  Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանության աջակցությամբ։
Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազորդեսպան Ֆան Յոնգը նշեց, որ համաժողովի անցկացումը մեծ ձեռքբերում է. համաժողովը կենտրոնանում է շատ կարևոր հարցերի վրա, ինչպիսիք են եվրասիական երկրների և Չինաստանի միջև հարաբերությունները և դրանց կարևորությունը:
«Չինաստանը մեծ դեր է խաղում միջազգային համակարգում  բարեփոխումներ իրականացնելու գործում: Մենք պատրաստ ենք անել մեզանից կախված  ամեն ինչ մարդկության լավագույն ապագան կառուցելու  համար: Չինաստանի և Եվրասիայի եվրասիական հետազոտությունների համաժողովն արդեն չորրորդ անգամ հաջողությամբ անցկացվում է՝ նպաստելով նոր գաղափարների և լուծումների ստեղծմանը: Այն լավ հնարավորություն է ինչպես Չինաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների ամրապնդման, այնպես էլ Չինաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության հարաբերությունների շուրջ տարբեր հարցեր քննարկելու համար: Ես հույս ունեմ, որ տարբեր երկրների  գիտնականներ և քաղաքական գործիչներ կօգտագործեն այս հնարավորությունը և կկիսվեն իրենց մտքերով ու գաղափարներով»,- ասաց դեսպանը:
«Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի տնօրեն Մհեր Սահակյանը նշեց, որ համաժողովին մասնակցում են գիտնականներ, քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ և բիզնեսի ներկայացուցիչներ աշխարհի 31 երկրներից: Համաժողովի ընթացքում ելույթ կունենա 62 գիտնական և դիվանագետ: Նրանց մի մասը ներկա է, մյուս մասը համաժողովին կմիանա  տեսակապի միջոցով: Համաժողովի միջոցով այս երկու օրերի ընթացքում շատերի ուշադրությունը ուղղված է լինելու Հայաստանի վրա»,- ասաց նա:
Մհեր Սահակյանը ընդգծեց, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը և Չինաստանը 2018 թվականին  կնքել են պայմանագիր, որը հնարավորություն է ընձեռում ԵԱՏՄ երկրներին ամրապնդել քաղաքական, տնտեսական հարաբերությունները Չինաստանի հետ:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման զարգացման վարչության տնօրեն Գոհար Բարսեղյանն ընդգծեց, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը և Չինաստանը այժմ աշխարհաքաղաքական  մեծ դեր ունեն:
«Եվրասիական տնտեսական միությունը համարվում է ամենակարևոր ինտեգրացիոն նախագիծը Եվրասիայում, իսկ Չինաստանի հետ հարաբերությունները պահանջում են ավելի մեծ ուշադրություն քաղաքական գործիչների,  դեսպանների, գիտնականների և բիզնեսի ներկայացուցիչների կողմից»,-ասաց Գոհար Բարսեղյանը:
Համաժողովի երկրորդ օրը տեղի կունենա «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի տնօրեն Մհեր Սահակյանի  հեղինակած «Ժամանակակից Չինաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնահարցեր» դասընթացի ուսումնամեթոդական ձեռնարկի շնորհանդեսը։

В Армении проходит двухдневная конференция, посвященная расширению сотрудничества между ЕАЭС и Китаем
В Ереване проходит IV двухдневная конференция, посвященная евразийским исследованиям современного Китая и Евразии. Как сообщает Арменпресс, конференцию проводит Фонд ''Совет политических и стратегических исследований ''Китай-Евразия'' '' при содействии посольства Китайской Народной Республики в Армении.
Чрезвычайный и полномочный посол Китайской Народной Республики в Армении Фань Юн отметил, что проведение такой конференции является большим достижением. Конференция посвящена очень важным вопросам, таким как отношения между евразийскими странами и Китаем и их значение.
''Китай играет важную роль в проведении реформ в международной системе. Мы готовы сделать все, что в наших силах, чтобы построить лучшее будущее для человечества. Конференция по евразийским исследованиям Китай-Евразия с успехом проводится уже в четвертый раз, способствуя созданию новых идей и решений. Это хорошая возможность укрепить отношения между Китаем и Арменией, а также обсудить различные вопросы, связанные с отношениями между Китаем и Евразийским экономическим союзом. Я надеюсь, что ученые и политики из разных стран воспользуются этой возможностью и поделятся своими мыслями и идеями'', - сказал посол.
Директор Совета политических и стратегических исследований ''Китай-Евразия'' Мгер Саакян отметил, что в конференции принимают участие ученые, политические деятели, дипломаты и представители бизнеса из 31 страны мира. В ходе конференции выступят 62 ученых и дипломата. Некоторые из них присутствуют на месте, другие присоединятся к конференции по видеосвязи. ''Благодаря конференции в течение этих двух дней внимание многих людей будет направлено на Армению'', - сказал он.
Мгер Саакян подчеркнул, что Евразийский экономический союз и Китай в 2018 году подписали договор, который дает возможность странам ЕАЭС укреплять политические и экономические отношения с Китаем.
Гоар Барсегян, директор Департамента интеграционного развития Евразийской экономической комиссии, подчеркнула, что Евразийский экономический союз и Китай сейчас играют большую геополитическую роль.
''Евразийский экономический союз считается самым важным интеграционным проектом в Евразии, а отношения с Китаем требуют большего внимания со стороны политиков, послов, ученых и представителей бизнеса'', - сказала Гоар Барсегян.
На второй день конференции состоится презентация учебно-методического пособия ''Основные вопросы внешней политики современного Китая'', подготовленного директором Совета политических и стратегических исследований ''Китай-Евразия'' Мгером Саакяном.