Զալցբուրգի համալսարանի hայագիտության բաժինն աջակցում է Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության ուսումնասիրությանը
Զալցբուրգի Փարիզ-Լոդրոնի (Ավստրիա) համալսարանի Քրիստոնյա արևելքի հետազոտությունների կենտրոնը, որը 2013 թվականից հայագիտության հետազոտությունների նպատակով ֆինանսավորում է նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, հայագետ Յասմին Դում-Թրագուտի ղեկավարությամբ Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգությանը նվիրված դրամաշնորհային առաջին մրցույթի շրջանակում հետազոտական հինգ դրամաշնորհ է տրամադրել երիտասարդ գիտնականներին։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, նշելով, որ դրամաշնորհային ծրագիրը ֆինանսավորում է Զալցբուրգի արքեպիսկոպոսական թեմը:
Կարճաժամկետ դրամաշնորհների այս ծրագիրը նպատակ ունի խթանել Արցախի (քրիստոնեական) պատմության, մշակույթի, հնագիտության, արվեստի, ինչպես նաև պատմամշակութային հուշարձանների վերաբերյալ երիտասարդ գիտնականների հետազոտությունները, նպաստել հայկական մշակութային ժառանգության ուսումնասիրությանը։
Խրախուսված հինգ հետազոտություններն էլ Հայաստանից են, որոնք ներկայացնում են գիտահետազոտական տարբեր հաստատություններ, ինչպես նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը: Դրանք են՝
Նժդեհ Երանյան, Հայաստանի պատմության թանգարան, փոխտնօրեն, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ, գիտաշխատող, «Արցախի մ.թ.ա. 3-1 ին հազարամյակի սկզբի մշակույթը՝ ըստ թանգարանային նյութերի».
Հայր Աթանաս աբեղա Սարգսյան, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Հռոմի պապական արևելյան ինստիտուտ, մագիստրանտ, «Քրիստոնեական ընկալումներն արցախահայ բանահյուսության մեջ».
Շողակաթ Դևրիկյան, ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտ, ասպիրանտ, «Հայկական մանրանկարչության ընդհանուր օրինաչափությունները և տեղային յուրահատկությունները՝ Արցախում նկարազարդված Ավետարանների Տերունական պատկերներում».
Օվսաննա Խաչատրյան, Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարան, գիտաշխատող, «Արցախում գրված ձեռագրերի հիշատակարանները՝ որպես պատմամշակութային կարևոր սկզբնաղբյուր».
Աշոտ Մկրյան, Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, աշխատակից, լեզվաբան, «Արցախի բարբառը Զմյուռնիայում. հանրալեզվաբանական քննություն»:
Հետազոտական նախագծերն իրականացվելու են Զալցբուրգի համալսարանի հայագիտության բաժնի հետ սերտ համագործակցությամբ և փորձագիտական ու գիտական խորհրդատվությամբ։ Արդյունքները գիտական զեկուցումների ու հոդվածների տեսքով ամփոփվելու են հաջորդ տարեվերջին՝ նաև Զալցբուրգի համալսարանում։
Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության ուսումնասիրությանը նվիրված կարճաժամկետ դրամաշնորհների այս ծրագրի միջոցով, որն իր շարունակությունն է ունենալու նաև 2023 թվականին: Զալցբուրգի համալսարանի հայագիտության բաժինը նպատակ ունի աջակցել երիտասարդ հետազոտողներին ու նրանց ստեղծարար գիտական նախագծերը, խրախուսել հայագիտական, ինչպես և մշակութային ժառանգությանն առնչվող հետազոտությունների միջառարկայնացումն ու միջազգայնացումը, նպաստել Արցախի վտանգված մշակութային ժառանգության պահպանությանը։

Кафедра арменоведения Университета Зальцбурга содействует изучению армянского культурного наследия Арцаха
Центр исследований Христианского востока Университета Зальцбурга Париса-фон-Лодрона (Австрия), который с 2013 года финансируется и Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения с целью проведения арменоведческих исследований, под руководством арменоведа Ясмин Дум-Трагута в рамках первого конкурса грантов, посвященного духовному и культурному наследию Арцаха, предоставил молодым ученым пять исследовательских грантов. Как передает ''Арменпресс'', об этом сообщили в Министерстве ОНКС РА, отметив, что грантовая программа финансируется Архиепископской епархией Зальцбурга.
Эта программа краткосрочных грантов направлена на содействие исследованиям молодых ученых в области истории, культуры, археологии и искусству христианства Арцаха, а также исторических и культурных памятников,  на то, чтобы внести вклад в изучение армянского культурного наследия.
Все пять исследователей, получивших гранты, из Армении. Они представляют различные научно-исследовательские учреждения, а также Первопрестольный Святой Эчмиадзин. Это:
Нжде Еранян заместитель директора Музея истории Армении, научный сотрудник Института археологии и этнографии НАН РА, тема: ''Культура Арцах  в начале III-I тысячелетий, по музейным материалам'';
Отец Атанас Абега Саркисян, Первопрестольный Святой Эчмиадзин, Папский восточный институт Рима, магистрант, тема: ''Христианские представления в армянском фольклоре Арцаха'';
Шогакат Деврикян, Институт искусств НАН РА, аспирант, тема: ''Общие закономерности и местные особенности армянской миниатюрной живописи в образах Евангелий, иллюстрированных в Арцахе'';
Овсанна Хачатрян, Матенадаран им. Месропа Маштоца, научный сотрудник, тема: ''Рукописи Арцаха как важные исторические и культурные источники'';
Ашот Мкрян, Музей-институт Геноцида армян, сотрудник, лингвист, тема: ''Арцахский диалект в Смирне. Общелингвистическое исследование''.
Исследовательские проекты будут осуществляться в тесном сотрудничестве с кафедрой арменоведения Зальцбургского университета, получая экспертные и научные консультации. Результаты в виде научных докладов и статей будут подведены в Университете Зальцбурга в конце следующего года.
Программа краткосрочных грантов, посвященных изучению армянского культурного наследия Арцаха, продолжится и в 2023 году. Кафедра арменоведения Университета Зальцбурга призвана поддерживать молодых исследователей и их научные проекты, поощрять междисциплинарность и интернационализацию исследований, связанных с арменоведением, а также с культурным наследием Арцаха, находящегося под угрозой исчезновения, способствовать его сохранению.