Հայաստանի նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Նիկարագուայի նորանշանակ դեսպանը
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Նիկարագուայի նորանշանակ դեսպան Ալբա Ասուսենա Տոռես Մեխիան:
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ արգասաբեր աշխատանք ու հաջողություններ մաղթել դիվանագիտական ծառայության ընթացքում:
«Հուսով եմ, որ Հայաստանում Նիկարագուայի դեսպանի նշանակումը նպաստելու է երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանը»,-
նշել է նախագահը:
Նորանշանակ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և փոխանցել Նիկարագուայի նախագահ Դանիել Օրտեգայի ողջույններն՝ ուղղված Հանրապետության նախագահին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Նիկարագուայի միջև փոխգործակցության հնարավոր ուղղությունները՝ կրթության, մշակույթի և տնտեսական ոլորտներում: Նախագահը կարևորել է միջգերատեսչական և միջխորհրդարանական շփումների ակտիվացում:
Հանրապետության նախագահը դեսպանին է ներկայացրել տարածաշրջանային իրողությունները և հարևանների հետ հարաբերություններում Հայաստանի մոտեցումները: Նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է Ադրբեջանի հետ օր առաջ խաղաղության հասնելու իր դիրքորոշմանը:
Դեսպանը, կարևորելով ՄԱԿ-ում և միջազգային հարթակներում երկու երկրների միջև համագործակցությունն, ընդգծել է, որ Նիկարագուան անվերապահ կերպով խաղաղության կողմնակից է և իր հնարավորությունների սահմաններում ջանքեր կգործադրի Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման համար:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Նիկարագուայի միջև փոխգործակցության և փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման և բարձր մակարդակի փոխայցելությունների վերաբերյալ:

The newly appointed Ambassador of Nicaragua Alba Azucena Torres Mejia presented her credentials to President Vahagn Khachaturyan
The newly appointed Ambassador of Nicaragua to Armenia Alba Azucena Torres Mejia presented her credentials to President Vahagn Khachaturyan.
President Khachaturyan congratulated the Ambassador on her appointment, wishing her fruitful work and success during her diplomatic service.
“I hope that the appointment of the Ambassador of Nicaragua to Armenia will contribute to the development of cooperation between the two countries," noted the President.
The newly appointed Ambassador expressed her gratitude for the reception and conveyed the greetings of Daniel Ortega, the President of Nicaragua, to the President of Armenia.
During the meeting, the sides discussed the possible directions of cooperation between Armenia and Nicaragua in the fields of education, culture and economy. The President attached importance to the activation of the inter-ministerial and inter-parliamentary contacts.
The President presented to the Ambassador the regional realities and Armenia’s approach to the relations with the neighboring countries. President Khachaturyan emphasized that Armenia adheres to its position of achieving peace with Azerbaijan as soon as possible.
Attaching importance to the cooperation of the two countries within the framework of the UN and on the international platforms, the Ambassador noted that Nicaragua unconditionally advocates peace and will make efforts to establish peace in the South Caucasus within its capabilities.
During the meeting, the sides exchanged ideas on the signing ceremony for the Memorandum of Cooperation and Understanding and mutual high-level visits between Armenia and Nicaragua.