1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ը մեր պատմության ամենաողբերգական օրերից մեկն է. Վահագն Խաչատուրյան
այաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը երկրաշարժի 34-րդ տարելիցի կապակցությամբ ուղերձ է հղել:
«Սիրելի հայրենակիցներ, այսօր մենք ոգեկոչում ենք Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի անմեղ զոհերին և խոնարհվում նրանց հիշատակի առաջ:
34 տարի առաջ բնության աղետին զոհ գնացին շուրջ երեք տասնյակ հազար մեր քաղաքացիներ, հարյուր հազարավորները դարձան անօթևան: Երկրի տնտեսությանը, բնակչության ներուժին և հոգեբանությանը հասցվեց հսկայական հարված, որի հետևանքները զգալի են նաև այսօր։
Միևնույն ժամանակ, բնական աղետները փորձություններ են պետությունների ու ժողովուրդների համար, որոնք ի ցույց են դնում պետականության ու հասարակության դիմադրողականության ներքին պաշարը։
Մեր ժողովուրդը կարողացավ ծանր ճիգով, ընթացող պատերազմի ու պետականության կերտման բախտորոշ այդ ժամանակահատվածում միաբանվել, ամրանալ ոգով ու կամքով և կրկին կառուցել ու ստեղծել։
Այս նվիրական գործից անմասն չմնացին ամբողջ աշխարհում սփռված մեր հայրենակիցները, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ պետություններն ու անհատները, որոնք իրենց անգնահատելի ու անուրանալի աջակցությունը ցուցաբերեցին երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու, աղետից տուժած մեր բնակավայրերը, կրթական ու արդյունաբերական կառույցները վերականգնելու գործին:
Մեր պետության և հասարակության բոլոր ջանքերն ամեն օր պետք է միտված լինեն երկրաշարժի նյութական ու բարոյական հետևանքների վերացմանն ու չեզոքացմանը, որովհետև անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու լավագույն միջոցը վերականգնված, զարգացող ու ծաղկող մեր քաղաքներն ու գյուղերն են, Գյումրիի, Սպիտակի, Վանաձորի ու տասնյակ համայնքների կրթական ու արդյունաբերական կառույցները, կանաչող այգիներն ու լուսավոր փողոցները»:

7 декабря 1988 года - один из самых трагических дней в нашей истории: президент Армении
Президент Армении Ваагн Хачатурян направил послание по случаю 34-й годовщины Спитакского землетрясения 1988 года.
Сегодня мы чтим память невинных жертв разрушительного землетрясения в Спитаке и преклоняемся перед их памятью.
7 декабря 1988 года - один из самых трагических дней в нашей истории.
34 года назад в результате стихийного бедствия погибло около трех десятков тысяч наших граждан, сотни тысяч остались без крова. Экономике страны, потенциалу и психологии населения был нанесен огромный удар, последствия которого ощущаются и сегодня.
В то же время стихийные бедствия являются испытанием для государств и народов, демонстрирующим внутренний резерв государственности и сопротивляемость общества.
Наш народ смог тяжелым усилием, в тот судьбоносный период ведения войны и создания государственности,
сплотиться, укрепиться духом и волей, вновь строить и созидать.
Не остались в стороне от этого священного дела и наши рассеянные по всему миру соотечественники, дружественные армянскому народу государства и личности, которые оказали свою неоценимую и незабываемую поддержку делу ликвидации последствий землетрясения, восстановления наших населенных пунктов, образовательных и промышленных сооружений.
Сегодня все усилия нашего государства и общества каждый день должны быть направлены на ликвидацию и нейтрализацию материальных и моральных последствий землетрясения, потому что лучшим способом почтить память невинных жертв являются наши восстановленные, развивающиеся и цветущие города и села, образовательные и промышленные учреждения, зеленеющие сады и светлые улицы Гюмри, Спитака, Ванадзора и десятков общин".