1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ը մեր պատմության ամենաողբերգական օրերից մեկն է. Վահագն Խաչատուրյան
այաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը երկրաշարժի 34-րդ տարելիցի կապակցությամբ ուղերձ է հղել:
«Սիրելի հայրենակիցներ, այսօր մենք ոգեկոչում ենք Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի անմեղ զոհերին և խոնարհվում նրանց հիշատակի առաջ:
34 տարի առաջ բնության աղետին զոհ գնացին շուրջ երեք տասնյակ հազար մեր քաղաքացիներ, հարյուր հազարավորները դարձան անօթևան: Երկրի տնտեսությանը, բնակչության ներուժին և հոգեբանությանը հասցվեց հսկայական հարված, որի հետևանքները զգալի են նաև այսօր։
Միևնույն ժամանակ, բնական աղետները փորձություններ են պետությունների ու ժողովուրդների համար, որոնք ի ցույց են դնում պետականության ու հասարակության դիմադրողականության ներքին պաշարը։
Մեր ժողովուրդը կարողացավ ծանր ճիգով, ընթացող պատերազմի ու պետականության կերտման բախտորոշ այդ ժամանակահատվածում միաբանվել, ամրանալ ոգով ու կամքով և կրկին կառուցել ու ստեղծել։
Այս նվիրական գործից անմասն չմնացին ամբողջ աշխարհում սփռված մեր հայրենակիցները, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ պետություններն ու անհատները, որոնք իրենց անգնահատելի ու անուրանալի աջակցությունը ցուցաբերեցին երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու, աղետից տուժած մեր բնակավայրերը, կրթական ու արդյունաբերական կառույցները վերականգնելու գործին:
Մեր պետության և հասարակության բոլոր ջանքերն ամեն օր պետք է միտված լինեն երկրաշարժի նյութական ու բարոյական հետևանքների վերացմանն ու չեզոքացմանը, որովհետև անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու լավագույն միջոցը վերականգնված, զարգացող ու ծաղկող մեր քաղաքներն ու գյուղերն են, Գյումրիի, Սպիտակի, Վանաձորի ու տասնյակ համայնքների կրթական ու արդյունաբերական կառույցները, կանաչող այգիներն ու լուսավոր փողոցները»:

December 7th, 1988, was one of the most tragic days in our history: Vahagn Khachaturyan
President of Armenia Vahagn Khachaturyan on Wednesday issued a message on the 34th anniversary of the Spitak earthquake.
Today we commemorate the innocent victims of the devastating earthquake in Spitak and bow to their memory.
December 7th, 1988, was one of the most tragic days in our history.
34 years ago, around thirty thousand Armenians lost their lives as a result of the natural catastrophe and hundreds of thousands of Armenians became homeless. The country's economy, the population's potential and psychology were dealt a huge blow, the consequences of which are visible even today.
In the meantime, natural catastrophes test the states and peoples, demonstrating the level of resistance of the statehood and the society.
In the times of ongoing war, in the fateful period of statehood formation, through enormous efforts, our people managed to unite, strengthen in spirit and will and build and create again.
Our compatriots scattered all over the world, the friendly states and individuals didn’t stand aside from this sacred cause, providing their invaluable and irrevocable support in eliminating the consequences of the earthquake, restoring our settlements, educational and industrial institutions.
Today, all the efforts of the state and the society should be aimed at the elimination and neutralization of the substantive and moral consequences of the earthquake, for the best way to pay tribute to the memory of the victims is to have restored, developing and flourishing cities and villages, educational institutions, thriving gardens and brightly lit streets in Gyumri, Spitak, Vanadzor and many other communities."