Հայաստանը ԼՂ տարածքում չունի որևէ զինված կազմավորում. Միրզոյան
Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում չունի որևէ զինված կազմավորում, Լեռնային Ղարաբաղն ունի պաշտպանության բանակ, որի առաքելությունը ԼՂ հայության ինքնապաշտպանությունն է, քանի որ կա նրանց էթնիկ զտումների վտանգ:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ անդրադառնալով պատգամավոր Արման Եղոյանի հարցին:
Պատգամավորը հիշեցրեց Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հնչեցրած մեղադրանքների մասին, թե նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածություններն ամբողջովին չեն կատարվում: Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը, մասնավորապես, մատնանշել է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբացման խնդիրը՝ մեղադրելով Հայաստանին, խոսել է նաև ԼՂ տարածքում ՀՀ զինված ուժերի ներկայության մասին:
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում չունի որևէ զինված կազմավորում: Մենք գիտենք, որ Լեռնային Ղարաբաղն ունի պաշտպանության բանակ: Եվ այս միավորման, բանակի անվանումն ինքնին հուշում է այն մասին, որ այս բանակի առաքելությունը ԼՂ հայության ինքնապաշտպանությունն է: Եվ այս առաքելությունն այսօր առավել քան երբևէ պահանջված է: ԼՂ հայության վրա շարունակում են կրակել, նրանց ենթարկում են տարատեսակ ճնշումների: Երբ կվերանա ԼՂ հայության էթնիկ զտումների վտանգը, այն ժամանակ կարծում եմ, որ ԼՂ հայությունը կկարողանա քննարկել հնարավոր տարբեր այլ սցենարներ»,-ասաց Միրզոյանը:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը՝ ԱԳ նախարարն ասաց, որ նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունները, ցավոք, ոչ ամբողջությամբ են կյանքի կոչված: Խոսքն առաջին հերթին հայ ռազմագերիների և ապօրինաբար պահվող մյուս անձանց ազատ արձակման ձգձգումն է: Իսկ ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային, տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը՝ Միրզոյանն ասաց. «Երեկ ենք հանդիպել աշխատանքային խմբի շրջանակներում: Աշխատանքները, քննարկումներն ընթանում են: Քննարկվող հարցերը բավականին բարդ են, բավականին բարդ շերտեր ու ենթաշերտեր կան, բայց աշխատանքներն ընթանում են»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը հավաստիացրեց, որ բոլոր թեմաներով բոլոր հանդիպումներում հայկական կողմը դրսևորում է առավելագույն կառուցողականություն:

На территории Нагорного Карабаха нет вооруженных формирований Республики Армения: глава МИД
Армения не имеет вооруженных сил на территории Нагорного Карабаха, Нагорный Карабах имеет Армию обороны, задачей которой является самооборона армян Нагорного Карабаха, поскольку существует опасность их этнической чистки. Как сообщает Арменпресс, в ходе правительственного часа в Национальном Собрании об этом сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ответ на вопрос депутата Армана Егояна.
Депутат напомнил об обвинениях министра иностранных дел Азербайджана в том, что договоренности от 9 ноября не выполняются в полной мере. Министр иностранных дел Азербайджана, в частности, указал на проблему возобновления региональных коммуникаций, обвинив в этом Армению, а также сказал о присутствии вооруженных сил Армении на территории Нагорного Карабаха.
''Мы неоднократно заявляли, что у Армении нет никаких вооруженных формирований на территории Нагорного Карабаха. Мы знаем, что у Нагорного Карабаха есть Армия обороны. И само название этого вооруженного формирования, этой армии, говорит о том, что задача этой армии - самооборона армян Нагорного Карабаха. И эта миссия востребована сегодня как никогда. Армяне Нагорного Карабаха продолжают подвергаться обстрелу, на них оказывается различное давление. Когда исчезнет опасность этнической чистки армян Нагорного Карабаха, тогда, я думаю, армяне Нагорного Карабаха смогут обсуждать другие возможные сценарии'', - сказал Мирзоян.
Коснувшись заявления от 9 ноября, министр иностранных дел отметил, что, к сожалению, договоренности от 9 ноября не выполнены в полной мере. Прежде всего, речь идет о задержке с освобождением армянских военнопленных и других незаконно удерживаемых лиц. Что касается разблокирования региональных экономических коммуникаций, Мирзоян отметил: ''Вчера была встреча в рамках Рабочей группы. Работы и обсуждения продолжаются. Обсуждаемые вопросы достаточно сложные, есть достаточно сложные слои и подслои, но работа продолжается'', - сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел заверил, что армянская сторона на всех встречах и по всем темам проявляет максимальную конструктивность.