Նախագահ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Փարիզի քաղաքապետի հետ
Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի հետ:
նչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել են Արցախ-Ֆրանսիա կապերի զարգացմանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող տարբեր հարցեր:
Արայիկ Հարությունյանը բարձր է գնահատել Անն Իդալգոի ջանքերը՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանը, անկախության միջազգային ճանաչման համար պայքարին սատարմանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներում Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պաշտպանությանը: Նախագահը նաև շնորհակալություն է հայտնել Փարիզի քաղաքային խորհրդի անդամներին՝ Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչման բանաձևի օգտին քվեարկելու համար:
Նախագահ Հարությունյանն ընդգծել է, որ միջազգային հարաբերությունների զարգացումը Արցախի համար շարունակում է մնալ առաջնահերթ խնդիրներից մեկը: Այդ համատեքստում երկրի ղեկավարը կարևորել է Ֆրանսիայի վարչական շրջանների և քաղաքների հետ ունեցած ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը՝ հույս հայտնելով, որ երկկողմ հարաբերությունները զարգանալու են դինամիկ կերպով:
Փարիզի քաղաքապետը վստահեցրել է, որ Փարիզը միշտ կլինի Արցախի և նրա ժողովրդի կողքին՝ պաշտպանելով նրա ինքնորոշման և խաղաղ ապրելու իրավունքները:

Париж всегда будет рядом с Арцахом и его народом: Анн Идальго - Араику Арутюняну
Делегация во главе с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном встретилась с мэром Парижа Анн Идальго.
Как сообщили в главном информационном управлении Аппарата президента Республики Арцах, на встрече были обсуждены различные вопросы, касающиеся развития связей между Арцахом и Францией, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Араик Арутюнян высоко оценил усилия Анн Идальго, направленные на защиту прав народа Арцаха, поддержку борьбы за международное признание нашей независимости, а также защиту духовного и культурного наследия Арцаха на оккупированных Азербайджаном территориях. Президент также поблагодарил членов Парижского городского совета за то, что они проголосовали за резолюцию о признании независимости Республики Арцах.
Президент Арутюнян подчеркнул, что развитие международных отношений остается одной из приоритетных задач для Арцаха. В этом контексте глава государства подчеркнул важность расширения и углубления децентрализованного сотрудничества с административными районами и городами Франции, выразив надежду на динамичное развитие двусторонних отношений.
Мэр Парижа заверила, что Париж всегда будет рядом с Арцахом и его народом, защищая его права на самоопределение и мирную жизнь.