Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագրի տեքստ է տվել, աշխատում ենք դրա վրա. Արմեն Գրիգորյան
Խաղաղության պայմանագրի հետ կապված մենք շարունակում ենք աշխատել, փորձել տեքստը, որ ստացել ենք ադրբեջանական կողմից, մեր նկատառումներով վերադարձնենք Ադրբեջանին և մոտակա շրջանում հանդիպում կազմակերպել: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 8-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, հայտնում է NEWS.am-ը:
Հարցին, թե ինչու լավատեսությունը, որ մինչև տարեվերջ հնարավոր կլինի խաղաղության պայմանագիր կնքել, իրականություն չի դառնում, ԱԽ քարտուղարը պատասխանեց. «Մենք ասում էինք, որ մեր ջանքերը կներդնենք, որպեսզի մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր ունենք: Հայաստանը ի դեմս իշխանության իր բոլոր ջանքերը ներդրել է, որ կարողանանք մինչև տարեվերջ այդ պայմանագիրն ունենալ: Հիմա ավելի մոտ լինելով տարեվերջին, դժվար է ասել, որ մինչև տարեվերջ  կստացվի: Բայց մենք շարունակելու ենք աշխատել այդ ուղղությամբ մյուս տարի:
Տեքստի վրա մենք շարունակում ենք աշխատել, տեքստի խմբագրված տարբերակը շուտով կփոխանցենք Ադրբեջանին»:
Հարցին, թե ինչ նոր երրորդ առաջարկներ է ներկայացրել Բաքուն, որի վրա հյկական կողմն աշխատում է, Գրիգորյանն արձագանքեց. «Դրանք տարբեր չեն: Աշխատանքը այսպես է տեղի ունենում. Ադրբեջանը Հայաստանին տվել է խաղաղության պայմանագրի նախնական տեքստ, այսինքն 5 կետերը ավելի բացված: Հայկական կողմն այդ տեքստի վրա աշխատել է և իր պատասխանը տվել է Ադրբեջանին և Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել հանդիպում: Վաշինգտոնի քննարկումներից հետո Ադրբեջանը  անցած ամսվա վերջին կամ այս ամսվա սկզբին Հայաստանին է փոխանցել է այդ տեքստի աշխատած իր տարբերակը: Հայաստանը հիմա այդ տեքստի վրա աշխատում է կամ իր լրացումներն ու փոփոխություններն է կատարում այդ տեքստի վրա և շուտով կփոխանցենք Ադրբեջանին»:

Azerbaijan has given peace treaty text, we are working on it: Armenia Security Council chief
Armenia continues to work on the peace treaty, and it will return the respective text it received from the Azerbaijani side to latter but with its own considerations, and to organize a meeting in the near future. Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia, on Thursday told about this to reporters in the National Assembly, NEWS.am reports.
To the question why the optimism that it will be possible to sign a peace treaty with Azerbaijan by the end of the year is not becoming a reality, the Security Council chief responded: "We said that we will invest our efforts so that we have a peace treaty by the end of the year. Armenia, represented by the authorities, has invested all its efforts to be able to have this treaty by the end of the year. Now being closer to the end of the year, it is hard to say that it will be done by the end of the year. But we will continue to work in that direction next year. We continue to work on the text, we will send the edited version of the text to Azerbaijan soon."
And when asked what new third proposals Azerbaijan has submitted on which the Armenian side is working, Grigoryan said: “They are not different. The work is done like this. Azerbaijan gave Armenia a preliminary text of the peace treaty; that is, the five points [are] more open. The Armenian side worked on that text and gave its response to Azerbaijan, and a meeting was held in Washington. After the discussions in Washington, Azerbaijan transferred its working version of that text to Armenia at the end of last month, or at the beginning of this month. Armenia is now working on that text, or making its additions and changes to that text, and we will transfer [it] to Azerbaijan soon."