Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագրի տեքստ է տվել, աշխատում ենք դրա վրա. Արմեն Գրիգորյան
Խաղաղության պայմանագրի հետ կապված մենք շարունակում ենք աշխատել, փորձել տեքստը, որ ստացել ենք ադրբեջանական կողմից, մեր նկատառումներով վերադարձնենք Ադրբեջանին և մոտակա շրջանում հանդիպում կազմակերպել: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 8-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, հայտնում է NEWS.am-ը:
Հարցին, թե ինչու լավատեսությունը, որ մինչև տարեվերջ հնարավոր կլինի խաղաղության պայմանագիր կնքել, իրականություն չի դառնում, ԱԽ քարտուղարը պատասխանեց. «Մենք ասում էինք, որ մեր ջանքերը կներդնենք, որպեսզի մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր ունենք: Հայաստանը ի դեմս իշխանության իր բոլոր ջանքերը ներդրել է, որ կարողանանք մինչև տարեվերջ այդ պայմանագիրն ունենալ: Հիմա ավելի մոտ լինելով տարեվերջին, դժվար է ասել, որ մինչև տարեվերջ  կստացվի: Բայց մենք շարունակելու ենք աշխատել այդ ուղղությամբ մյուս տարի:
Տեքստի վրա մենք շարունակում ենք աշխատել, տեքստի խմբագրված տարբերակը շուտով կփոխանցենք Ադրբեջանին»:
Հարցին, թե ինչ նոր երրորդ առաջարկներ է ներկայացրել Բաքուն, որի վրա հյկական կողմն աշխատում է, Գրիգորյանն արձագանքեց. «Դրանք տարբեր չեն: Աշխատանքը այսպես է տեղի ունենում. Ադրբեջանը Հայաստանին տվել է խաղաղության պայմանագրի նախնական տեքստ, այսինքն 5 կետերը ավելի բացված: Հայկական կողմն այդ տեքստի վրա աշխատել է և իր պատասխանը տվել է Ադրբեջանին և Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել հանդիպում: Վաշինգտոնի քննարկումներից հետո Ադրբեջանը  անցած ամսվա վերջին կամ այս ամսվա սկզբին Հայաստանին է փոխանցել է այդ տեքստի աշխատած իր տարբերակը: Հայաստանը հիմա այդ տեքստի վրա աշխատում է կամ իր լրացումներն ու փոփոխություններն է կատարում այդ տեքստի վրա և շուտով կփոխանցենք Ադրբեջանին»:

Глава Совбеза: Азербайджан предоставил Армении текст мирного договора, мы работаем над ним
Мы продолжаем работать над мирным договором, рассматриваем текст, который получили от азербайджанской стороны, чтобы вернуть его Баку со своими соображениями и организовать встречу в ближайшее время. Как передает NEWS.am об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 8 декабря секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
На вопрос, почему разговор о том, что к концу года можно будет заключить мирное соглашение, не становится реальностью, секретарь Совбеза ответил: ''Мы говорили, что приложим все усилия для того, чтобы к концу года было мирное соглашение. Армения в лице властей республики приложила все усилия для этого. Сейчас, в конце года, трудно сказать, что все это получится до конца 2022-го. Но мы продолжим работу в данном направлении и в следующем году. Мы продолжаем работать над текстом, в ближайшее время отправим его отредактированный вариант в Азербайджан''.
На вопрос, какие новые третьи предложения представил Баку, над которыми работает армянская сторона, Григорян ответил: ''Они не разные. Работа проводится следующим образом: Азербайджан предоставил Армении предварительный текст мирного договора, то есть 5 пунктов более открытые. Армянская сторона поработала над этим текстом и дала свой ответ Азербайджану, и в Вашингтоне состоялась встреча.
После обсуждений в Вашингтоне Азербайджан в конце прошлого месяца или в начале этого месяца передал Армении свой пересмотренный вариант текста. Армения сейчас работает над ним и вносит свои изменения и дополнения в данный текст. Скоро мы передадим его Азербайджану''.