Նախաքննությամբ հաստատվել է՝ պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը Մարտունի քաղաքի ուղղությամբ ֆոսֆորային ռումբ է կիրառել. Արցախի դատախազություն
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներով զուգորդված ագրեսիվ պատերազմի հանգամանքները քննելու համար ԱՀ իրավապահ մարմինների կողմից հարուցվել են մի շարք քրեական գործեր, որոնց շրջանակում նախաքննական մարմնի կողմից առգրավվել են բազմաթիվ չպայթած արկեր ու արկերի մնացորդներ, նշանակվել են փորձաքննություններ:
Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության դատախազության մամուլի ծառայությունից՝ ԱՀ քննչական կոմիտեի քննիչի կողմից փորձաքննության էր ներկայացվել նաև ԱՀ Մարտունի քաղաքի վարչական տարածքում հայտնաբերված՝ չպայթած հրթիռը և դրանից ստացված նմուշները: Անկախ փորձագիտական խմբի կողմից կատարված հետազոտության արդյունքում տրված եզրակացությամբ (եզրակացությունը ստացվել է 07.12.2022թ.) փաստվել է, որ այն իրենից ներկայացնում է սպիտակ ֆոսֆորից բաղկացած ֆոսֆորային ռազմամթերք:
Ռազմամթերքի հայտնաբերման, վնասազերծման և նմուշառման ողջ գործընթացը կատարվել է մասնագետների մասնակցությամբ, ամրագրված տեսաձայնագրությամբ, հետազոտության առարկան և փորձաքննության նյութերը անհրաժեշտության դեպքում կարող են ներկայացվել միջազգային փորձագետների հետազոտությանը:
Այսպիսով, փորձագիտական հետազոտության արդյունքներով հաստատվել է, որ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի օրերին Ադրբեջանի զինված ուժերը զանգվածային ոչնչացման ու մարդկային մեծաթիվ կորստի, տառապանքի ու վնասի հանգեցնող քիմիական զենքով ուղիղ թիրախավորել են այն բնակավայրերը, որտեղ գտնվում էր խաղաղ բնակչություն (պատերազմի օրերին ու դրանից հետո հրապարակվել էին քիմիական զենքի կիրառության մասին վկայող մի շարք տեսանյութեր): Այդ կերպ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Ժնևի կոնվենցիայի (Արձանագրություն 1) 35-րդ հոդվածը, համաձայն որի՝
«1.Ցանկացած զինված ընդհարման դեպքում ընդհարման մեջ գտնվող կողմերի՝ պատերազմելու մեթոդների և միջոցների ընտրության իրավունքն անսահմանափակ չէ:
2.Արգելվում է կիրառել այնպիսի զենքեր, արկեր, նյութեր, ինչպես նաև պատերազմելու այնպիսի մեթոդներ, որոնք կարող են ավելորդ վնասներ կամ ավելորդ տառապանքներ պատճառել:
3.Արգելվում է կիրառել պատերազմելու այնպիսի մեթոդներ կամ միջոցներ, որոնք նպատակ ունեն շրջակա միջավայրին պատճառել, կամ, կարելի է ենթադրել, որ կպատճառեն լայնածավալ, տևական և լուրջ վնաս»:

Preliminary investigation confirms use of phosphorus bomb by Azerbaijan during the war. Artsakh Prosecutor's Office
In order to investigate the circumstances of the aggressive war unleashed against the Republic of Artsakh by Azerbaijan on September 27, 2020, coupled with gross violations of international humanitarian law, a number of criminal cases were initiated by the law enforcement bodies of the Republic of Artsakh, within the scope of which the pre-investigative body confiscated many unexploded shells and remnants of shells, and examinations were appointed.
As ARMENPRESS was informed from the Prosecutor’s Office of Artsakh, the unexploded rocket found in the administrative area of Martuni city of Artsakh and the samples obtained from it were also submitted for examination. According to the conclusion given as a result of the examination carried out by an independent expert group (the conclusion was received on 07.12.2022) it was proved that it is a phosphorus munition consisting of white phosphorus.
The whole process of detection, neutralization and sampling of munitions was carried out with the participation of specialists, the process was video recorded, the subject of research and examination materials can be submitted to the research of international experts if necessary.
Thus, according to the results of the expert research, it was confirmed that during the 44-day war in 2020, the armed forces of Azerbaijan directly targeted the civilian settlements with chemical weapons, causing mass destruction and a large number of human losses, suffering and damage (a number of videos testifying to the use of chemical weapons were published during the war and after). In this way, Azerbaijan grossly violated Article 35 of the Geneva Convention (Protocol 1), according to which:
1. In any armed conflict, the right of the Parties to the conflict to choose methods or means of warfare is not unlimited.
2. It is prohibited to employ weapons, projectiles and material and methods of warfare of a nature to cause superfluous injury or unnecessary suffering.
3. It is prohibited to employ methods or means of warfare which are intended, or may be expected, to cause widespread, long-term and severe damage to the natural environment.