Անընդունելի է բնակչության համար խնդիրներ ստեղծելը. Զախարովան` Լաչինի միջանցքի մասին
Անընդունելի է խնդիրներ ստեղծել քաղաքացիական բնակչության կենսագործունեության համար։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը:
«Մենք մտահոգված ենք Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ, դա պայմանավորված է հանքերի շահագործման շուրջ կողմերի տարաձայնություններով։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը և ռուսական խաղաղապահ զորակազմն այս օրերին ակտիվորեն աշխատում են իրավիճակի դեէսկալացիայի ուղղությամբ։ Ակնկալում ենք, որ մոտ ապագայում տրանսպորտային հաղորդակցությունը լիարժեք կվերականգնվի»,–ասաց նա։
Նա ընդգծել է, որ միջանցքն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ, գտնվում է խաղաղապահների վերահսկողության տակ։
«Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրումից հետո կողմերն իրենց վրա են վերցրել համապատասխան պարտավորություններ, որոնք պետք է անշեղորեն պահպանվեն։ Անընդունելի է խնդիրներ ստեղծել քաղաքացիական բնակչության կենսագործունեության համար»,– ասաց Զախարովան։
Նա նաև նշեց, թե պետք է մեկնաբանի ռուս խաղաղապահների նկատմամբ մերկապարանոց մեղադրանքներն ու սադրիչ գործողությունները. «Որտեղից էլ դրանք ծագեն, մենք դրանք համարում ենք անթույլատրելի և ոչ արդյունավետ։ Ռուս խաղաղապահ զորախումբն արդյունավետորեն կատարում է իր խնդիրները՝ հանդես գալով որպես տարածաշրջանում կայունության երաշխավոր»։

Неприемлемо создавать проблемы для гражданского населения: Захарова о Лачинском коридоре
Неприемлемо создавать проблемы для жизнедеятельности гражданского населения. Как передает Sputnik Армения, об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя ситуацию в Лачинском коридоре.
"Мы обеспокоены блокировкой Лачинского коридора, она вызвана разногласиями сторон по поводу разработки рудных месторождений. Минобороны России и российский миротворческий контингент все эти дни активно работают над деэскалацией обстановки. Мы рассчитываем на восстановление полноценного транспортного сообщения в самое ближайшее время", - сказала Захарова.
подчеркнула, что коридор обеспечивает связь Нагорного Карабаха с Арменией и находится под контролем миротворческого коридора.
"При подписании заявления лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года стороны взяли на себя соответствующие обязательства, которые должны неукоснительно соблюдаться. Неприемлемо создавать проблемы для жизнедеятельности гражданского населения", - сказала Захарова.
Она также отметила, что должна прокомментировать голословные обвинения и провокационные действия в отношении российских миротворцев.
"Откуда бы они ни исходили, мы считаем их недопустимыми и контрпродуктивными. РМК эффективно выполняет свои задачи, выступая гарантом стабильности в регионе", - сказала Захарова.